Warto przeczytać 2


W tej Galerii można przeczytać polecenia graczy przysłane do gry w kolejności od numeru 501 do numeru 1000. Poprzednie zgłoszenia znajdują się w Galerii Warto przeczytać 1. Następne – w Galerii Warto przeczytać 3.

——————————————————————————————————–-

1000 Gracz KSZ89:

Dorota Terakowska ,,W krainie kota”. Jest to książka, którą przeczytałam po raz pierwszy wiele lat temu, a która do dnia dzisiejszego gości w moich myślach. Opowieść ta jest bardzo podobna do ,,Alicji w Krainie Czarów”, ale w bardziej mrocznej wersji. Główna bohaterka przenosi się podczas snu do tajemniczej rainy, gdzie czeka na nią szereg misji do wypełnienia. I oczywiście, jak to w tego typu historiach bywa, cały los krainy spoczywa w jej rękach :)

——————————

999 Gracz ninos

Polecam książkę pt. ,,Przykry początek”, która opowiada o rodzinie Baudelaire, która dowiedziała się na plaży od pana Poe, że ich rodzice zginęli w strasznym pożarze. Ponieważ ich rodzice zaznaczyli w testamencie, że mają trafić do najbliższej rodziny, trafili pod opiekę Hrabiego Olafa. Człowieka, który dybał na ich majątek. Kazał im pracować np. zmywać, gotować dla jego trupy teatralnej itp. Polecam tą książkę, bo : jest wciągająca, opowiada o dzielnych dzieciach, które lubią czytać i mają dużo pomysłów.

—————————–

998 Gracz Elizabeth:

Arael Zurli – Bagienna niezapominajka – powstała głównie na bazie listów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz jej pamiętników. Książka dotyczy ostatnich lat życia poetki. Jest to lektura niewątpliwie ciekawa i wartościowa, szczególnie ze względu na długie fragmenty listów i dzienników.

——————————-

997 Gracz Mona:

Książka o przewrotnym tytule kobiety z odzysku Izabella Fronczyk. Historia 3 kobiet, które doświadczył zły los. Doświadczył, ale się nie poddały i o ich walce o szczęście jest ta książka. Pani Fronczyk ma lekkie pióro i to co napisze czyta się szybko i przyjemnie.

———————————

996 Gracz KSZ89:

Jay Asher – Trzynaście powodów. Książka jest autentycznie wstrząsająca, ale mimo to stanowi absolutny must have każdego czytelnika. Opowieść o tym jak coś, co wydaje nam się zupełnie nieistotne może złamać czyjeś życie.

————————————

995 Gracz tekin:

Polecam Podręcznik Malarstwa. Olej. Przydatne informacje na temat farb do malarstwa olejnego i samej techniki. Są też wskazówki jak uzyskać określone efekty np: rozświetlenia.

——————————–

994 Gracz Wojciech:

“Kasacja” Remigiusza Mróza trochę mnie rozczarowała. Jest to pozycja naprawdę dobra ale jednak nie świetna. Mimo ogólnego wrażenia przeciętności warto doczytać do końca gdyż ostatnie rozdziały w moim odczuciu dają to coś czego oczekuje od kryminału 😉

——————————-

993 Gracz Wojciech:

Juliusz Strachota napisał książke “Relaks amerykański” o uzależnieniu od leków. Temat na pewno ważny a chyba mało poruszany. Czytając tę książkę można realnie poczuć siłę mechanizmu uzależnienia. Pozycja godna polecenia.

—————————-

992 Gracz Wojciech:

Długo się przymierzałem do przeczytania “Uległości” Houellebecq’a. Autor przedstawia niezwykłą wizje przyszłości. Nie jest to nawet ważne czy taka sytuacja może się wydarzyć. Chodzi bardziej o przemyślenia dotyczące zmiany sposobu myślenie. Czy i do jakiej uległości mógłby się przekonać każdy z nas? Warto książkę przeczytać i zastanowić się nad tym.

——————————–

991 Gracz Wojciech:

Ciągle zadaje sobie pytanie czemu nie odkryłem “Atramentowego serca” Corneli Funke w dzieciństwie? Książka rewelacyjne wpływa na wyobraźnie i co chyba jeszcze ważniejsze całym swoim przekazem wspiera miłość do książek :)

————————————–

990 Gracz Wojciech:

David Lagercrantz w książce “Co nas nie zabije” naprawdę dał radę nawiązać do świetnej trylogii Millenium 😉 Można wczuć się w ten wyjątkowy klimat. Polecam :)

———————————–

989 Gracz Basia:

“Obfite piersi, pełne biodra” / Mo Yan

Jeśli ktoś chce zobaczyć ciężar walki o przetrwanie licznej chińskiej rodziny, niech sięgnie po tę książkę. Chociaż przedstawione momentami są makabryczne, ale dają wyobrażenie okresu walk z Japończykami czy czasów terroru rewolucji kulturalnej” w Chinach.

———————————

988 Gracz tekin:

Polecam książkę Sary Withers: Robimy Biżuterię. Wyrób ozdób przedstawiony w prosty sposób. Opis krok po kroku i duże czytelne zdjęcia to atutu tej książki.

———————————

987 Gracz Mona:

“Widnokrąg” / Wiesław Myśliwski
Akcja powieści toczy się wolno, a nie można oderwać się od książki. I poruszane sprawy, wydaje się zwyczajne; dzieciństwo głównego bohatera, dorastanie, pierwsze uczucie, relacje z rodzicami , z żoną…

———————————–

986 Gracz Mona:

Zaintrygował mnie ten tytuł “Wszystkie dziewczyny kochają brylanty” i się nie zawiodłam. Książka od pierwszych stron wciąga. Główną bohaterką jest Tania Sadownikowa, której mama zaczęła szukać przodków i niespodziewanie otrzymała list od dalekiej krewnej – nobliwej księżnej. Księżna wyjawiła tajemnicę rodzinnego skarbu. Tylko Tania uwierzyła, że w opowieść staruszki i ruszyła na poszukiwania tytułowych brylantów. Gdzie skarb tam i złodzieje Tania nie będzie się nudzić.

——————–

985 Gracz Mona:

Zatrzymać chwile Marii Wolskiej
To powieść o młodej parze, Marku i Ewie. Typowy związek, kobieta goniąca za sukcesem i partner, który nie aprobuje pogoni towarzyszki życia. Niby żyją na poziomie, ale czy na pewno są szczęśliwi? Wypadek, któremu ulega niespodziewanie Ewa zmienia jej podejście do życia. Czy los dał jej szansę?

—————————

984 Gracz Kirifuda:

Wolf Messing Grigorjewicz Jasnowidz z Góry Kalwarii Eduard Wołodarski, to zbeletryzowana historia jednego z najsłynniejszych jasnowidzów. Jego sława bardzo szybko obiegła okolice, w której mieszkał. Od tego momentu mógł zapomnieć o spokojnym życiu. Wielbiciele ściągali tłumnie, biorąc wolne w pracy, by spotkać tego niesamowitego człowieka. W czasie wojny objeżdżał Związek Radziecki odpowiadając na pytania zwykłego ludu. Wystarczały mu zdjęcia, by wiedzieć co z daną osoba się działo. Pomagali mu Osip Jefremowicz oraz asystentka i kochanka Aida Michajłowna. Był człowiekiem wielkiej sławy: znał osobistości ówczesnego świata Piłsudskiego, Berię, Stalina, Chruszczowa. Do samego końca nie odkryto fenomenu jego sukcesu, czy był jasnowidzem czy szarlatanem. Tą najważniejszą odpowiedź zabrał ze sobą do grobu.

———————————————

983 Gracz bibułka:

K. Makuszyński “Szatan z siódmej klasy” świat jakiego już nie ma. Poszukiwania skarbu ukrytego przez żołnierza armii napoleońskiej we wsi z czasów międzywojennych. Kindersztuba jakiej próżno szukać… Piękny język… i wspomnienie fiołkowych oczu Poli Raksy – Czemu aż z rozkoszą?

——————————-

982 Gracz bibułka:.

J Saramago “Miasto ślepców” – książka pokazująca kruchość naszej cywilizacji i charakteru człowieka. Sytuacja zagrożenia wywołuje instynkty o które nikt siebie nie podejrzewa.

————————————–

981 Gracz bibułka:.

M Houellebecq “Uległość” – wizja Francji i Europy pod rządami islamistów. Słabość Zachodu, możliwość spełnienia tej wizji… przerażające.

——————————–

981 Gracz Kirifuda:

Czerwony desant Leo Kessler, to świetnie napisana książka z serii Strzelcy Alpejscy, o specjalnym niemieckim oddziale szturmowym, oddziale do zadań niemożliwych. Także teraz żołnierze otrzymali misję najwyższej wagi, zabić przywódcę zdradzieckiej partyzantki – Tito. Mokra wiosna i niestabilność polityczna na Bałkanach utrudniają tylko zadanie. Interesy Niemiec i Sowieckiej Rosji nieustannie się przeplatają, niezależnie która ze stron wygra Jugosławia wiele straci. Do Tito powoli dociera smutna prawda.

——————————

980 Gracz Olimpia:

Marta Mazuś: Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce
Książka bardzo “na czasie”- o imigrantach. Polska reporterka w 13 opowieściach przedstawiła losy kilku cudzoziemców, ich nadzieje, porażki, sukcesy, ale przede wszystkim determinację. Warto przeczytać i przyjrzeć się z bliska tym ludziom. Czy różnią się aż tak bardzo od nas? Jak traktujemy innych?

——————-

979 Gracz Olimpia:

Majgull Axelsson: Lód i woda, woda i lód
Chyba nikomu nie muszę przedstawiać szwedzkiej pisarki Axelsson. Jej kolejna książka (Droga do piekła, Kwietniowa czarownica oraz Dom Augusty) znowu wprowadza nas w świat emocji, skrywanych tajemnic, strach. Tym razem akcja rozgrywa się na lodołamaczu Odyn. Jedną z podróżnych jest pisarka Susanne., która próbuje uciec przed życiem. Jednak to właśnie tutaj musi stawić przeszłości czoło.
Polecam jako dobrą literaturę psychologiczną.

————-

978 Gracz Wojciech:

“Szabat” Abrahama Heschela to książka ukazująca piękno przeżywania szabatu przez żydów. Autor ma niewiarygodną umiejętność zawierania w krótkim teście niewiarygodnie bogatej treści.

————————–

977 Gracz Aleutka:

Polecam Wakacje Rachel autorstwa Marian Keyes. To dowód na fakt, że książka przez wielu pogardliwie zbywana jako czytadło może być równocześnie niezwykle wciągająca a przy tym przedstawiać naprawdę złożone problemy i relacje międzyludzkie.

——————————–

976 Gracz IolaDruga:

“Mała księżniczka” – Frances Hodgson Burnett. Sara jest przeciwieństwem Mary – bohaterki “Tajemniczego ogrodu”, mimo swojego majętnego urodzenia, nie jest rozpieszczona. Ma dobre serce i nie unosi się ponad. Niestety los sprawia, że trafia jako służąca do pani Michin. Przeżywa ciężkie czasy, jednak nie poddaje się i nie zmienia. Bardzo pouczająca pozycja. Dla współczesnych małych księżniczek idealna.

—————————-

975 Gracz IolaDruga:

“Tajemniczy ogród” – Frances Hodgson Burnett. Jest to książka mojego dzieciństwa. Najcudowniejsza książka, najpiękniejsza historia, którą wspominam do teraz. Mary Lennox – główna bohaterka, jest bardzo rozpieszczona i nadąsana. Wiele dzieci przeżywa taki okres, a czytając tą książkę, może przejść wewnętrzną przemianę razem z Mary, odnajdując szczęście i pogodę ducha. Ze mną trochę tak było :) A książka pozostała w moim sercu na zawsze.

————————

974 Gracz IolaDruga:

“Przebudzenie” – Anthony de Mello. Zakochałam się w tym autorze, pierwszy raz widząc jego cytaty w klimatycznej kawiarnianej łazience. Nie były one podpisane, dlatego przepisywałam je i szukałam w Internecie autora, żeby poznać więcej i więcej jego twórczości. Okazało się, że jest księdzem, ale łączącym wierzenia chrześcijańskie z mądrościami Wschodu. W tej książce zebrane są jego wykłady. Styl i język jakiego używa, są niesamowite, wciągające… Zostają na długo w pamięci. Bardzo polecam!

———————–

973 Gracz IolaDruga:

“Jak przestałem kochać design” – Marcin Wicha. Wiele osób polecało mi tą książkę, profesorowie wręcz dodawali ją do listy lektur obowiązkowych. Ale czy polecam ją osobom nie “związanym na codzień z tematem”? Tak! Dlatego, że wszyscy jesteśmy z nim związani. Otaczamy się rzeczami, czasami nie patrząc na ich użytkowość. Czasami w projektowanych przedmiotach ta użytkowość nawet nie istnieje. Rzeczy tworzone są dla wyglądu, a pomija się inteligentne projektowanie np. przedmiotów do rehabilitacji, zabawek dla dzieci. Ta książka wiele uświadamia.

————————————-

972 Gracz IolaDruga:

“Tao Kubusia Puchatka” – Benjamin Hoff. Gdy byłam mała, próbowałam podwędzić mojej mamie tą książkę z półki, dlatego, że chciałam poczytać o Kubusiu. Wtedy nie do końca usatysfakcjonowała mnie jej treść, na zawsze jednak pozostała intrygująca. Wróciłam do niej po latach i odkryłam prawdziwy sens Taoizmu, przekazany w bardzo przystępny i pomysłowy sposób. Bardzo polecam wszystkim, którzy chociaż odrobinę interesują się filozofią życia.

——–

971 Gracz Basia:

“Miłość dobrej kobiety” / Alice Munro / Także bardzo dobre opowiadania tej autorki ukazujące codzienne sprawy, jakże często skomplikowane,Jest to historia 8 kobiet, ich uczucia i rozterki w kontaktach z innymi, np: żona-mąż, dziecko-matka, przyjaciółka-przyjaciółka.

————————–

970 Gracz Basia:

“Przyjaciółka z młodości” / Alice Munro
Pisarka doskonale posługuje się krótką formą opowiadania, dlatego czyta się je z dużym zainteresowaniem. A i tematyka jej opowiadań ważna dla każdego z nas: życie i przypadki nim rządzące, miłość i śmierć.

—————————

969 Gracz Basia:

“Ślepa wierzba i śpiąca kobieta” / Haruki Murakami
Chociaż jest to zbiór opowiadań, a ja wolę czytać dłuższe formy literackie, książka bardzo mi się podobała. Przeżycia bohaterów są różnorodne ( miłość, rozczarowania życiowe ) ii przekonywająco opowiedziane.

———————————

968 Gracz Kirifuda:

Seniorzy w natarciu Ingelman-Sundberg Catharina, polecam tę książkę. Jest świetna lektura na poprawę nastroju. Bohaterami jest czwórka seniorów z domu opieki, nie taka znowu zwykła. Mają dość monotonni, w miejscu gdzie mieszkają po prostu jest im źle, czują się jak niechciani goście. Wpadają na szalony pomysł,a co tam raz się żyje. Chcą zrobić coś szalonego, niczym Robin Hood mają zamiar zabierać bogatym i oddać biednym, im już pieniądze nie potrzebne. Ale gdzie znaleźć źródło bogactwa? oczywiście w drogim hotelu i to jest ich cel. Obrzydliwie bogaci goście. Plan jest prosty pojechać na miejsce i wcielić plan w życie. . Dwóch panów i dwie słodkie panie wysiadają z taksówki i uzbrojeni w chodziki oraz świecącą czapkę wkraczają do akcji. Książka nie długo trafi do księgarń. Ja swoją mam od tygodnia.

—————————————-

967 Gracz Kirifuda:

Wnuki Anna Rohóczanka, ostatni tom o Michorowskich, nie wszystkim dane jest żyć w szczęściu. Tragedia rodzinna odcisnęła piętno na niektórych Michorowskich. Los jednak nie do końca jest tylko zły. Dobro powraca w najmniej spodziewanym momencie, a tajemnicom nie dość końca. W tym tomie rozstrzygną się losy wnuczki Waldemara i Stefci – Elżbiety, rezolutnej córki Anny. Jeśli kogoś nie zadowoliło zakończenie Mniszkówny to powinien sięgnąć po tę serię i poczuć jak na nowo ożywają znani bohaterowie.

——————————————–

966 Gracz Kirifuda:

Rodzeństwo Anna Rohóczanka trzeci z czterech tomów sagi o Michorowskich. W tej części występuje w komplecie rodzina Wakdemara. Poza perypetiami miłosnymi ich córki Anny, dołącza starszy brat Maciej. Jego serce również rozgrzał płomień miłości do pięknej Angielki Jane. Jednak najwięcej miejsca zajmuje historia miłosna młodej hrabianki Anny i jej nieszczęsnych konkurentów. Uroda i bogactwo , nie raz utrudniają życie, zwłaszcza młodym damom.

———————————————–

965 Gracz Kirifuda:

Córka Michorowskich Anna Rohóczanka,to tom drugi tetralogii Sagi o Michorowskich. Po niezwykłym zmartwychwstaniu Stefani Rudnickiej poznajemy nowe pokolenie Michorowskich – Annę. Jak to w romansach bywa będzie musiała walczyć o swoje szczęście,w tych znojach, jest skazana na siebie. Miłość i przyjaźń to dwie sprawy i nie zawsze idą w parze.

————————————

964 Gracz Kirifuda:

Stefania. Szczęśliwy powrót trędowatej AnnY Rohóczanki,
Jest to kontynuacja losów byłego ordynata Michorowskiego, znanego z Trędowatej i Ordynata Michorowskiego.Pisarka w ciekawy sposób połączyła zagmatwane losy Waldemara, cierpiącego po przedwczesnej śmierci narzeczonej. z tajemnicą która na nowo rozpala w nim chęć życia i przewraca do góry nogami życie wielu bohaterów.

—————————————

963 Gracz Lucky:

Gorąco polecam książkę “Oddam ci słońce” Jandy Nelson. Jest to poruszająca powieść o bliźniakach, która wciągnęła mnie do reszty. Sięgając po tę pozycję nie spodziewałam się, że tak trudno będzie mi się od niej oderwać. Autorka przedstawiła życie i problemy dwójki głównych bohaterów (chłopca i dziewczynki…) w taki sposób, że miałam wrażenie, że przeżywam je z nimi. To samo się tyczy ich kłamstw i tajemnic… Naprawdę warto przeczytać!

————————————

962 Gracz Olimpia:

Marianne Malone: Złodziejka czarów: Przygoda w 68 pokojach
Książkę polecam tym, którzy kochają magię, tajemnice oraz przygodę. Młodzi bohaterowie tym razem muszą zmierzyć się z tajemnicą zniknięcia zaczarowanego klucza oraz eksponatów z Pokojów.
Czy Jackowi i Ruthie uda się powstrzymać złodzieja i tym samym uratują Pokoje?

———————————-

961 Gracz Olimpia:

Zofia Chądzyńska: Statki, które mijają się nocą
Polecam książkę ze względu na niesamowicie irytującą główną bohaterkę, 16-letnią Eryka, która potrafi swoim zachowaniem i wyglądem zirytować, a nawet mocno zdenerwować każdego. Za to jej przeciwieństwem jest drugi bohater- 19-letni student psychologii, Paweł, “chodząca dobroć”.
Tak różni bohaterowie sprawiają, że książka niesamowicie wciąga, a losy bohaterów nie są nam obojętne. Czy Paweł potrafi pomóc Eryce? Czy Eryka w ogóle chce pomocy?

———————————

960 Gracz Aleutka:

Polecam Susan Hill “W labiryncie ulubionych miejsc”. Jest to jeden z najlepszych kryminałów/thrillerów jakie czytałam, łamiący stereotyp a przy tym naprawdę wiarygodny psychologicznie – kiedy prezentuje punkt widzenia psychopaty i kiedy przedstawia perspektywę policjanta – który nie musi być alkoholikiem czy innym rozgoryczonym życiem detektywem z niezwykłą fobią aby być postacią złożoną i trudną.

—————————————

959 Gracz Aleutka:

Polecam cykl dla dzieci o Pettsonie i Findusie – wszystkie opowiadania, ale zwłaszcza “Kiedy mały Findus się zgubił”. Opowieści o zwariowanym staruszku-wynalazcy i jego gadającym kocie są cudownie absurdalne i pełne ciepła. Autor jest architektem i sam ilustruje swoje książki – te ilustracje to małe arcydzieła pełne fantastycznie szalonych detali, jak robak na wędce przyodziany w gogle i kask ochronny… Zabawa gwarantowana.

—————————————-

958 Gracz Aleutka:

Telefony do przyjaciela Anny Łaciny to naprawdę dobra powieść młodzieżowa. Nie chodzi nawet o to, że porusza bardzo aktualne problemy, z którymi muszą się mierzyć współczesne nastolatki. Chodzi przede wszystkim o to, że powieść jest bardzo wiarygodna psychologicznie i porusza w człowieku wiele emocji, zmuszając do myślenia. Opowieść o dwóch siostrach na wakacjach zaczyna się jak banalna powieść o złamanym sercu, ale nie ma w niej nic banalnego.

————————————–

957 Gracz Aleutka:

Wszyscy (no, prawie wszyscy) kojarzą Pippi i dzieci z Bullerbyn. Madika jest ich zdecydowanie mniej popularną siostrą, a zdecydowanie warto ją poznać. W powieści Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren znajdziemy dwie dziewczynki, bez reszty pochłonięte przeżywaniem swojego szczęśliwego dzieciństwa – pełnego przygód, radości, dramatów i ogromnych smutków a potem znowu radości. Ciekawie jest wiedzieć, że sama Astrid nie ukrywała autobiograficznego charakteru tej postaci :)

————————————–

956 Gracz Aleutka:

Polecam Ex Libris Anne Fadiman. To przezabawne eseje z życia dziennikarki-książkoholiczki, jej rodziny i przyjaciół. Każdy mól książkowy z przyjemnością pozna kogoś dzielącego jego manię i opowiadającego o niej w tak interesujący a przy tym zabawny sposób.

————————————–

955 Gracz KSZ89:

Ray Jeanne – Niewidzialna Pani Domu.

Słodko – gorzka opowieść o kobiecie, która pewnego dnia staje się niewidzialna. Okazuje się jednak, że jej rodzina nie zauważa tego problemu. Książka opowiada o dążeniu do samorealizacji, wierze w siebie oraz o tym, że często nasze starania przyjmowane są jako coś oczywistego.

————————-

954 Gracz Aloki:

Polecam Ci książkę pt. Ja cię kocham a ty śpisz. Jest to kolejna z serii zapoczątkowanej przez Jak poślubić wampira milionera… Tak jak i w tamtej nie zabraknie humoru czy odrobiny niebezpieczeństwa.

—————————–

953 Gracz Aloki:

Polecam Ci Jak poślubić wampira milionera. Jest to książka opowiadająca o młodej kobiecie i ponad 500 letnim wampirze. Mamy akcje i trochę humoru. Osobiście bardzo mi się ona podobała.

————————————————-

952 Gracz Aloki:

Polecam Ci Miasto Kości. Jest to książka której główną bohaterką jest młoda dziewczyna. Gdy jej matka zostaje porwana zaczyna się jej przygoda. Odkrywa że nie jest tym za kogo się uważała a świat jest całkiem inny niż się wydawał.

——————————

951 Gracz Aloki:

Polecam ci książkę Niebo. Jest to ostatnia część serii Blask. Nasza anielica i ludzki chłopak postanowili się pobrać… To co z tego wynikło było zaskakujące. Kulminacja naszej serii. Anioł zamieszka na ziemi czy może wróci do Nieba??

——————————

950 Gracz Aloki:

Polecam CI książkę Hades. Jest to kolejna częśc Blasku. W tej części główna bohaterka zostaje porwana a jej ukochany rusza jej na ratunek. Za nią gotowy jest pójść prosto do piekła.

—————————–

949 Gracz Basia:

“Zbigniew Religa Człowiek z sercem w dłoni”
Lubię książki biograficzne. Kiedy je czytam, wiem więcej o człowieku i o czasach, w których on żyje. Najpierw przeczytałam książkę, później obejrzałam film “Bogowie”. Taka kolejność bardziej mi odpowiada.

————————————-

948 Gracz Basia:

” Only Love” / Segal Erich
Piękna opowieść miłosna. Bohaterka wdzięczna jest losowi, że pozwolił jej spędzić chociaż krótki okres życia z ukochanym mężczyzną.

———————————-

947 Gracz Aloki:

Polecam Ci książkę Blask. Opowiada o młodej anielicy która została zesłana z misją na Ziemię. Przybiera postać młodej siedemnastoletniej uczennicy liceum. Poznaje tam chłopaka imieniem Xawier w którym zakochuje sie bez pamięci. Dalej śledzimy losy ich zakazanego uczucia.

———————————-

946 Gracz Aloki:

Polecam Ci Książkę Akademia Wampirów. Opowiada o dziewczynie pół wampirze i jej losach. Historia jest wciągająca, nie braknie tam intrygi, nutki niebezpieczeństwa czy romansu.

————————————

945 Gracz krolewnaksiezniczka:

“Księga Urwisów” Edmunda Niziurskiego to książka, po której poczułam, że chciałabym czytać więcej i więcej. Wprowadziła mnie w nieznany mi świat chłopców, pokazując, że mają podobne pragnienia przygody, którą można znaleźć wszędzie, jeżeli tylko otworzy się świat wyobraźni. Nie przeszkadza to, że książka została napisana 60 lat temu. Niziurski był mistrzem w pisaniu dla dzieci.

—————————————-

944 Gracz Kot:

,,Pozaświatowcy” jest książką Brandona Mull’a. Podoba NAM się, ponieważ:
a) akcja jest ciekawa;
b) Ma cudowna okładkę przyciągającą wzrok;
c)Wciąga i buduje napięcie;
d) Wszystko widać oczami wyobraźni

—————————–

943 Gracz mafia:

“Kwiat pustyni: Z namiotu nomadów do Nowego Jorku” Waris Dirie,
Cathleen Miller

Biografia Waris Dirie, znanej modelki pochodzącej z Somalii. Bohaterka
książki, to niezwykła kobieta, która przebyła niełatwą drogę z somalijskiej
pustyni na wybiegi mody. Wartą ją poznać.

—————

942 Gracz mafia:

“Modlitwa o sen” Jeffery Deaver

Pewnej nocy ze szpitala psychiatrycznego ucieka chorujący na schizofrenię
Michael Hrubek. Chce odnaleźć Lis Atcheson, aby ostrzec ją przed
niebezpieczeństwem. Czy uda mu się to zrobić pomimo szalejącej burzy
i przeszkód na swojej drodze?

——————-

941 Gracz Indianin94:

“Chemia Śmierci” Simona Becketta rozpoczyna cykl o dr Davidzie Hunterze. Jest to pierwszy tom cyklu, w którym powraca przeszłość głównego bohatera, dra Davida Huntera po trzech latach, odkąd postanowił ustatkować swoje życie po stracie swojej rodziny. Z początku opiera się, nie chce wracać do czegoś, co mu przypomina o jego cierpieniu, ale z czasem się poddaje i zaczyna działać, w efekcie czego pomaga policji jako patolog. Jest to powieść, w której jest wartka akcja, a bohaterowie są dobrze wykreowani. Styl jest bardzo dobry. Warta polecenia.

———————————-

940 Gracz Ban’an:

Stanisław Lem- “Bajki robotów”. Niby S-F, niby na wesoło, ale z jednej strony pokazuje, że i roboty (czy może szerzej- obce cywilizacje) mogą mieć swoje legendy, podania czy po prostu opowieści. Czyli tak naprawdę nie różnią się niczym od nas- ludzi. A z drugiej pokazuje jak autor bawi się konwencjami, słowem i po prostu czerpie radość i zabawę z tego, co pisze.

—————————–

939 Gracz Ban’an:

Tery Pratchett- “Straż nocna”. To książka najbardziej ukochana z ulubionych. Pokazuje w piękny a jednakże prachettowski sposób jak, pomimo przeciwności losu, otaczającego nas zła i ludzi, którym to,co robimy jest bardzo nie na rękę, pozostać przyzwoitym człowiekiem, wiernym tylko samemu sobie i temu, w co się wierzy.

———————————

938 Gracz karolina299:

Książka “Karmiąc zło” A. E. Stawskiej to kryminał, który czyta się bardzo szybko. Wybór kucharza na ofiarę morderstwa sprawia, że tło fabularne związane jest z kulinariami, na których autorka się zna. Prosta, przyjemna książka.

——————————-

937 Gracz hruszcz:

Polecam Ci książkę “Hobbit” J.R.R Tolkiena. Opowiada o wielkiej przygodzie małego wzrostem, ale wielkiego duchem wojownika. Jej treść nie tylko urozmaici Ci czas, ale da też wiele wskazówek jak postępować.

—————————————

936 Gracz Nikita:

Polecam do przeczytania książkę “Most do Terabitti”. Jest to powieść o przyjaźni i o tym jak ważne jest rozwijanie własnych pasji np. malarskich.

——————————

935 Gracz maniecki191:

Polecam książkę ,,Harrego Pottera” ponieważ ta książka jest bardzo ciekawa. Bardzo lubię fantastykę . Jest to pierwsza książka którą przeczytałem.

——————————-

934 Gracz IolaDruga:

“Udław się” – Chuck Palahniuk. Tym razem książka jest nieporównywalnie lepsza od filmu. Główny bohater jest seksoholikiem, który opiekuje się chorą matką, jednocześnie próbując walczyć ze swoim nałogiem. Jest to tragikomedia, która przez wiele dobrego humoru w końcu prowadzi jednak do refleksji…

———————————–

933 Gracz IolaDruga:

“Fight Club” – Chuck Palahniuk. Wszyscy znają ten film, ale książka jest równie dobra, jeżeli nie lepsza. Koniec książki był jednym z największych zaskoczeń, które w życiu doznałam. Bardzo polecam tą pozycję, nawet jeżeli pierwszą zasadą klubu walki to nie rozmawiać o klubie walki 😉

————————————-

932 Gracz IolaDruga:

“Krwiopijcy” – Christopher Moore. Znowu ten sam motyw u Moore’a, tym razem kobieta budzi się będąc wampirem. Uwielbiam czarny humor zawarty w tej książce. Jej kontynuacją jest książka “Ssij, mała, ssij”.

———————————-

931 Gracz IolaDruga:

“Brudna robota” – Christopher Moore. Bardzo lubię książki z motywem Śmierci jako postaci. W tym przypadku mężczyzna z dnia na dzień stał się Śmiercią i nie za bardzo wiedział jak z tym sobie poradzić. Bardzo lubię humor tego autora, dlatego wciąż sięgam po kolejne książki.

——————————

930 Gracz IolaDruga:

“Zabić drozda” – Harper Lee. Dużo się nauczyłam dzięki tej książce. Sposób wychowania dzieci, ukazany w niej, chciałabym sama w przyszłości stosować. Jest mądry i zdrowy.

——————————

929 Gracz wiesni:

Książka Oscar i Pani Róża warta uwagi i poświęconego czasu.Krótka lektura która chwyta za serce i pokazuje jak niewiele potrzeba by uczynić czyjeś życie lepszym,mimo iż wydaje się to niemożliwe w danej sytuacji…

———————————

928 Gracz Aleutka:

Polecam Opętanie Antonii Byatt. Nie sądziłam, że ktokolwiek potrafi napisać taką książkę – thriller wśród krytyków literackich, elementy baśniowe i prawdziwe poematy. To książka, która jest hymnem na cześć erudycji a równocześnie straszliwie wciąga i człowiek chce wiedzieć, co dalej.

————————————–

927 Gracz Aleutka:

Polecam “Ona pierwsza” Maggie O’Farrell. To świetna powieść obyczajowa i nawet te wytarte schematy w rodzaju tajemnicy rodzinnej zyskują tu nowy szlif. Bardzo intensywna i celnie, bardzo wyraziście opisuje emocje, krótkimi, malarskimi zdaniami. Poza tym podobały mi się przebłyski z przeszłości budynków – wielu z nas zastanawia się nad tym przechodząc, a tu znajdujemy ten element bardzo czysto wpleciony w opowieść.

——————————————–

926 Gracz Basia:

“Wiosna / “Undset Sigrit
Przeczytałam ją bardzo dawno temu, ale do literatury skandynawskiej mam słabość do dziś. Książka o miłości nie tylko tej pierwszej wiosennej, ale także o tej późniejszej, poddawanej wielu próbom i wychodzącej z nich zwycięsko.

——————————————-

925 Gracz Basia:

“Krzak gorejący” / Undset Sigrit
Treścią książki jest poszukiwanie sensu życia. Akcja nie jest wartka, ale w dzisiejszej codziennej gonitwie może warto zatrzymać się i zastanowić się, co ma najwyższą wartość.

———————————————

925 Gracz Basia:

‘Gymnadenia” / Undset Sigrit
Dawno przeczytana książka. Dobra literatura skandynawska. Młody bohater wchodzi w życie z nadzieją w nieograniczone możliwości. Piękne opisy norweskiej przyrody

———————————————–

924 Gracz Elizabeth:

Chris Cleave – “Między nami” Autor porusza wiele tematów, większość wątków jest ukryta, nie wypowiedziana wprost. Na pierwszym planie znajdują się wydarzenia realne, chociaż po głębszej wnikliwości można dostrzec abstrakcję. Zdecydowanie jest książką otwierającą umysł.

————————————————

923 Gracz Elizabeth:

Piotr Adamczyk – “Dom tęsknot” Adamczyk pisze lekko i żartobliwie, a przy tym najpiękniejszą polszczyzną z możliwych. Bawi się słowami, tworzy za pomocą słowa cały świat – nie opisuje, a właśnie tworzy, pozwala nam do niego wejść i przez chwilę w nim pobyć. Otrzymujemy bezcenne zaproszenie, możemy wejść w siatkę powiązań, więzi, tajemnic, między ludzi żyjących na skraju i styku, jakimś załamaniu rzeczywistości, zaprzeczeniu tego co teraz. Książka napisana jest w sposób bardzo plastyczny i żywy, nie nudzi nawet przez moment, przykuwa uwagę całkowicie i wciąga, każde słowo było w niej istotne, na swoim miejscu.

————————————————–

922 Gracz Skrzacik:

Książka warta przeczytania to Mały Książę. Opowiada o małych planetach, które bardzo się od siebie różnią. :)

—————————————————

921 Gracz KSZ89:

Jo Walton ,,Wśród obcych”. Piękna opowieść o miłości do książek, pomimo wszystko. Jest to książka,w której prawdziwe życie przeplata się ze światem wyobrażonym. Gorąco polecam.

———————————————

920 Gracz Edik:

“Światu nie mamy czego zazdrościć” – reportaż o Korei Północnej. Zwyczajne losy mieszkańców tego komunistycznego kraju, wstrząsająca relacja o głodzie, oszustwie i walce o przetrwanie. Opowiedziana przez tych, którym udało się uciec. Polecam wszystkim, którzy lubią wiedzieć co się dzieje na świecie.

—————————————

919 Gracz Edik:

Doskonała książka dla fanów Japonii i jej kultury – “Shogun” Jamesa Clavella.
Główny bohater zostaje wyrzucony na brzeg tego kraju wraz z częścią ocalałej załogi. Czy odnajdą się w tym kraju? co ma z tym wspólnego tytułowy shogun i tamtejsza polityka? książka mimo tego, ze ma prawie 1000 stron wcale się nie dłuży.

———————————————–

918 Gracz karolina299:

Nigdy wcześniej nie czytałam żadnej z książek H. Murakamiego, ale za namową koleżanki postanowiłam sięgnąć po trzytomowy cykl “1Q84”. Ku mojemu zaskoczeniu bardzo dobrze mi się go czytało! Autor pisze w sposób inny niż dotychczas mi znane, świat przedstawiony jest na tyle inny i dziwny, że po każdej stronie chce się czytać dalej. Mimo wrażenia (czasami), że opisywane zdarzenia mogłyby się spokojnie zmieścić w jednym tomie, a pojedyncze opisy są zdecydowanie za długie, w przypadku tego autora wydaje się, że takie właśnie powinny być, bo tworzy to cały “nastrój” książki. Warto przeczytać i samemu przekonać się, jak oddziałują na nas książki Murakamiego. Ja z pewnością sięgnę po inne jego dzieła.

——————————-

917 Gracz karolina299:

“Człowiek w poszukiwaniu sensu: Głos nadziei z otchłani Holokaustu” V. E. Frankl

Książka o tym, że najważniejsze w życiu jest poszukiwanie jego sensu i że życie każdego człowieka ma sens. Autor w pierwszej części opowiada o swoich przeżyciach z Auschwitz. Pokazuje, że nawet kiedy wydaje się, że nie ma już nadziei, zawsze warto żyć – czy to dla kogoś, czy czegoś. Bardzo polecam, szczególnie tym, którzy doznali znudzenia życiem.

—————————————

916 Gracz Edik:

Wielkie wrażenie zrobił na mnie pamiętnik – My, dzieci z Dworca Zoo. Książka opowiada o losach młodej dziewczyny, która spotyka niewłaściwych ludzi i w efekcie zostaje narkomanką. Z książki dowiemy się jak do tego doszło, co czuła autorka i czy udało jej się wyjść z nałogu.

——————————————–

915 Gracz infernem:

Bez sumienia – Aleksander Makowski.

Bez sumienia to książka o niezwykłej, wciągające oraz zawiłej fabule, która z kolejnymi stronami tworzy spójną całość. Kiedy historia ta postanowi już od pierwszych stron złapać was w sidła swojej akcji nie popuści do samego końca. Jeśli uwielbiacie teorie spiskowe ta książką na pewno jest stworzona dla was.

Jeśli to Cię nie zachęciło po więcej zapraszam na http://tygrysica.tumblr.com/post/135325424221/bez-sumienia-aleksander-makowski

———————————

914 Gracz Marcia:

Gorąco polecam “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Jest to powieść historyczna opowiadająca o początkach naszej europejskiej kultury i cywilizacji chrześcijańskiej. Piękna historia prawdziwej miłości tej pisanej przez wielkie “M”. Miłości nie tylko dwojga zakochanych, ale i miłości opiekuńczej i do Boga. Wierność Bogu, wyznawanym wartościom. Uczucia tak wielkie i stanowcze, że rodzą podziw również wśród przeciwników, ale za które również wyznawcy muszą ponieść śmierć męczeńską.

——————————–

913 Gracz KSZ89:

Jenny Han ,,Do wszystkich chłopców, których kochałam”. Książka, którą polecam czytać, kiedy ma się gorszy dzień. Należy do gatunku polepszaczy nastroju :) Zabawna historia o tym, że zemsta młodszej siostry jest okropną rzeczą, a chłopcy różnie reagują, kiedy po latach otrzymują od ciebie list miłosny.

—————————

912 Gracz KSZ89:

Ava Dellaira – ,,Kochani, dlaczego się poddaliście”. – Piękna opowieść o tęsknocie za najbliższą osobą. Książka jest zbiorem listów pisanych do słynnych, zmarłych postaci. Zdecydowanie wstrząsająca lektura.

———————————————-

911 Gracz KSZ89:

Rainbow Rowell ,,Eleonora i Park”. Śliczna i poruszająca opowieść o miłości pomiędzy dwiema, z pozoru, zupełnie odmiennymi osobami. Książka bardzo wciąga, nie sposób się od niej oderwać.

————————————-

910 Gracz Imbir:

Polecam „1001 książek, które musisz przeczytać”. Książka zawiera subiektywną listę książek, które uznawane są za kanon literatury oraz te mniej oczywiste, a warte, żeby je poznać. Bardzo ciekawe wydanie.

———————————————–

909 Gracz Basia:

” Życie trudne, lecz nie nudne ” / Władysław Bartoszewski
Władysław Bartoszewski wiele przeszedł, ale zachował życzliwość dla ludzi pogodę ducha. Powojenna Warszawa, okupacja niemiecka, Oświęcim,praca w konspiracji, powojenna rzeczywistość. Z zainteresowaniem i przyjemnością czyta się jego wspomnienia,

—————————————

908 Gracz Imbir:

Polecam „Dziennik” Anny Frank. Zapis przeżyć nastolatki, która z powodu wojny wraz z rodziną musiała przeprowadzić się do Amsterdamu i ukrywać się.

————————————–

907 Gracz KSZ89:

Gillian Flynn ,,Zaginiona dziewczyna”. Bardzo dobry kryminał. Pewnego dnia znika żona, o jej zaginięcie zostaje podejrzewany mąż. Mimo lekko banalnego tematu, w tej książce nic nie jest takie jakie się wydaje na pierwszy rzut oka. Na podstawie tej książki powstał film o tym samym tytule. Polecam :)

———————————————

906 Gracz Oxena:

“Wiedźmin- ostatnie życzenie” A. Sapkowski
Pierwsza część wprowadza nas w przepełniony różnymi stworzeniami i barwnymi krajobrazami świat, w którym wiedźmin Geralt z Rivii przedstawia nam swoje przygody. Książka podzielona jest na krótkie opowiadania, które pomagają nam zapoznać się z postacią zabójcy potworów i jego przyjaciółmi, jak trubadur Jaskier lub sarkastyczna czarodziejka Yennefer. Niezwykły, fantastyczny świat, który żyje własnym życiem, a Sapkowski otwiera nam drogę do jego centrum.

————————————

905 Gracz KSZ89:

P. Pullman – Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus. Książka zawiera zupełnie inną wersję dogmatów chrześcijańskich. Autor snuje przed nami wizję Nowego Testamentu, która zdecydowanie może szokować. Otóż, historia ta zaczyna się od tego, że w Betlejem Maria urodziła nie jedno, a dwoje dzieci :)

—————————————-

904 Gracz KSZ89:

Neil Gaiman – Księga cmentarna. Ten autor w cudowny sposób tworzy zaklęte w książkach światy. Ma w sobie coś takiego, że całkowicie skupia na sobie uwagę czytelników. Jego opowieści są moim zdaniem magiczne. ,,Księga cmentarna” jest opowieścią o ludzkim dziecku zamieszkującym cmentarz. Ma ono niezwykły dar – widzi duchy, które traktuje jak swoich członków rodziny.

——————————————

903 Gracz KSZ89:

Peter V. Brett – Malowany Człowiek. Moja ukochana seria książek. Arlen żyje w świecie, w którym po zmroku pojawiają się demony. Aby się przed nimi chronić, stosowane są runy ochronne, uniemożliwiające demonom zbliżenie się. Zła nie można jednak wyplenić – ludzkość zapomniała bowiem o runach ataku. Seria wciąga, pochłaniając czytelnika na wiele, wiele godzin.

—————————————–

902 Gracz KSZ89:

P. Pullman – Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury. Książka jest rewelacyjna. Jest to zbiór baśni braci Grimm, które nie zostały przedstawione w słodkiej wersji rodem z filmów Disneya. Okazuje się, że pierwotnie te opowieści miały zupełnie inny wydźwięk. Zdecydowanie nie polecam do czytania dzieciom do snu :)

————————————–

901 Gracz Oxena:

“Złodziejka książek” Mark Zusak
Jedna z najlepszych książek, które dostałam w swoje wymagające ręce. Opowiada niezwykłą historię dziewczynki w czasach hitlerowskich Niemiec i jej drodze do pokonania swoich słabości. Za wszelką cenę chce nauczyć się czytać i nic nie stanie jej na drodze do spełnienia jej marzeń. Piękna i zarazem wzruszająca, a tło historyczne dodaje opowieści realizmu.

———————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/para-w-ruch.jpg900 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Para w ruch
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 40
Krótko o książce:
Kolej wkracza do Świata Dysku. Wraz z nią nieuniknione starcie konserwatystów i zwolenników rozwoju techniki. W tle najbardziej znane postacie z serii, gobliny, wielkie pieniądze i władza.

 

 

 

—————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/snuff-okladka-small.jpg899 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Niuch
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 39
Krótko o książce:
Kolejna odsłona cyklu o Straży Miejskiej Ankh-Morpork. Vimes wyjeżdża na wakacje. Jak wiadomo, kiedy glina lub detektyw wyjeżdża, zaraz po przyjeździe znajduje ciało. Coś złego się dzieje. Mimo, że Vimes jest poza swoją jurysdykcją, a na to, co się dzieje nawet nie ma prawa, musi podjąć decyzję o działaniu.

 

 

——————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/unseen-academicals-okladka.jpg898 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Niewidoczni Akademicy
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 37
Krótko o książce:
Niewidoczni Akademicy to dyskowa satyra na piłkę nożną. Przed nami spotkanie z piłkarską drużyną Niewidocznego Uniwersytetu z Munstrumem Ridcullym u wodzy i bibliotekarzem na bramce. Będzie się działo. Uuk.

 

 

———————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/w-polnoc-sie-odzieje-okladka.jpg897 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – W północ się odzieję
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 38
Krótko o książce:
Tiffany Obolała jest czarownicą. Bardzo się stara, pomagając mieszkańcom Kredy. Nawet
jeśli jej praca obejmuje głównie bandażowanie nóg i ma niewiele wspólnego z… no magią. I
utrudnia sen.
Ale gdzieś, kiedyś istniał splątany kłąb zła i pogardy, nienawiści i wrogości. Teraz się
przebudził. Budzi też dawne opowieści, te o złych, starych czarownicach. I nagle Tiffany
nie jest już taka pewna, czy postępuje słusznie. A jej mali sprzymierzeńcy – waleczni Nac
Mac Feeglowie – tylko wszystko komplikują. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy Tiffany
wreszcie porządnie się wyśpi. Ale wcale się nie poprawia.
I wkrótce stanie się o wiele, wiele gorsza…

—————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/swiat-finansjery-okladka.jpg896 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Świat finansjery
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 36
Krótko o książce:
Świat finansjery to kolejna po [i]Piekle Pocztowym[/i] książka, w której odmieniają się losy kluczowych instytucji miasta Ankh-Morpork. Ponownie ciężkie zadanie spada na barki Moista von Lipwiga, którym skrycie przed nim samym zresztą, kieruje Patrycjusz Havelock Vetinari. To także opowieść o golemach, w której poznajemy prawdziwe imiona G.S.P Dibblera 😉

—————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/wintersmith_okladka_m.jpg895 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Zimistrz
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 35
Krótko o książce:
Tiffany zrobiła jeden niewłaściwy krok, popełniła jeden drobny błąd… A teraz duch zimy się w niej zakochał. Daje róże i góry lodowe, wyznaje uczucie lawinami i obsypuje płatkami śniegu. Trudno to znosić, kiedy ma się trzynaście lat, ale jest to również trochę no… miłe. “Łojzicku!” A tak, klan Nac Mac Feeglów jest na miejscu, by pomagać i się wtrącać. Ale jeśli Tiffany nie znajdzie rozwiązania, może już nigdy nie przyjdzie wiosna…

————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/thud_okladka_m.jpg894 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Łups!
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 34
Krótko o książce:
Dolina Koom? to właśnie tam trolle złapały w zasadzkę krasnoludów, a krasnoludy złapały w zasadzkę trolle. To było daleko stąd. To było dawno temu.
Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork znowu zobaczy wojnę, tym razem przed własnym biurem, jeśli nie rozwiąże zagadki morderstwa przynajmniej jednego krasnoluda. Kiedy jego ukochana Straż się rozsypuje, kiedy grzmią werble bojowe, musi odsłonić każdy ślad, przechytrzyć każdego skrytobójcę, pokonać każdą ciemność, by znaleźć rozwiązanie. Aha? codziennie o szóstej, niezawodnie, bez żadnych wykrętów, musi wrócić do domu i poczytać synkowi “Gdzie jest moja krówka” ze wszystkimi odpowiednimi odgłosami podwórka. Są pewne rzeczy, które zwyczajnie trzeba załatwić.

———————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/going-postal_okladka_m.jpg893 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Piekło Pocztowe
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 33
Krótko o książce:
Moist von Lipwig to artysta oszustwa. A także hochsztapler i człowiek, który musi dokonać życiowego wyboru: zostanie powieszony albo postawi na nogi konające usługi pocztowe w Ankh-Morpork. To trudna decyzja. Musi dopilnować, by przesyłki docierały na miejsce, choćby na przeszkodzie stanęły im deszcz, grad, śnieg, psy, Przyjazne i Dobroczynne Stowarzyszenie Pracowników Pocztowych, zły prezes zarządu kompanii semaforowej Wielkiego Pnia oraz nocny zabójca. Randka z Adorą Belle Dearheart też byłaby miła.

————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/kapelusz-pelen-nieba_okladka_m.jpg892 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Kapelusz pełen nieba
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 32
Krótko o książce:
Prawdziwa wiedźma potrafi latać na miotle, rzucać czary i stworzyć właściwie z niczego całkowity chaos. Jedenastoletnia Akwila tego nie potrafi. Prawdziwa wiedźma nigdy świadomie nie wyszłaby ze swego ciała, zostawiając je puste. Akwili to się zdarza. A istnieje coś, co tylko czeka na poręczne ciało. Coś starożytnego, przerażającego i nieśmiertelnego. Jedyne co jej teraz pozostaje – to walczyć i czym prędzej nauczyć się, jak być prawdziwą wiedźmą. Z niemałą pomocą arcywiedźmy Weatherwax oraz prawdziwie zadziwiającej panny Libelli. “Na litość! A my?!”. No tak, są jeszcze Fik Mik Figle – najbardziej kłótliwe, najtwardsze i najmniejsze z bajkowych postaci, wyrzucone z Krainy Baśni za picie o drugiej po południu. Oczywiście nie chodziło o picie mleka. Potrafią bić się z każdym. Ale nawet ich wspólne siły mogą okazać się niewystarczające…

——————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/wolni-ciutludzie_okladka_m.jpg891 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Wolni Ciutludzie
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 30
Krótko o książce:
Książka powiada historię 9 letniej, niezwykle rozsądnej i sprytnej Akwili Dokuczliwej, początkującej wiedźmy. Jest ona zmuszonej w obronie brata stawić czoła potworom z bajek. Z pomocą przychodzą jej dzielni ciutludzie, jak się okaże wyrzuceni z krainy baśni za pijaństwo i samowolę. Książka jest pozornie przeznaczona dla młodszych czytelników, ale przepełniona typowym dla Pratchetta humorem stanowi doskonałą rozrywkę dla każdego bez względu na wiek.

———————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/potworny-regiment_okladka.jpg890 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Potworny Regiment
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 31
Krótko o książce:
Wszystko zaczęło się od nagłego, dziwnego kaprysu. Polly Perks musiała szybko stać się chłopcem. Ścięcie włosów i noszenie spodni było łatwe. Trudniej przyszło jej nauczyć się puszczać bąki i bekać w towarzystwie, a także chodzić jak małpa… Teraz zaciągnęła się do wojska i szuka zaginionego brata. Ale trwa wojna. Zawsze trwa jakaś wojna. Polly i inni rekruci wpadają w jej wir bez żadnego przeszkolenia. I ściga ich nieprzyjaciel. Po swojej stronie mają najchytrzejszego sierżanta w całej armii oraz wampira dręczonego żądzą kawy. No… mają też pewien sekret. A kiedy uderzają w samo serce sił przeciwnika, muszą wykorzystać wszystkie zdolności potwornego regimentu.

—————————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/night-watch_okladka_m.jpg889 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Straż nocna
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 29
Krótko o książce:
Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh- Morporok miał wszystko. Teraz wrócił do swojej własnej, twardej i ostrej przeszłości, pozbawiony nawet ubrania, które miał na sobie , gdy uderzyła błyskawica.

———————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/ostatni-bohater_okladka_m.jpg888 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Ostatni bohater
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 27
Krótko o książce:
Cohen Barbarzyńca, ostatni bohater na Świecie Dysku, wyrusza by zwrócić bogom to co skradł im pierwszy z bohaterów. Jeśli mu się powiedzie Dysk straci swoje pole magicznie i ulegnie unicestwieniu. By go powstrzymać z Ankh-morpork wyrusza misja ratunkowa w składzie: Leonard da Quirm, Kapitan Marchewa oraz oczywiście Rincewind. Książka wydana w formie albumu, bogato ilustrowana (ilustracje w wykonaniu Paula Kidbiego), na pewno warta zakupu..

————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/zadziwiajacy-maurycy_okladka_m.jpg887 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 28
Krótko o książce:
Opowiada ona o losach kota Maurycego i grupy szczurów, przemienionych przez odpadki z Niewidocznego Uniwersytetu w inteligentne zwierzęta, myślące jak ludzie, oraz chłopca Keitha. Za pomysłem Maurycego chodzą oni od miasta do miasta, powodując “plagę szczurów”, a następnie wyprowadzając je za pieniądze niczym grajek z Hamelin. Aż do pewnego miasteczka w Überwaldzie, w którym dzieją się dziwne rzeczy.

———————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/bibl-ZC-s1.jpg886 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Złodziej Czasu
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 26
Krótko o książce:
Będzie to historia o Czasie… O Audytorach Rzeczywistości, próbujących raz jeszcze zmazać ze wszechświata skazę, jaką w ich mniemaniu jest życie. Ponownie spotkamy Susan, wnuczkę samego Śmierci, próbującej pokrzyżować plany Audytorów. Pojawi się też piąty jeździec apokalipsy (odszedł zanim pozostali stali się sławni).

———————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/bibl-PR-s1.jpg885 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Prawda
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 25
Krótko o książce:
Jest to kolejna część z serii Świata Dysku poruszająca wątek straży miejskiej. Jej motywem przewodnim jest prasa i wolne media..

————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/bibl-PE-s.jpg884 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Piąty elefant
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 24
Krótko o książce:
Jak głosi legenda, w czasach minionych świat dysku spoczywał nie, jak obecnie, na czterech ale na pięciu słoniach. Ten piąty miał w kosmicznej katastrofie spaść niegdyś z nieba i rozbić się na terenach obecnego Uberwaldu. Stanowią źródło obecnie jedno z największych bogactw tej zamieszkałej przez wilkołaki i wampiry krainy. I właśnie negocjować dostawy tłuszczu, w roli ambasadora Ankh-Morpork, wyrusza komendant Straży Miejskiej – Samuel Vimes..

—————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/bibl-CJ-s1.jpg883 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Carpe Jugulum
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 22
Krótko o książce:
Wielce Oats trafił na nie najlepszy moment, by zostać kapłanem. Sądził, że przybywa do Lancre na prostą ceremonię. Tymczasem znalazł się na wojnie między wampirami a czarownicami. Jest tu młoda Agnes, która naprawdę czasem nie jest sobą. Magrat, która stara się połączyć czarownictwo i pieluchy. Niania Ogg… i babcia Weatherwax, która jest prawdziwym problemem. Wampiry są inteligentne. Mają styl i wykwintne kamizelki. Wyszły z trumien i pragną kęsa przyszłości. Wielce Oats wie, że ma modlitwę, ale wolałby topór.

————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/bibl-OK-s1.jpg882 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Ostatni kontynent
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 23
Krótko o książce:
Bibliotekarz zachorował.. Aby go uzdrowić magowie potrzebują jego prawdziwego imienia. W tym celu postanawiają odnaleźć jego wieloletniego asystenta – Rincewinda, który przy okazji ‘Ciekawych czasów’ zaginął gdzieś na kontynencie XXXX. Z wrodzoną gracją trafiają tam niestety o kilkanaście tysięcy lat za wcześnie. Stając się przyczynkiem do wszystkich kłopotów tej krainy.. Wyjaśnia się przy okazji, jak powstało tak dziwaczne zwierzę, jak Dziobak..

————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/bibl-BHAM-s1.jpg881 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Bogowie, honor, Ankh-Morpork.
Numer książki w cyklu Świat Dysku: 21
Krótko o książce:
Na środku okrągłego morza wyłoniła się wyspa Lesp.. Do wojny o strategiczne ułożone zasolone kamienie rusza Ankh-Morpork i Klaht. Patrycujsz Vetinari zostaje odsunięty od władzy, zaś Samuel Vines usiłuje aresztować obie strony konfliktu.. A w sercu tego wszystkiego Nobby i Fred Colon..

——————————

880 Gracz Lucky:

Polecam książkę “Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie” Federico Moccia. Jest to włoski romans, w którym główna bohaterka jest młodsza o niemal 20 lat od swojego “wybranka”. Nie jest to typowy temat, ale muszę przyznać, że jak dla mnie wszystko do siebie pasowało. Poznawanie historii tych, jak i pozostałych bohaterów było przyjemnością. Tym bardziej, że akcja jest osadzona w cudownym Rzymie :)

—————————————–

879 Gracz Aleutka:

Skoro ktos juz polecil Kobiete w czasach katedr to zachecam bardzo do siegniecia po Kobiete w czasach wypraw krzyzowych. Bardzo leczy ze szkolnych stereotypow na temat sredniowiecza i to jest fascynujace. A ci wszyscy Saraceni to zupelnie inaczej sie zachowywali niz na filmach 😉 Sredniowiecze jest jedna z najbardziej stereotypowo postrzeganych epok i warto to zmienic.

—————————–

878 Gracz Girwan:

Jedna z najnowszych książek z universum Gwiezdnych wojen. Odsłania – częściowo – historię życia Wielkiego Moffa Tarkina, pierwszego i ostatniego dowódcy Gwiazdy Śmierci. Autor przedstawia nam zdarzenia, które ukształtowały jego charakter. W opowiadanej przez Jamesa Luceno historii poznajemy Tarkina w chwili gdy rodzi się Rebelia i gdy powstaje Gwiazda Śmierci.
Dobrze poprowadzona akcja, wciąga czytelnika w świat, w którym mamy do czynienia z Dobrem i Złem, prawem i przestępstwem. W świat, w którym obie te rzeczy przenikają się nawzajem, potwierdzając ying i yang – żadne nie może istnieć bez drugiego.

—————————————————-

877 Gracz Elizabeth:

Joanna Bator – Wyspa Łza
Joanna Bator zawsze zabiera w podróże nietypowe, tajemnicze, lekko niesamowite. W “Wyspa Łza” opowiada przede wszystkim własną historię. Podróż jest osobista, pełna intymności, zachwianych proporcji, niepowtarzalna i prawdziwa. Na Wyspę Łzę, czyli Sri Lankę Bator wyjeżdża w poszukiwaniu zaginionej ponad 25 lat temu Sandry Valentine. Polecam właściwie wszystkim odbiorcom niezależnie jaki gatunek preferują. Każdy odnajdzie coś dla siebie, a ja mogę zagwarantować, że będzie to bardzo dobre. “Wyspę Łzę” warto przeczytać, choćby dla tego, że jest to książka prezentująca coś kompletnie nowego, i ważnego. Bardzo duży plus za piękne zdjęcia, które są arcydziełem.

————————-

876 Gracz Elizabeth:

Rachel Cohn, David Levithan – Księga wyzwań Dasha i Lily
Książka polecana dla młodzieży, ale każdy może ją przeczytać. Historia marudnego Dasha i dość ekscentrycznej Lily, w tle Nowy Jork, kolędy, pierniczki, ale też problemy rodzinne, mnóstwo ironii, humoru i różnego rodzaju relacji. Wszystko opisane we współczesnej otoczce. Książka podzielona została przez autorów: Rachel Cohn napisała rozdziały Lily, David Levithan – rozdziały Dasha. Jest w tym stylu ogromna naturalność i spontaniczność, książka nie trzyma się wytyczonego planu, wszystko jest nagłe, spontaniczne, co doskonale współgra z kolejnymi wydarzeniami.

———————————

875 Misja tygodnia – Odwiedź forum miejskie – Gracz Mona:

Dotyczy 499. Gracz KotekMr

Książka, która wywarła na mnie wielkie wrażenie to Harry Potter. Uczy nas przyjaźni, miłości i odwago. Naprawdę super książka.
Książka jest ciekawa, a dodatkowo pokazuje, że nie można ot tak osądzać innych, przykładem profesor Snape.

———————————

874 Gracz Aleutka:

Polecam ksiazke Jonathan Strange i pan Norrell Susanny Clarke. To karkolomny eksperyment – proba napisania powiesci fantasy o dickensowskich rozmiarach z sumiennym podejsciem dziewietnastowiecznego skrupulatnego naukowca dodajacego kolejne, przezabawne w swej powadze, polstronicowe przypisy na temat kolejnych zaklec i kontrowersji dotyczacych tychze. W tle epoka napoleonska i wojna, w ktorej magowie powinni wszak wziac udzial. Zabawne i pochlaniajace.

———————————–

874 Gracz Aleutka:

Polecam Dziewiec bied i jedno szczescie Marii Kann. To bardzo poruszajaca opowiesc o tym, ze mozna zbudowac szczescie wbrew silom spiskujacych przeciwko temu z czystej zlosliwosci. Ksiazka nie ucieka od spraw trudnych i nie oferuje cukierkowych rozwiazan, ale daje nadzieje i sile.

————————————-

874 Gracz Aleutka:

Polecam ksiazke Czytelniczka znakomita Alana Bennetta. To przezabawny, slodko-gorzki opis stopniowego i nieuchronnego stawania sie molem ksiazkowym. W dodatku molem owym staje sie krolowa brytyjska. Pierwsza od dawna ksiazka, dzieki ktorej przegapilam swoj przystanek jadac pociagiem bo smialam sie tak serdecznie :) Z przyjemnoscia obserwuje sie kolejne stadia i kiwa glowa “tak, tak, znam, znam”.

—————————————

873 Gracz KSZ89:

James Dawson ,,Wypowiedz jej imię”. Książka jest typowym horrorem, przeznaczonym dla tych, którzy uwielbiają się bać. Porusza temat legendy miejskiej o Krwawej Mary. Nie polecam osobom o słabszych nerwach 😉

——————————

872 Gracz Edik:

Jedna z najpopularniejszych relacji z pobytu w obozie koncentracyjnym – 5 lat kacetu Stanisława Grzesiuka. Swoisty poradnik przerwania. Najbardziej podobało mi się, że Grzesiuk nie starał się zrobić z siebie bohatera, a momentami aż odczuwalne były jego rany,dylematy. Pełna podziwu byłam dla jego umiejętności unikania pracy.

—————————————-

871 Gracz Edik:–

Polecam Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery. Jest to książka do której na pewno jeszcze kiedyś powrócę i jestem pewna że jej odbiór po latach na pewno wrażenia będą inne. Wielowymiarowość tej powieści jest bowiem jej ogromnym atutem.

———————————

870 Misja Odwiedź forum miejskie – Gracz Palma:

Dotyczy 478.

Odnośnie 478 – recenzja “Mały Książę”.
Książka wspaniała, godna polecenia dla czytelnika w każdym wieku.
Z uniwersalnymi przesłaniami, m. in. “Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Polecam też film, trochę się różni się od wersji książkowej /dodany wątek starca, dziewczynki i jej rodziny itp./, ale jest piękny, wzruszający.

————————————

869 Gracz Edik:

Książka która wywarła na mnie ogromne wrażenie to Książę przypływów Pata Conroya. Jakie wydarzenia a przeszłości sprawiły, że główny bohater nienawidzi siebie a jego siostra próbuje popełnić samobójstwo, dlaczego nienawidzą swojej matki? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w książce.

——————————————-

869 Gracz Aleutka:

Polecam ksiazke Wsrod obcych Jo Walton. Swiat w ktorym postindustrialne krajobrazy zamieszkiwane sa przez elfy w niczym nie przypominajace ani Tolkiena ani rozkosznych disneyowskich wrozek. I mloda dziewczyna, ktora musi sie odnalezc w szkole w niczym nie przypominajacej Hogwartu po prawdziwie traumatycznych wydarzeniach. To dobre fantasy, bo magia jest tu rozwiazana naprawde ciekawie.

—————————————

868 Gracz mafia:

“Sztolnia w Sowich Górach: Baśnie i opowieści z Ziemi Opolskiej,
Beskidów i Dolnego Śląska” Dobkiewiczowa Kornelia

Lubię baśnie i legendy, więc kolejna polecana przeze mnie pozycja, to
również zbiór baśni, podań i legend. A w tym niewielkim zbiorze
znajdziemy kilka opowieści z południowej części Polski.

———————————–

867 Gracz mafia:

“Kobieta w czasach katedr” Régine Pernoud

Dla osób lubiących historię, to może być ciekawa pozycja. Przedstawione
są w niej kobiety żyjące w średniowieczu. Czy na pewno były tak ignorowane,
jak się nam wydaje?

———————————–

866 Gracz mafia:

 

“Jak górnik Bulandra diabła oszukał: Baśnie śląskie” Gustaw Morcinek

Kolejny zbiór ze śląskimi podaniami i legendami. Są tu i górnicy, i kowale,
i utopce. Królowie i królowe. Diabły, jakżeby to legendy bez diabłów. Ale
i innych bohaterów nie brak.

—————————-

865 Gracz mafia:

“Przedziwne śląskie powiarki” Gustaw Morcinek

Zbiór legend i podań ze Śląska. O diabłach, smokach, królach, królewnach i nie tylko.

————————————–

864 Gracz mafia:

“Koty i ich sławni ludzie” Andżelika Piechowiak

W książce możemy sprawdzić, którzy znani ludzie są miłośnikami kotów.
Wśród nich są m. in. Wojciech Mann i Grzegorz Turnau.

—————————————-

863 Gracz Imbir:

Polecam „Moralność pani Piontek”. Magdalena Witkiewicz z charakterystycznym dla niej humorem opisuje losy jedynaka Augustyna, który w wieku 35 lat postanawia wyprowadzić się z rodzinnego domu.
Idealna książka na mroźny, zimowy wieczór :)

———————–

862 Gracz Edik:

Coś dla fanów muzyki reggae i Boba Marleya. Catch a fire: życie Boba Marleya. Biograficzna książka o królu muzyki reggae, bedzie troche o filozofii rasta i Jamajce. Opowieść o pasji do muzyki i dażenia do realizacji własnych marzeń.

—————————-

861 Gracz MrocznyAnioł:

“Ruchomy Zamek Hauru”- uwielbiam tą książkę ze względu na połączenie w niej wątków
miłości, magio tym że prawdziwa miłość potrafi przezwyciężyć każdą klątwę. Jest to historia o odnajdywaniu własnej drogi w życiu i szukaniu własnego szczęścia mimo przeciwności jakie stawia mam na drodze los.
….” Wiedźma z Pustkowia rzuca zły urok na Sophie, najstarszą z trzech sióstr. Młodą, zdolną i pracowitą dziewczynę. Zamieniona zostaje ona w młodą, ale już tylko duchem, staruszkę. Cóż, tajemnicza i elegancka Wiedźma z Pustkowia w ten sposób okazuje swoją niezbyt zrozumiałą irytację i… duże magiczne zdolności. Sophie szuka pomocy w wędrującym po okolicy, dymiącym zamku czarnoksiężnika Hauru. Słynnego z nieposkromionego apetytu na dusze i serca niewinnych, ładnych dziewcząt. Ale Hauru nie wygląda na takiego groźnego, jak wieść gminna niesie. I takim nie jest. Zamek też nie spełnia oczekiwań związanych z jego dość szumną nazwą. Mimo ciasnoty kryje jednak w sobie sporo różnorakich tajemnic. Ogniowego demona, upadłą gwiazdkę, Kalcyfera, związanego z Hauru tajemnym kontraktem. Sympatycznego ucznia czarnoksiężnika Michaela. Drzwi prowadzące do odmiennych krain. Kalcyfer obiecuje Sophie, że w zamian za zerwanie jego kontraktu z Hauru pomoże jej odzyskać młode ciało. Ale nie jest to wcale takie proste, na jakie wygląda. Nie wiadomo bowiem, jak brzmi kontrakt i jakie są jego warunki. Wartka akcja, zaskakujące pomysły, sporo żartów to esencja powieści. Barwne, oryginalne postacie. Niebanalne zdarzenia. Szczypta, a może nawet pełna garść magii. Wszystko to sprawia, że czyta się książkę z prawdziwą przyjemnością. “

—————————-

860 Gracz Aleutka:

Polecam Ab ovo Mikolaja Szymanskiego. Fantastycznie erudycyjny zbior anegdot i uwag, cudownie niepotrzebnych i blyskotliwych informacji na temat antyku, Biblii, angielskiej poezji absurdalnej i nie tylko.

——————————–

859 Gracz Edik:

Polecam Martwa natura z wędzidłem Herberta. Ta książka to żywy dowód, że pisanie o malarstwie niekoniecznie musi być jak tańczenie o architekturze, ze książka może przekazać magie obrazu. A w każdym razie zachęcić do własnych poszukiwań w malarstwie holenderskim 😉

————————————–

858 Gracz Edik:

Rodzina nad którą od pokoleń krąży klątwa, współczesna i słoneczna Dominikana. Dla fanów latynoskich klimatów, którzy nie boją się eksperymentów literackich. Polecam ” Krótki i niezwykły żywot Oskara Mao”.

——————————–

857 Gracz Hander:

Warto przeczytać “Wszyscy na Zanzibarze” J. Brunnera – książkę science fiction z 1968 roku. Akcja dzieje się w 2010 roku, ukazując wizję autora tej odległej dla niego przyszłości. Chociaż wizja ta jest momentami przejaskrawiona i zabawna z perspektywy dzisiejszego czytelnika, wiele udało się Brunnerowi przewidzieć. Ponadto porusza wiele istotnych tematów, takich jak eugenika czy ekonomia.

———————————

856 Gracz Edik:

Polecam Czekając na barbarzyńców Coetzee. Opowieść o poszukiwaniu sensu własnej egzystencji i zrozumieniu sił rządzących światem. Książka warta poznania.

————————————

855 Gracz Olimpia:

Poznaj miasta w 48 godzin (wielu autorów)- seria Martyna Wojciechowska poleca, cykl Podróże na weekend

Książkę polecam osobom, które mają niewiele czasu na zwiedzanie, a chcieliby poczuć “ducha” zwiedzanego miasta. Zobaczyć najważniejsze zabytki, odwiedzić dobre kawiarnie, restauracje, kluby. Ta książka to nie tylko opis takich miejsc, ale i piękne zdjęcia.
Amsterdam, Belfast, Mińsk, Wenecja, Rzym, Sewilla, Luksemburg… – zakochaj się w tych miastach.

————————————–

854 Gracz Aleutka:

Polecam Króla Kruków Maggie Stiefvater (i w ogóle cały cykl). Jest to fantasy z bardzo udanym wątkiem magii i świetna powieść o przyjaźni. Plus naprawdę – jeden z najlepszych zwrotów akcji jakie widziałam.

———————————

853 Gracz Basia:

” W poszukiwaniu sensu życia…” / Maria Szyszkowska
Autorka przekonuje, że warto szukać własnej drogi w życiu, realizować to, co nas uszczęśliwia. Nie najważniejsze jest aprobata innych ludzi czy utarte wzorce.

—————————————–

852 Gracz Elsa:

Caroll Lewis, Alicja w krainie czarów. Książka opowiada o dziewczynce, która wpadając do króliczej nory, trafia do krainy czarów. Dla mnie jest rewelacyjna.

————————————-

851Gracz KSZ89:

Noel Streatfeild ,,Zaczarowane baletki”. Książka mojego dzieciństwa, którą zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym młodszym czytelnikom. Opowieść o tym, że rodzina to nie tylko więzy krwi, oraz o tym, że zawsze warto podążać za swoimi marzeniami.

——————–

850 Gracz Palma:

Polecam unikatowe wydanie wierszy W. Szymborskiej “Tutaj /Here” w jęz. polskim i angielskim.
Do wydania dodana jest płyta z jazzową muzyką Tomasz Stańko – jednego z najlepszych na świecie trębaczy jazzowych.
“Tutaj
Nie wiem jak gdzie,
ale tutaj na Ziemi jest sporo wszystkiego.
Tutaj wytwarza się krzesła i smutki,
nożyczki, skrzypce, czułość, tranzystory,
zapory wodne, zżarty, filiżanki.(…)”

————————–

849 Gracz Palma:

Polecam piękną biografię aktorskiej pary – Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka “Gustaw i ja” M.
Zawadzkiej.
Romantyczna opowieść wzbogacona wieloma zdjęciami pary – z życia prywatnego i artystycznego.
Dla wszystkich wierzących w miłość “po grób” i kochających teatr.
Opisy słynnych spektakli i filmów – od kulis, w których występowali ci znani i cenieni aktorzy.

———————————–

848 Gracz Palma:

Polecam bardzo ciekawą książkę K. Boglar “Kolacja na Tytaniku”. Rzadko poruszany w książkach wątek miłości do tej samej płci, sensacja, wątek kryminalny na wypoczynkowym obozie młodzieżowym – to tmaty wciąż aktualne.

————————————-

847 Gracz Palma:

Drogi czytelniku wysiądź na „Stacji Kraków” A. Szulc i A. Ginał i udaj się na wędrówkę po tym interesującym mieście – pełnym zabytków i ciekawych ludzi.
Na kolejnych kartkach książki spotkasz osoby nieprzeciętne, tworzące atmosferę Krakowa jak wróżkę Dzidziannę Solską – byłą modelkę mogącą Ci wywróżyć przyszłość w pobliżu Sukiennic, Annę Dymną przemykającą do Teatru Starego razem z Krystianem Lupą, Białą Damę co jakiś czas przeganianą przez strażników miejskich sprzed Kościoła Mariackiego , a także duchy wybitnych poetów

Wisławy Szymborskiej, Sławomira Mrożka, Anny Dymnej, Stanisława Lema. Ich drogi nieustannie przecinają się na Rynku Głównym, gdzie w kawiarnianym ogródku pijał herbatę Czesław Miłosz, na Brackiej w „Prowincji” czyta gazetę Grzegorz Turnau. Czasem na rowerze przemknie szalony jazzman Bożyk. Nad wszystkim unosi się Duch Piotra Skrzyneckiego. Książka pełna ploteczek, anegdot, zdjęć o 12 krakowskich nietuzinkowych postaciach.

—————————————-

846 Gracz IolaDruga:

William Golding – “Władca much”. Jest to książka przerażająca. Niepokojąca. Pokazuje, że w każdym z nas czai się zło. Nie dało się tego dobitniej pokazać niż na grupce dzieci, które lądują na bezludnej wyspie i zostają pozostawione same sobie. Dzieci, które powinny być niewinne, czyste, stają się wcieleniem zła. Ku przestrodze.

———————–

845 Gracz IolaDruga:

N. M. Kelby – “Białe trufle” – jest to pozycja, która spodoba się amatorom jedzenia i klasycznych powieści w starym stylu. Szef kuchni serwuje najpyszniejsze dania, jednak co kocha bardziej? Jedzenie czy swoją piękną żonę?

——————————-

844 Gracz IolaDruga:

Paulo Coelho – “Zwycięzca jest sam”. Jest to ostatnio dosyć kontrowersyjny pisarz, chociaż nikt nie odmówi mu bycia jednym z najlepszych. Książka pełna jest pięknych myśli autora, skłaniających do refleksji nad światem współczesnym. Nad przemijającą młodością. Polecam nawet tym, którzy nie mieli do czynienia z Coelho do tej pory.

———————————–

843 Gracz IolaDruga:

J. R. R. Tolkien – “Hobbit”. Książka dla dzieci, a stała się również idealną pozycją dla dorosłych. Opisy są w niej naprawdę piękne i bajkowe, dlatego warto mieć to na uwadze przed wzięciem się za tą pozycję. Książka nie tylko dla dużych dzieci, ale dla nich najbardziej polecam.

—————————–

842 Gracz IolaDruga:

“Jedz, módl się, kochaj” – Elizabeth Gilbert. W tych czasach ciężko być szczęśliwym. Gonimy za pracą, pieniędzmi. Bohaterka tej książki postanowiła rzucić wszystko i zacząć szukać prawdziwej siebie. Czytając tą książkę samemu chcę się zrobić to samo i wyjechać, ale raczej w Bieszczady :) Inspirująca pozycja.

———————————

841 Gracz Zoraida:

“Tatami kontra krzesła” Rafał Tomański
Jest to książka pełna anegdot i ciekawych informacji o Japończykach. Czasami śmieje się na głos w trakcie czytania, jednak przy niektóre miejsca zmuszają do zastanowienia i porównania Japonii z swoim własnym krajem.

——————————————

840 Gracz infernem:

ZAKRĘCENI – EMMA CHASE.
Bez wątpienia poleciłabym ją każdemu fanowi romansów. Ponieważ nikt tak jak Emma Chase nie wprowadzi was w świat romansów. Jej historię wydają się być wyjątkowe. Dlaczego? Ponieważ seria Zaplątani ma wyjątkową narrację. Bohaterowie wiedzą, że ich podglądamy.
Przekonajcie się sami!

Ps. Jeśli to wam nie wystarcza zachęcam do zajrzenia na mojego bloga i przeczytania recenzji.
Link znajdziecie poniżej.
http://tygrysica.tumblr.com/post/134007988586/czasem-nale%C5%BCy-zrobi%C4%87-krok-w-ty%C5%82-aby-m%C3%B3c-ruszy%C4%87-na

——————————-

839 Gracz infernem:

KONIEC KYRALII. KRÓLOWA ZDRAJCÓW – TRUDI CANAVAN. Fascynujące zwieńczenie historii magów

——————————-

838 Gracz infernem:

“ NAZYWAM SIĘ CELAENA SARDOTHIEN – SZEPNĘŁA. – I NIE BĘDĘ SIĘ BAĆ.” Wspaniała książka o niesamowitej sile i miłosci.

——————————————-

837 Gracz infernem:

Kiedy przeczyta się ponad 400 książek coraz trudniej jest znaleźć taką, która poruszy tak silne emocje, aż zaczyna brakować na tchu. W końcu udało mi się znaleźć tą wyjątkową. W swojej „karierze” książkowej nie spotkałam drugiej książki tak bardzo wzruszającej oraz emocjonalnej jak ta. Do tej pory wspominając ją po głowie kołacze mi się zdanie, że książka powinna pozostawiać po sobie rany. Taki właśnie jest Wielki mistrz. Dlaczego? Ponieważ nawet po dłuższym czasie, który minął od jego przeczytania ciężko znaleźć dość dobre słowa by ją opisać. Porusza ona w nas emocje tak głębokie, że czasem nie zdajemy sobie sprawy o ich posiadaniu. Wielki mistrz dotarł tam gdzie nikomu innemu się nie udało. Czytając ją przeżyłam pełną gamę uczuć. Cierpiałam. Płakałam. Śmiałam się. Na koniec zakochałam się. Zapierała dech w piersi. A sama historia była wykreowana w tak doskonały sposób, że zapewniła autorce miejsce w czołówce najlepszych autorów fantasy. To właśnie jej zawdzięczam swoje uwielbienie do fantastyki.
Z ręką na sercu poleciłabym ją każdemu. Dosłownie każdemu. Ponieważ to właśnie dzięki niemu poznałam świat, z którym nie potrafię i nie chce się rozstać. Zawszę będzie ze mną. Ciągle żywy. Nic już nie będzie takie jak dawniej. Na pewno będę wracać do tej książki nie raz. Ciągle z tymi samymi uczuciami w środku.
Spotkałam historię wyjątkową.

—————————

836 Gracz marzeeena:

“Oddychając z trudem”- Rebecca Donovan
Emma w końcu pozbywa się ciotki, która się na niej wyżywała.Zamieszkuje u swojej matki, która ma problem z alkoholem.Pojawiają się nowe przeszkody na drodze związku Emmy i Evan’a.Książka tak jak pierwsza część jest cudowna!

—————————

835 Gracz marzeeena:

“Dzień 21”- Kass Morgan
Młodzi przestępcy z kosmosu przebywają na ziemi już 21 dni.Po tym czasie okazuje się, że jednak nie są pierwszymi ludźmi od 300 lat, którzy zobaczyli naszą planetę.Kilkoro ludzi przetrwało chorobę popromienną ukrywając się w schronach przez kilkanaście lat.Bohaterowie dowiadują się także, że nie są wysłani jako pierwsi na planetę z kosmosu…

———————————

834 Gracz Palma:

“Kora, Kora a planety szaleją” K. Sipowicza “kto nie przeczyta, ten trąba!” – pisze w recenzji Magdalena Środa.
Biografia artystki wzbogacona o czarnobiałe i kolorowe zdjęcia z różnych okresów jej życia, a także o teksty piosenek napisanych przez nią i wykonywanych na scenie. Książka zawiera także spis dyskografii.
Trudne dzieciństwo w domu dziecka, trudnych pokusach artystycznego życia, rodzinie i byciu gwiazdą.
Gratka dla jej fanów i nie tylko.

—————————————-

833 Gracz Palma:

“Wariatka tańczy” J. Szubrychta – biografia Maryli Rodowicz została przeze mnie pochłonięta w trzy wieczory. Ach – te nostalgiczne zdjęcia z lat 60 – tych, 70 -tych, 80 – tych – czarno – białe i kolorowe jak życie piosenkarki. Szalona podróż Marylki prowadzi przez Ziemie Odzyskane, zadymione kluby Manhattanu, złocone korytarze Kremla i piaski Iraku, małe i duże sceny polskie aż do domowego, dość skromnego jak na gwiazdę zacisza domowego. Przez kartki biografii płyną opowieści o trudnych związkach np. z Danielem Olbrychskim, Krzysztofie Jasieńskim zazdrosnych koleżankach, dziennikarzach, politykach i żołnierzach.ie wspomina o romansach bo jak mówi “ciągle byłam zakochana i na trasach głównie tęskniłam, dzwoniłam i cierpiałam”.
Drogi czytelniku – daj się porwać Maryli na bal jej życia :)

————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/01/Niebo.jpg832 Gracz Palma:

“Niebo to inni” – rozmowa z Janiną Ochojską Wojciecha Bonowicza przekonuje, że jak mówi rozmówczyni: “człowiek chce dobra, ludzie mogą stać się dla siebie niebem”. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej w znacznej części życia zmagała się z niepełnosprawnością (przeszła ok.30 operacji, głównie kręgosłupa).Mówi o swoim bólu dla tych, którzy cierpią, by uwierzyli, że “jest nadzieja, jest wyjście”.
Mimo przeciwności trzeba “żyć pełnią życia” mówi bohaterka. “Szczęście nie polega na usunięciu bólu, choroby, niepełnosprawności czy innych problemów, ale raczej na przyjęciu, że one dokądś mnie prowadzą. A dokładniej – że otwierają mnie na innych”. Książka dająca nadzieję, pobudzająca do aktywności “mimo wszystko” czyli przeciwności, jakie niesie życie.

—————————————-

831 Gracz Palma:

Polecam piękne wydanie “Wierszy – zielników” W. Szymborskiej z ilustracjami Elki Hołoweńko – Matuszewskiej. Uczta dla oka, radość z oglądania i czytania wersów pisanych /nie druku/.
Autorka ilustracji jest absolwentką Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP.
Zachęta do własnej twórczości.

———————————–

830 Gracz Palma:

Polecam kolejna biografię Anny Dymnej “Warto mimo wszystko” W. Szczawińskiego.
Książka pełna wspomnień, zdjęć aktorki z różnych okresów życia optymizm i pasja kobiety doświadczonej przez los – utrata męża w młodym wieku, wypadki.
“Życie jest piękne…Wielu z nas ma szczęście powiedzieć to głośno i szczerze. Często jednak narzekamy na rzeczywistość. Ale rozejrzyjmy się wokół…wśród nas żyją ludzie chorzy, skrzywdzeni i zupełnie samotni. Dla nich życie jest okrutne. Niektórzy o pomoc nawet nie potrafią prosić. W swojej bezradności nigdy nie czuli się szczęśliwi. Małymi, konkretnymi gestami możemy zmieniać świat na lepszy!” – nawołuje w swej biografii znana krakowska aktorka, założycielka Fundacji Warto Mimo Wszystko i pracująca z osobami niepełnosprawnymi w założonym teatrze Radwanek. Piękne słowa i piękne życie – warte refleksji i inspiracji.

————————————-

829 Gracz Palma:

Polecam miłośnikom wędrówek po Małopolsce książeczkę dla najmłodszych “Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce” L. Dębskiego z przepięknymi ilustracjami A. Kaszuby – Dębskiej.
Wyd. W.A.B. W- wa 2011
Publikacja zawiera zdjęcia ciekawostek architektonicznych i przyrodniczych Małopolski, ważne informacje o danym regionie podane w sposób zwięzły i humorystyczny. Co ważniejsze informacje są podane “wytłuszczonym drukiem” gwoli zapamiętania.
A wszystko “okraszone” zabawnymi wierszykami np. ” Zwykle bundz wyrabia baca, taki ser to ciężka praca”, “Flisak ma zawsze wszystkich na oku i tylko w bajkach pływa po zmroku”, “Zimą gromady dziewcząt i chłopców lubią na sankach zjeżdżać spod kopców” itp.

—————————

828 Gracz Palma:

Polecam dla dzieci “Tajemniczy świat Baśni” Wyd. SARA, W – wa 2008
Jest to pięknie ilustrowana, bardzo interesująca seria baśni i legend z różnych zakątków świata. Ten zbiór przybliża czytelnikowi inne kultury, ukazuje ich bogactwo i różnorodność. Należą do nich m.in. bajki z Anglii, Szkocji, Walii, Skandynawii, oraz Francji, Włoch, Grecji, a także Chin, Japonii, Rosji, czy Ukrainy. Zbiór ten zawiera ciekawe i barwne opowiadania, które oddziałują na wyobraźnię młodych czytelników.

———————————–

827 Gracz Palma:

Polecam biografię Ani Golędzinowskiej “Ocalona z piekła. Wyznania byłej modelki”. Książka została uznana jako bestseller. Wyd. Św. Paweł 2012
Książka jest jedną z tych, które lubię czytać, bo przedstawia historię prawdziwą.
Ważna dla młodych dziewczyn i ich rodziców jako przestroga, by zawsze zachować czujność, gdy świat kusi szybką karierą.
Ania stała się niewolnicą organizacji handlującej kobietami, a obiecywano jej że będzie gwiazdą mediolańskich agencji mody.

Wywiad z modelką można znaleźć na youtube https://www.youtube.com/watch?v=PiNTWiTJvws

Dokument nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów, którego autorka otrzymała nominację do prestiżowej nagrody dziennikarskiej PRESS 2014. Przedstawia sylwetkę modelki, prezenterki RAI, która zapłaciła olbrzymią cenę za karierę we włoskim świecie mody i show businessu. W filmie opowiada o swoich doświadczeniach, i nawróceniu, które odmieniło jej życie..
realizacja Inka Bogucka, emisje TVP2, TVP3, Planete+
Opublikowany 27.01.2015

Sama autorka tak pięknie i trafnie pisze:
“Pisaniu zawsze towarzyszy samotność, niemniej jednak pisząc, w zupełnie niezwykły sposób odczuwa się wielką jedność z innymi ludźmi. Być może dzieje się tak dlatego, że książka, nawet najprostsza, zawsze jest drogą prowadzącą do prawdy, która kryje się w nas, a której ciągle szukamy (…)”.

—————————————

826 Gracz Palma:

Bardzo zainteresowała mnie dość ,, opasła ” (str.800) książka pt.,,Pieśń Krwi ”Anthonyego Ryana , pierwsza część Trylogii Kruczy Cień tom I. Powieść traktuje o drodze życiowej Vaelina a raczej przeistoczenia słabego i wystraszonego dziesięciolatka w prawdziwego i silnego mężczyznę . Ojciec głównego bohatera oddał go do 6 zakonu by tam dorósł i przygotował się do dorosłego życia . Chociaż Vaelin trafił do zakonu to jego życie nie było łatwe – ciężko musiał pracować wraz z przyjaciółmi żeby dążyć do doskonałości i poznania świata zewnętrznego . Ale gdy chłopak poznaje małego złodziejaszka główny wątek fabularny się rozwija w zaskakujący sposób. Powieść zawiera niezwykle “wciągające” elementy magiczne, tak że dla czytelników kochających fantastykę grubość książki nie jest bynajmniej przerażająca :)

——————-

825 Gracz Palma:

Do przeczytania na chłodne zimowe wieczory stanowczo polecam powieść Stephena Kinga ,,Pan Mercedes”. Co prawda jest to debiut Kinga w powieści kryminalno-detektywistycznej ale i tak uznaję to za bardzo udany powiew świeżości u naszego Mistrza horroru. Najbardziej w tej książce podoba mi się postać Bradiego , który jest jak dla mnie istnym geniuszem zbrodni. Stephen King idealnie przedstawił jego emocje i myśli o kolejnych zbrodniach. Moim zdaniem bardzo dobrym wyborem było podzielenie książki na rozdziały zarówno traktujące o Bradym jak i o Hodgesie . Dlatego wątek zbrodni był tak dobrze prowadzony poprzez dodanie właśnie dwóch głównych bohaterów . Książka jest warta swojej ceny i to naprawdę fascynująca przygoda z masą wątków pobocznych i niedokończonych historii , które z resztą pojawią się w kolejnej odsłonie cyklu powieści.

——————————

824 Gracz Palma:

Polecam do przeczytania książkę dla dzieci “Mozart znajduje melodię” S. Costanza, Wydawnictwa Sonia Draga Katowice 2005

Oparta na prawdziwej historii opowieść o Mocarcie i jego ulubionym ptaszku – szpaku.
Śpiew ulubieńca inspiruje kompozytora, jednak ptaszek ucieka przez okno. Mocart stara się go odnaleźć, a miasto ze swoją kakofonią dźwięków inspiruje tego znakomitego muzyka. Czy uda mu się napisać melodię na czas?
Książka jest przepięknie ilustrowana przez autora, który nie tylko studiował grę na fortepianie i kompozycję, ale jest wielkim miłośnikiem malarstwa.

—————–

823 Gracz Edik:

Bardzo dobra książka Grishama ‘Zeznaję’. Myślę że wszyscy zwolennicy kary śmierci powinni się zapoznać z tą pozycją. Książka o tym, jak bezduszność sądów i ignorancja policjantów wpływa na życie niewinnych ludzi…

———————-

822 Gracz Edik:

Polecam Zieloną Milę Stephena Kinga. Powieść porusza kwestie więźniów skazanych na karę śmierci, traktowania ich przez strażników i sądy. Oprócz tego w kwestię wchodzi rasizm.

————————

821 Gracz Edik:

Szesnastolatek szukający właściciela labradora na ulicach Jerozolimy oraz dziewczyna szukająca brata wśród narkomanów. Ich losy się spotkają. Książka pełna humoru, zaskakujących zwrotów akcji i emocji – “Kto ze mną pobiegnie?” Dawida Grossman’a.

———————————–

820 Gracz Edik:

Dalsze losy bohatera “Miliona małych kawałków.” Czy przyjaciel poznany na oddziale odwykowym jest prawdziwym przyjacielem, czy chodzi mu tylko o nową działkę? Czy pomoc zaoferowana przez Leonarda jest szczera? Polecam “Mój przyjaciel Leonard” Jamesa Freya…

————————————————————

819 Gracz Edik:

O tym, jak ciężko jest zerwać z nałogiem dowiaduje się główny bohater powieści ‘Milion małych kawałków’. Będzie musiał przezwyciężyć nie tylko głód narkotykowy, ale również strach przed rzeczywistością… Bardzo dobra książka pokazująca co narkotyki mogą zrobić z człowiekiem.

————————————-

818 Gracz Palma:

Polecam do czytania “Wybór wierszy’ J. Iwaszkiewicza, piękne wydanie z okładką przypominającą marmur – Wyd. Muza SA W – wa 1994
Na zbiór utworów składają się rozdziały zatytułowane: Oktostychy, Dionizje, Kasydy, Księga dnia i nocy, Powrót do Europy, Lato 1932, Inne życie, Elegie, Plejady, Warkocz jesieni, Ciemne ścieżki, Jutro żniwa, Krągły rok, Xenie i Elegie, Śpiewnik włoski, Mapa pogody, Muzyka wieczorem.
Wiersze poruszają tematy uniwersalne jak miłość, śmierć, miłość do Ojcyzny, drugiego człowieka.
Zacytuję fragment pięknego wiersza na czasie:
“Zima
i oto białe leżą na wszystkim zasłony.
Z siwego nieba chmurą upadają gwiazdy
Zabite śniegiem. Lecą kracząc wrony,
I sanie gwiżdżą gotowe do jazdy.
Wstańmy i chodźmy. Nie wkładaj okrycia.
Ogrzeją nas wszak świerki i śniegowe zwoje,
Wejdźmy jak najdalej w głąb naszego życia (…)”

———————————-

http://bukowylas.pl/uploads/catalog/product/cover/185/large_chlapanie-okl-500.jpg817 Gracz Palma:

http://bukowylas.pl/uploads/catalog/product/cover/185/large_chlapanie-okl-500.jpg
Polecam młodym miłośnikom pisarstwa książkę pt. “Chlapanie atramentem” A. Mazer i E. Potter, Wyd. Bukowy Las 2010 Wrocław
Autorki omawiają konstruowanie opowieści z jej bohaterami, fabułą, scenerią, dialogami itp. “Męki” weny twórczej i lekką zabawę słowem. Rolę konstruktywnej krytyki i pokusy “podkradania” pomysłów.A wszystko to ilustrowane wielce zabawnymi rysunkami.
Po przeczytaniu tego poradnika kandydat na młodego pisarza musi wykrzyknąć nie inaczej jak ;”Do startu gotowy, hop!” – bo tak zaczyna się ta książka :)

 

—————————–

816 Gracz Palma:

Polecam do przeczytania, słuchania i oglądania wydanie książki z płytami “Wisława Szymborska” pod red. J. Szczęsnej, A. Bikont, Agora W – wa 2010
Niezwykłe to wydanie z płytami CD, na których sama autorka czyta swoje wiersze, na drugiej CD – piosenki z tekstami noblistki, a także na kolejnej CD film biograficzny “Chwilami życie bywa znośne. Przewrotny portret W. Szymborskiej” / scenariusz i reż. K. Kolenda – Zaleska /.
Książka zawiera życiorys poetki, zdjęcia z różnych okresów życia, hobby – kolaże, jakie wykonywała, niektóre fragmenty wierszy i innego rodzaju twórczości jak – limeryki, moskaliki itp.

——————————

815 Gracz Palma:

Polecam wydanie dwujęzyczne – w j. polskim i angielskim poezji W. Szymborskiej “Chwila/Moment”, Znak Kraków 2002.
Oprócz wspaniałej uczty dla ducha – podróży w świat wyobraźni poetki może to być także dla czytelnika jakżesz przyjemna nauka języka obcego.

———————–

814 Gracz Palma:

Polecam do czytania “Rymowanki dl dużych dzieci” W. Szymborskiej, wydawnictwo a5, maj 2003,Kraków
Publikacja zawiera oryginalne wyklejanki autorki, limeryki, lepieje , moskaliki i altruitki- czasem lekko “frywolną” twórczość poetki.
Są tutaj też i “podsłuchańce” – zapisane przez Noblistkę zaskakujące rozmowy w kolejce, autobusie, windzie itp. Wszystko to jest okraszone sporą dawka humoru.
Wydanie zawiera zachętę – puste strony do tworzenia własnych rymowanek.

———————–

813 Gracz Edik:

Polecam antyczną komedię autorstwa Arystofanesa: Lizystrata. Dawno się tak nie uśmiałam czytając jakąś książkę. Dobra zabawa gwarantowana.

—————————————

812 Gracz karolina299:

Gorąco polecam książkę Patryka Świątka “Dotknij Boga: W poszukiwaniu ludzi, którym pozostało tylko szczęście”. Autorem jest podróżnik z bloga Paragonzpodróży. W książce opisuje swoją wyprawę śladami polskich zakonników, bez grosza przy duszy licząc na dobroć ludzi. Ciekawie napisane, do przemyślenia.

—————————-

811 Gracz karolina299:

Polecam książkę “Dziewczyna z pociągu” Hawkins Pauli wszystkim lubiącym nieskomplikowane historie z w miarę wciągającą fabułą i nieszablonową główną bohaterką. Lekki kryminał, choć w środku można się trochę znudzić. Finał może być zaskakujący.

———————————-

810 Gracz mafia:

“Kariera Nikodema Dyzmy” Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Serial na pewno niejednemu widzowi jest znany, ale ile widzów zna
jego literacki pierwowzór? W książce znajdziemy historię bezrobotnego
urzędnika z małej mieściny. W ciekawy sposób zrobił karierę.

———————————–

809 Gracz mafia:

“Dziewczyny z Koziej Górki” Leonia

Ta raczej mało znana powieść, to historia kilku kobiet śląskich żyjących
w czasie wojny i w trudnych powojennych latach. W książce śledzimy ich
zmagania z trudami losu.

————————————-

808 Gracz mafia:

“Legia Cudzoziemska: Byłem tam” Piotr Konca

Jeżeli ktoś interesuje się Legią Cudzoziemską może zainteresować się
tą pozycją. W tej niedługiej książce znajdziemy wspomnienia autora.
Wspomnienia o tym, jak jest w Legii.

———————————-

807 Gracz mafia:

“Skarby Trzeciej Rzeszy. Tajemnice zamku Czocha” Janusza Skowrońskiego

Zamek Czacha, to jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych
zamków w Polsce. W książce znajdziemy co nieco na temat jego tajemnic
i skarbów, które były tam przechowywane.

———————————-

806 Gracz mafia:

“Pacyfik” Hugh Ambrose

Jeżeli kogoś zainteresowała “Kompania braci” Stephena Ambrose’a,
to możliwe, że zainteresuje go i “Pacyfik”. W tej opasłej książce
znajdziemy opis walk Amerykanów na Oceanie Spokojnym. Warto poznać.

————————————-

805 Gracz Edik:

Mistrz i Małgorzata – klasyka literatury której wstyd nie znać. Już sam fakt, że autor pisał tą książkę przez 12 lat mówi sam za siebie. Jest to dzieło dopracowane, pełne metafor które czyta się jednym tchem…

————————————————-

804 Gracz IolaDruga:

A może polski kryminał? Chmielewska i “Lesio”, opowieść o szalonym architekcie z dużą dawką dowcipu. Pozwala nabrać dużego dystansu do swojej pracy. I poprawia humor na długi długi czas.

——————————–

803 Gracz IolaDruga:

H. P. Lovecraft – “Zew Cthulhu”. Nie jest to najlepszy pisarz jakiego miałam okazję czytać. Jednak swoją historią i pasją do niej zaraził mnie doszczętnie. Mrok tej powieści i jej otoczki jest zastanawiający i przejmujący.

———————————

802 Gracz IolaDruga:

Haruki Murakami – “Kafka nad morzem”. Tego pisarza można kochać albo nienawidzić. Uwielbiam jego styl pisania i słownictwo. Kafka jest książką idealną do polecenia tutaj, gdyż sama historia związana jest z biblioteką i czytaniem. Pasuje jak ulał.

————————————–

901 Gracz IolaDruga:

Stephen King – “Skazani na Shawshank”. Film czy książka, film czy książka? Ciężko zdecydować, jednak ja skłaniam się w stronę książki. Nic tak nie buduje pięknych, strasznych, przerażających i wzruszających obrazów jak nasza własna wyobraźnia. Zwłaszcza mając pod dostatkiem taką historię i takiego pisarza.

————————————-

800 Gracz IolaDruga:

Jane Austen – “Duma i uprzedzenie”. Jak już się zagłębię w te piękne angielskie wnętrza i ludzi z klasą i dobrymi manierami, ciężko mi wrócić do naszego hałaśliwego, pędzącego świata. Książka, która pozwala przenieść się do zupełnie innych czasów i całkowicie w nich zatracić.

—————————————

799 Gracz Basia:

” A lasy wiecznie śpiewają “,Trygwe Gulbranssen
Jeśli chcesz zobaczyć trudne życie na dalekiej północy Norwegii, przeczytać plastyczne opisy surowej norweskiej przyrody, przeczytaj tę książkę. To znowu interesująca mnie literatura skandynawska.

——————————-

798 Gracz Basia:

” Goesta Berling ” / Lagerloef Selma
Zdania o tej książce są podzielone. Mnie podobała się. Mentalność ludzi z krajów skandynawskich jest trochę inna od naszej, dlatego interesuje.

————————————-

797 Gracz Basia:

“Latające Tygrysy” Witolda Urbanowicza

Autobiografia Witolda Urbanowicza, jednego z naszych najlepszych
pilotów, dowódcy Dywizjonu 303, który jako ochotnik był pilotem
Latających Tygrysów. Miłośnicy historii II wojny światowej powinni poznać.

——————————-

796 Gracz Basia:

” Prywatne życie Alberta Einsteina “Hichfield Roger, Paul Carter
W tej książce Einstein to nie tylko uczony – geniusz, ale i człowiek mający skomplikowane życie uczuciowe i poszukujący, jak każdy człowiek, szczęścia. Geniuszy nie ma aż tak wielu, tym bardziej ich życie interesuje.

————————————

795 Gracz mafia:

“Czterej pancerni i pies” Janusza Przymanowskiego

Chyba każdy zna serial. Albo go lubi, albo wprost przeciwnie. A jak jest
z książką? Kto przeczyta i znajdzie drobne różnice między książką i serialem?

——————————-

794 Gracz marzeeena:

“W śnieżną noc”
W książce zawarte są 3 opowiadania, które zostały napisany z ręki trzech autorów.
Książka wprowadza nas w świąteczny, miłosny nastrój.Polecam do czytania w trakcie świąt, ale
nawet i po nich.:D

———————–

793 Gracz marzeeena:

“Niezgodna”- Veronica Roth
Książka opowiada o przyszłości gdzie ludzie podzieleni są na frakcje:
“Serdeczność”
“Nieustraszoność”
“Altruizm”
“Prawość” oraz
“Niezgodność”
Gdy ktoś ma wynik “Niezgodny” musi zostać zlikwidowany…
Książka, która 70% fabuły nawiązuję z “Igrzysk Śmierci” nie ma w sobie nic specjalnego, ale jeśli kogoś interesuje przyszły świat i walki o własny kraj serdecznie zapraszam do czytania.

———————————

792 Gracz marzeeena:

“Love. Rosie”
To książka romantyczna opowiadająca o dwójce przyjaciół, którzy znają się od dziecka.Mają razem wybrać się na studia do Bostonu, lecz Rosie zachodzi w ciążę i poświęca się wychowaniu dziecka.
To cudowna książka oraz film. Polecam dosłownie wszystkim. :)

———————————-

791 Gracz Edik:

Polecam książkę Camilli Lackberg ‘Niemiecki bękart’. jest to 5 tom sagi o Erice Flack i jej mężu Patricku. Tym razem przenosimy się w czasy I wojny światowej i morderstwa popełnionego w tych latach. Dochodzi do tego morderstwo popełnione współcześnie. Jak to wszystko połączyć i co ma z tym wspólnego matka Ericki?

—————————–

790 Gracz mafia:

“Roman Wilhelmi: I tak będę wielki!” Marcin Rychcik

Kolejna z ciekawych biografii ciekawego człowieka. Roman Wilhelmi, znany
choćby z “Kariery Nikodema Dyzmy” czy “Czterech pancernych i psa”, to
ktoś, kogo warto poznać lepiej.

—————————–

789 Gracz Edik:

Trylogia Niezgodna Veroniki Roth – zasłużony hit wydawniczy. Autorka przenosi czytelnika w świat 16 letniej Tris, która musi walczyć o przetrwanie w futurystycznym świecie. Pomaga jej w tym Cztery, trener z frakcji. co z tego wyniknie i dlaczego?

—————————————-

788 Gracz mafia:

“Urodziłem się w Barbakanie: Autobiografia na tle historii warszawskiego
Barbakanu” Henryk Chmielewski

Autobiografia Papcia Chmiela, autora słynnych komiksów o Tytusie, Romku
i A’Tomku. Cóż powiedzieć, warto poznać. :)

————————–

787 Gracz Edik:

Okrzyknięta książka dla młodzieży, ale moim zdaniem doskonale nadaje się też dla trochę starszych czytelników. Społeczeństwo podzielone na dystrykty, jeden dystrykt jest lepszy od drugiego, niezrozumiały i okrutny rytuał mający przypominać o przeszłości. Polecam 3 tomowe Igrzyska Śmierci.

——————————-

786 Gracz Edik:

Jeśli ktoś szuka lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej, to polecam ostatni bestseller wydawniczy ‘Dziewczyna z sąsiedztwa’. Co można zobaczyć z pociągu i jak to pomoże w śledztwie o morderstwo… nie będe pisać zbyt wiele aby nie zdradzić szczegółów :)

—————————

785 Gracz mafia:

“Pensjonat Sosnówka” Marii Ulatowskiej

Druga część “Sosnowego dziedzictwa”. Anna w swoim dworku tworzy
urokliwy pensjonat. Może i cukierkowata opowieść, ale przyjemnie
się czyta.

——————————–

784 Gracz mafia:

“Sosnowe dziedzictwo” Marii Ulatowskiej.

Bohaterką książki jest 30-letnia Anna, która odziedziczyła piękny dworek
na Kujawach. Życie mieszkającej dotąd w Warszawie kobiety zupełnie
się zmienia.

———————————

783 Gracz KSZ89:

Agata Włodarczyk – ,,Leokadia w Krainie Czarów”. Książka przypomina stylem powieści Sapkowskiego. Pozwala nam przenieść się do tytułowej Krainy Czarów, która niestety nie ma nic wspólnego ze światem przedstawionym przez Lewissa Carolla. Kraina Czarów rządzi się swoimi prawami, jest brutalna i ciężka. Opowieść porusza również wątek problemów rodzinnych, niespełnionych oczekiwań i trudnościach w samorealizacji.

——————————

782 Gracz KSZ89:

Kiera Kass ,,Rywalki”. Lekka powieść dla młodzieży. W pałacu królewskim zostaje zorganizowany casting, w ramach którego ma zostać wybrana małżonka dla księcia Max. Książka bawi i pozwala na szybkie zabicie dręczącej nas nudy.

——————————

781 Gracz KSZ89:

Gemma Malley – ,,Deklaracja”. Pasjonująca opowieść o społeczeństwie, które znalazło sposób na nieśmiertelność. Niestety, z uwagi na liczbę ludzkości, która może w niezakłócony sposób zamieszkiwać kulę ziemską i korzystać z oferowanych przez nią zasobów, ograniczono możliwość posiadania dzieci. Historia ta jest opowiadana z perspektywy dzieci – ,,nadmiarów”. Jak najbardziej polecam :)

——————————

780 Gracz KSZ89:

Stephen King – ,,TO”. Opowieść typowa dla tego autora. Połączenie horroru z kryminałem, którego akcja rozciąga się na dobre 1000 stron. W małym, sennym miasteczku, okresowo giną ludzie. Jeżeli dodamy do tego również tajemnicze szepty, kanały i upiorne morderstwa, powstaje historia, która przez kilka nocy nie pozwoli nam zasnąć.

——————————–

779 Gracz KSZ89:

Bick Ilsa – ,,Prochy”. Dramatyczna opowieść o końcu świata. I zombie :) Niestety, jak zawsze w przypadku książek, którymi byłam zachwycona, wydawnictwo zrezygnowało z wydania kolejnych części. Książka jednak wciąga, zatrzymując nas na wiele godzin w świecie przedstawionych.

———————————-

778 Gracz KSZ89:

Neal Shusterman – ,,Podzieleni”. Opowieść o społeczeństwie, które znalazło sposób na walkę z przestępczością. Kryminaliści oraz osoby o to podejrzewane są eliminowani ze społeczeństwa. Stają sie oni przymusowymi dawcami organów. Historia przerażająca, stawiająca przed nami odwieczne pytanie o sens stosowania kar eliminujących. Bo czy można mieć pewność, że za jakiś czas nasza decyzja nie okaże się błędna?

——————————————-

777 Gracz KSZ89:

Julianna Baggot – ,, Nowa ziemia”. Moja ukochana seria książek. Opowiada ona o świecie po apokalipsie. Przerażającym świecie. Na skutek wojen i związanych z nią bronią biologiczną i atomową, świat który jest nam znany zniknął. Całe społeczeństwo podzieliło się na dwie grupy – ludzi, którzy zdołali schronić się na wiele, wiele lat w zupełnie odciętym schronie ,,Kopule” oraz ludzi pozostawionych na pastwę losu. Książka, a w zasadzie cała seria jest cudowna. Jedynym minusem jest to, że do tej pory wydawnictwo nie zdecydowało się na wydanie finałowego, trzeciego tomu.

—————————————–

776 Gracz KSZ89:

Jose Saramago – ,,Miasto Ślepców”. Książka antyutopijna z przerażającym przesłaniem. Opowiada ona o mieście, w którym pewnego dnia wszyscy obywatele zapadli na tajemniczą chorobę objawiającą się zupełną ślepotą. Poza jedną osobą i to właśnie z jej perspektywy zostaje nam pokazany świat przedstawiony.

——————————————-

775 Gracz KSZ89:

Salla Simuka ,,Czerwone jak krew”. Kryminał dla młodzieży o bardzo wartkiej akcji. Główna bohaterka, której imię w wolnym tłumaczeniu oznacza Śnieżkę przypadkowo zostaje wplątana w aferę dotyczącą handlu narkotykami. Książka bardzo wciąga. Niskie ukłony dla autorki za poruszenie tematu prześladowania szkolnego.

===========================================

774 Gracz Kirifuda:

Siostra lotnika Zofia Dromlewiczowa jest to powieść młodzieżowa z 1933 roku. Opowiada o Tomku i Asi, oraz jej bracie Janku, polskim lotniku. Na tle przygód młodszych bohaterów autorka umieściła Janka w centrum. Bohatera wojny, śietnego pilota, który dla chwały

—————————————–

773 Gracz czarownica:

Jedną z książek, które warto polecić jest “Podaruj mi miłość”. To zbiór świątecznych opowiadań o miłości, świetnie ukazujących magię świąt. Czytając ją, ma się wrażenie, że pomimo przeciwności wszystko dobrze się ułoży. Sprawia, że nawet najbardziej przygnębiony człowiek odzyskuje nadzieję.

————————————-

772 Gracz kontroler:

Dotyczy 771:

Zaiste, ciekawe uzasadnienie polecenia…

————————————————–

771 Gracz Lucky:

Polecam “Pryncypium” Melissy Darwood. Całkiem ciekawa książka. Nie jest zbyt długa, ale nawet przyjemna. Przedstawiona jest w niej dosyć ciekawa rzeczywistość.

——————————————-

770 Gracz Lucky:

“Lek na śmierć” to ostatnia część serii o Thomasie i jego przyjaciołach. I tym razem Dashner wciąga w swoją niezwykłą i niebezpieczną rzeczywistość. Książka jest naprawdę dobra. Spędziłam nad nią mile kilka godzin. Polecam!

—————————–

769 Gracz Lucky:

“Próby ognia” to drugi tom trylogii “Więzień labiryntu” Jamesa Dashnera. Jest książka pełna akcji, a więc potrafi wciągnąć. Nie skupia się ona na wydarzeniach w labiryncie. Tym razem czeka bohaterów o wiele cięższa przeprawa, plus dowiadujemy się wielu intrygujących, nowych rzeczy.

——————————–

768 Gracz czarownica:

Bardzo polecam książkę “Wszystkie jasne miejsca”. Jest to pozycja, z rodzaju tych, które zmieniają postrzeganie świata i uwrażliwiają na nieszczęścia innych ludzi. Porusza problem samobójstw, ale pokazuje również, że warto żyć i cieszyć się tym życiem.

————————————-

767 Gracz Lucky:

“Pomiędzy światami” Jessici Warman jest pozycją naprawdę ciekawą. Jest to książka o tym, jak nastolatka już po śmierci odkrywa dlaczego tak naprawdę zmarła. Jednocześnie wychodzą na jaw inne tajemnice, które wpłynęły na to wydarzenie. Książka potrafi zachwycić.

———————————–

766 Gracz Elizabeth:

Amor Towles “Dobre wychowanie” – To urocza i mądra opowieść w stylu retro. Akcja dzieje się w latach 30. Najlepsze kluby, elita towarzyska, która mieszka w apartamentach na Manhattanie i trójka przyjaciół, dwie dziewczyny i on jeden, młody, przystojny i bogaty. Mimo, że książka dzieje się w latach 30., problemy, uczucia i rozważania głównych bohaterów są absolutnie współczesne. Jak zwykle chodzi o miłość, pieniądze, karierę i zdrowie.

——————————

765 Gracz Elizabeth:

Polecam powieść Stephena Kinga „Joyland”. To kolejna podróż sentymentalna amerykańskiego pisarza. Jest to powieść obyczajowa z wplecionym wątkiem kryminalnym. Czyta się ją szybko i przyjemnie.

———————————

764 Gracz Elizabeth:

Alexandra Richie “Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” – książka o Powstaniu Warszawskim. Autorka potrafi opowiadać interesująco, co przy przywoływaniu i opisie faktów historycznych nie jest wcale łatwe. Stara się być bezstronna.

——————————–

763 Gracz Kirifuda:

Kobiety Watykanu, Haasler’a to ciekawa pozycja dla zgłębienia roli kobiety w religii. Pierwszy rozdział to usystematyzowanie pozycji kobiety w wierzeniach przedchrześcijańskich jak i judeochrześcijańskich, oraz co sprawiło, że tak diametralnie się zmieniła. Kolejne rozdziały to biogramy znanych kobiet i ich znaczenie w kręgu religii, legendarna papieżyca Joanna, królowa Marysieńska Sobieska to tylko niektóre z prezentowanych kobiet. Książka ta jest studium naukowym i tak należny ją traktować. Są w niej tylko fakty, nawet legenda o Joannie ma solidne podstawy w źródle pisanym.

———————————-

762 Gracz Kirifuda:

Owca w krzaku dzikiej róży Katarzyny T.Nowak. Na pierwszy rzut oka dziwny tytuł, utopijna okładka, a opis dość lakoniczny. Jednak sięgając po ten tytuł można wiele z niego wycisnąć. Osobiście przypomina mi klimat filmu Hitchcock’a Psychozę. Mąż głównej bohaterki znika, a całe życie które razem tworzyli okazuje się wielkim kłamstwem. Nikt nic nie wie, a może nie chce wiedzieć. Brak krwi, brak trupa, a atmosfera się zagęszcza. Osada jest symbolem bariery, innym odległym światem, w którym nie ma miejsca na anomalie, a taką jest przewrócone go góry nogami życie Anny, żony zaginionego czy wdowy? Czy możliwe jest porzucenie osady, jej praw?

———————————–

761 Gracz linya480:

Podobała mi się seria książek ,,zwiadowcy”. Ciekawie stworzony świat, choć trochę skopiowany z prawdziwego. Gdy czytasz książkę, to wcielasz się w niezwykle dopasowanych bohaterów. Polecam dla miłośników książek fantasy. Miłego czytania!

————————–

760 Gracz Kirifuda:

Ordynat Zaleffski i odwołany pojedynek, autorstwa niejakiej Gryzeldy Chocimirskiej. Powieść lekka, trochę kryminalna, oddająca żywot klasy uprzywilejowanej w przedwojennej Polsce. Tytułowy ordynat to nałogowy flirciarz i szanujący się arystokrata, co nie zhańbił się pracą. Ma nie lada problem, nie dość że jest gwiazdą w lokalnej rubryce towarzyskiej, to pojawia się trup i nie zbyt rozgarnięty komisarza. Do tego na horyzoncie majaczy małżeństwo. Tego już za wiele, Ludwik Zaleffski musi wkroczyć do akcji i ratować swoją reputację, a może i życie. W jakże niebezpiecznych planach, może liczyć na kompana Muraszkę, żołnierza o mocnej głowie i silnych pięściach. Przyjemna lektura na wieczór.

——————————

759 Gracz Kirifuda:

Iluzjonista Historia Harry’ego Houdiniego to biografia niezwykłego człowieka. Człowieka sprzeczności, z jednej najsłynniejszego magika wszech czasów, z drugiej osoby, która co raz musi udowadniać swój talent. Książka jest o tyle ciekawa, że analizuje życie Houdiniego zaczynając od jego dzieciństwa. Po nim można ocenić, że talent i świetną intuicję miał od zawsze. Niezwykłe jest, że jeden człowiek bez udziału naszych nowoczesnych technologii i sztabu ludzi potrafił oczarować tłumy i zawsze zwyciężał. Widowiska, które tworzył były magią. Wielu wierzyło, że ma nadprzyrodzone moce. Kochany przez tysiące, przez wrogów porównywany do sługi szatana. Dziś miałby status celebryty i wielomilionową publikę.

————————–

758 Gracz sammerneeded:

“piekło może zdarzyć się wszędzie”-
mimo tego że książka jest napisana w ubiegłym wieku, nadal jest doskonałym świadectwem o nieprzemijalności dobrego kryminału. Wartka akcja, szybkie skoki między podejrzanymi, idealny kryminał dla tych co nie lubią poznawać sprawcy na samym początku.

——————-

757 Gracz sammerneeded:

“zegar pandory”-
ponieważ książka obfituję w akcję, ma bogatą fabułę i wyjątkowych bohaterów. Uważam że, dzięki wyjątkowej tematyce nigdy nie znudzi się czytelnikom.

——————————-

756 Gracz marzeeena:

“Zmierzch”- Stephenie Meyer

Książka opowiada o rodzinie wampirów, stadzie wilków i jednej zwykłej dziewczynie, która zakochała się w dwóch chłopakach i przez trzy tomy nie wie którego wybrać, lecz w czwartym przekonacie się kto został wybrankiem jej serca.

——————————-

755 Gracz marzeeena:

“After”- Anna Todd
Książka o zwykłej, skromnej i dobrze ułożonej dziewczynie, która wyjeżdża na studia i tam poznaje Hardiego, który przewraca jej życie do góry nogami.Polecam tą książkę wszystkim którzy chcą poczytać sobie romantycznej historyjki.

———————

754 Gracz marzeeena:

“Łza”- Lauren Kate
Książka ta opowiada o dziewczynie, która do śmierci swojej matki prowadzi całkiem zwyczajne, szczęśliwe życie nie licząc rozwodu rodziców.Po śmierci matki dowiaduje się wiele tajemnic na temat swojej przeszłości, przeznaczenia i naszego świata.Zapraszam do lektury, która opowiada o morskich tajemnicach i złym świecie.

—————————–

753 Gracz Basia:

” Coś pożyczonego ” Emilly Gryffin

To tzw kobieca literatura, ale dobra. Dwie młode zaprzyjaźnione kobiety i jeden mężczyzna. Zdrada. Psychologicznie wiarygodna opowieść.

———————————-

752 Gracz bibułka:

S.S.Montefiore “Saszeńka” obraz Rosji od czasów carskich po koniec XX wieku. Dramatyczne losy panienki z dobrego domu porwanej przez wichry historii. Niewyobrażalna rzeczywistość czasów stalinowskich. Rewelacyjnie się czyta.

———————-

751 Gracz bibułka:

M. Bardel “Zbrodnia i wina. Sensacyjny przewodnik po Winach Świata” – rewelacyjny przewodnik po największych rejonach winiarskich. Oprócz doskonale podanej charakterystyki win znajdują się tu historie kryminalno- sensacyjne z dziedziny winiarstwa.

——————————–

750 Gracz Basia:

” Skrawek nieba ” / Janina Dawid

Autorka opowiada swoją historię. Jest Żydówką. Wojna, getto., później pobyt u zaprzyjaźnionej rodziny, w klasztorze i sierocińcu. Książka bardzo dobrze napisana.

——————————–

749 Gracz Palma:

Polecam do przeczytania nowość G. Kasdepke “45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać” wszystkim, którzy kochają język polski z charakterystycznymi powiedzonkami, czasem mało zrozumiałymi.

Autor w sposób pełen humoru tłumaczy czterdzieści pięć niejednoznacznych wyrażeń (erudyta, autorytet, snob itp.) prezentując – jakby przy okazji – czterdzieści pięć gatunków literackich m.in. romans, notkę kryminalną, opowiadanie historyczne, sms itd.

Najbardziej podoba mi się tłumaczenie słowa kompromis w formie “pisma nadchnionego”:

Pozwolę sobie zacytować je w całości – str.76.

Na środku stał Wyraz i Kompromis było mu na imię, a po jego bokach siedziało To i Owo. Owo chciało wszystkiego i To chciało wszystkiego, ale Kompromis dał im po równo – trochę tego, a trochę owego. Rozgniewało się To, rozgniewało się Owo, lecz Kompromis siedział jak siedział, bo wiedział, że tak jest dobrze. I przystało Owo na to, a To przystało na tamto. Albowiem wiedzieli, że tak jest lepiej, niżby Owo miało więcej niż To lub To miało więcej niż Owo. Kompromis zaś siedział pośrodku – gdzie zawsze było, jest i będzie Jego miejsce.

—————————————–

748 Gracz Basia:

” Król szczurów ” / James Clavell
Akcja toczy się w obozie na terenie Japonii. Jeńcy dziesiątkowani przez śmierć, skazani na głód, choroby tropikalne i japońskich oprawców. Cyniczne jednostki żerują na bezbronnych współwięźniach.

—————————————–

747 Gracz holly:

Warto przeczytać “1Q84” – Haruki Murakamiego. Powieść składa się z trzech tomów, rzeczywistość miesza się z fantasy. Z każdym momentem wątki się coraz lepiej splatają, coraz więcej się łączy. Książka ukazuje nam głębie, wprowadza w świat magii i daje nadzieję…na miłość.

————————————-

746 Gracz Palma:

Polecam do czytania klasykę czyli dramat “Romeo i Julia” W. Szekspira. Dzieło porusza ponadczasowe, uniwersalne wątki miłości, konfliktu pokoleń. Lubię recytację tego rodzaju dzieł, gdyż stanowią duże wyzwanie. Podoba mi się także film https://pl.wikipedia.org/wiki/Romeo_i_Julia_(film_1996).
Interesuję się ojczyzną W. Szekspira i mam nadzieję, że w końcu tam dotrę.

————————————

745 Gracz Basia:

” Imię róży ” / Umberto Eco
Wątek kryminalny wciąga. Książka pełna metafor do rozszyfrowania, pełna aluzji dotyczących innych książek, ich bohaterów, szerzej- kultury.Warto ją czytać kilka razy w różnym wieku.

—————————-

744 Gracz Basia:

” Kot Bob i ja…”/ Bowen James
Bowen- londyński muzyk uliczny, który jest zagubionym człowiekiem. Kiedy znalazł kota, obydwaj dawali sobie poczucie bezpieczeństwa i wyszli na prostą.

———————————

743 Gracz lottaczyta:

“Pod skrzydłami matki mroku” Kathrin Szczepanik. Dlaczego ta lektura? Jest magiczna i niesamowita. Dzięki niej pokochałam książki o wampirach <3

—————————————

742 Gracz bakaneko:

Książką, którą ostatnio często polecam jest pozycja koreańskiego pisarza Gong Ji-young ” Nasze szczęśliwe czasy”. W opowiedzianej historii brak jest gwałtownych zwrotów akcji, czy niepokojącego napięcia. Jest to opowieść zarówno o nadziei, odkupieniu jak i miłości, poszukiwaniu sensu. Myślę, że każdy znajdzie w niej wątek dla siebie. Polecam czytać w spokoju, przy kubku ciepłej kawy/herbaty. Związek Yun-su i Yu-jeong jest jednym z ciekawszych, dojmujących, z którymi się do tej pory spotkałam w literaturze. W sam raz na chwilę refleksji, oderwania- odpoczynku od codziennego pośpiechu i wszechobecnych kryminałów 😉

——————————————–

741 Gracz Drakonka:

„Ogień i woda” – Victoria Scott
Jest to jedna z książek, które zawierają w sobie niezwykłe pokłady akcji oraz niefortunnych zdarzeń.
Każdy bohater ma w sobie człowieczeństwo, co w książkach jest niekiedy bezcenne. Idealna lektura dla rządnych przygód. Zwłaszcza jeśli ktoś już wcześniej upodobał sobie trylogię Collins, ponieważ właśnie pod takie książki jest ona zaliczana.

———————————-

740 Gracz Olimpia:

Aleksandra Świstow: Laowai w wielkim mieście: Zapiski z Chin
Zbiór anegdot, reportaży i historii z podróży do Chin. Polka aż przez 2,5 roku obserwowała i opisywała chińską rzeczywistość, najwspanialsze zabytki, problemy z wizą, wynajmem mieszkania, stragany z jedzeniem i czasem brak higieny, ale też targi matrymonialne, dziwnych słodyczach. To wszystko zostało udokumentowane pięknymi fotografiami.
Polecam dla tych, którzy są ciekawi Chin, zwyczajów i kultury, ale przede wszystkim chcą poznać tamtejszą codzienność.

————————————

739 Gracz Olimpia:

Marie Freyssac: Sceny z życia rosyjskich milionerów: Zapiski francuskiej guwernantki
Książkę polecam ze względu na to, że w ciekawy i na pewno nie zawistny sposób zostało opisane życie milionerów z Rublowki w Moskwie, na przykładzie rodziny u której autorka pełniła rolę niani-guwernantki. Kilka minut dziennie w formie zabawy miała uczyć 8-letnią Lizę i jej młodszego braciszka Aloszę języka francuskiego, manier i etykiety. Podstawą miało być szczęście dzieci i niestresowanie ich nauką lub zakazami.
Przy okazji autorka poznała życie nuworyszy, ich przyjaciół, rodziny i służby, ochroniarzy. Opisuje to wszystko w bardzo krótkich rozdziałach podzielonych tematycznie, np. choroby, wakacje, wiara, prezenty, alkoholizm.

—————————————-

738 Gracz Elizabeth:

Polecam powieść Jacka Londona pt. „Zew Krwi”. Opowiada ona o psie imieniem Buck, wiodącym beztroskie życie w Santa Clara. Zostaje on sprzedany handlarzom psów na dalekiej Północy, gdzie okrutnie traktowany, pracuje w zaprzęgu pocztowym. Książka ma wspaniałe opisy. Przedstawił on jak dzielnie główny bohater Buck, przemierza dalekie i dzikie krainy, trwając przy tym w chłodzie i rywalizacji z psami. Opisuje widoczne przemiany w psiej psychice, na którą w tak znaczący sposób wpłynęły nowe sytuacje i wyzwania. Książka ukazuje również miłość i bezwzględne oddanie dla człowieka.

———————————–

737 Gracz Elizabeth:

Antonina Kozłowska “Kukułka” jest to wbrew pozorom ciężka pozycja, dająca do myślenia, że nie można w życiu mieć wszystkiego. Dwie kobiety z dwóch różnych światów. Jedna ma wszystko, nie ma jednego. Druga, która nic nie ma, ma to co najważniejsze, czyli dziecko. Opowieść z codziennego życia, z którym spotykamy się na codzień. Zachęcam do przeczytania tej książki.

——————————————-

736 Gracz Elizabeth:

Polecam książkę Konstantyna Ildefonsa Gałczyńskiego “Poezje”. Wczytując się w wiersze możemy na chwilę przenieść się w inny świat, świat o charakterze parodyjno-humorystycznym. Jest w niej zawartych dużo informacji na temat jego twórczości.

———————————–

735 Gracz martusia959:

Cecelia Ahern “Pora na życie” Świetna książka o życiu. Opowiada o tym, do czego prowadzą z pozoru niewinne kłamstwa.

——————————–

734 Gracz Aleutka:

Warto zajrzeć do Drażliwych tematów Neila Gaimana. Bo on ma bardzo własny głos i sposób kreowania świata w strefie półmroku. Ten zbiór zawiera dodatkowo gratkę dla fanów Doktora Who, czyli absolutnie fantastyczne opowiadanie z Jedenastym :)

—————–

733 Gracz Aleutka:

Warto przeczytać Kiedy cię poznałam Cecelii Ahern. Należy starannie zlekceważyć okładkę, zarówno kolorystycznie jak i pod względem streszczenia na tylnej stronie tejże okładki, przyjąć, że tytuł nie ma nic wspólnego z zawartością i po prostu zacząć czytać, bo Cecelia umie opisywać ludzi tak, że natychmiast stają się nam bliscy i mimochodem poszerza empatię.

—————————-

732 Gracz Aleutka:

Polecam Lirael Gartha Nixa. Bo ma wielką bibliotekę we wnętrzu lodowca, bibliotekę magiczną, nikt nie wie, co się czai w zakamarkach takiej książnicy – więc bibliotekarki szkolone są w sztuce walki i samoobrony (przed magią) a Główna Bibliotekarka posiada jeden z najpotężniejszych magicznych mieczy jakie istnieją w tym świecie.

———————-

731 Gracz Aleutka:

Polecam cykl kryminałów Sophie Hannah o konstablu Waterhouse, zwłaszcza “Powiedz prawdę”. Są to kryminały na bardzo długo wytrącające człowieka z równowagi, sprawiają, że zaczyna się kwestionować najprostsze założenia; a przy tym napisane są przez osobę, która naprawdę wie, jak używać słów aby pociągnąć czytelnika za sobą.

———————

730 Gracz Lucky:

Dla podniesienia pewności siebie u kobiet polecam książkę “Dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy” Sherry Argov. Jest ona bardzo podobna do swojej poprzedniczki (“Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?”), ale jednak w jakiś sposób inna. Jest to poradnik, który warto przeczytać.

——————————-

729 Gracz Lucky:

Teraz coś z zupełnie innej beczki. Polecam książkę “Dlaczego mężczyźni kochają zołzy” Sherry Argov. Jest to naprawdę ciekawie napisany poradnik, do którego wkład oczywiście mieli też ci tytułowi mężczyźni. Może się z niego co nieco dowiedzieć.

———————————–

728 Gracz Lucky:

Dla osób, które przepadają za filozofią polecam książkę “Świat Zofii” Jostein Gaarder. Mimo, że nie pałam miłością do tego rodzaju literatury, książka mi się naprawdę spodobała. Poza tym miałam cały czas odczucie, że coś się w niej dzieje. Szczególnie, gdy wspomnę o listach, które przychodziły do bohaterki. Chociaż filozofii jest tu naprawdę sporo, miło wspominam tę pozycję .

——————————

727 Gracz Lucky:

“Mechaniczna Księżniczka” to ostatnia część trylogii “Diabelskie Maszyny”, napisanej przez Cassandre Clare. Nie jest ona ani trochę gorsza od jej poprzedniczek. Humor, akcja, sekrety i niesamowite zakończenie sprawiają, że mogę ją uznać za nawet lepszą. Na pewno jeszcze wrócę do tej serii. Genialnie napisana i porywająca. Polecam!

 

726 Gracz Lucky:

“Mechaniczny książę” Cassandry Clare to druga część z cyklu “Diabelskie Maszyny”. Przedstawia ona niezwykle wciągającą historię trójki przyjaciół z niezłymi zawiłościami emocjonalnymi. Poza tym są jeszcze elementy fantastyczne i ta ciągła niepewność tego, co się wydarzy dalej…

 

725 Gracz Lucky:

Gorąco polecam książkę “Mechaniczny anioł” Cassandry Clare. Może na początku nie wciąga ona tak bardzo, ale kiedy już czytelnik podda się przedstawionym w nim światowi, nie może się oderwać. Mogę mówić przynajmniej za siebie. Przyznaję, że ugrzęzłam w świecie nocnych łowców. Tym bardziej, że główna bohaterka nie do końca do nich należy…

—————————————

724 Gracz Basia:

” Werniks” / William Wharton
Książka przede wszystkim o przemijaniu, ale jej główny bohater – Scumbler cały czas żyje pełnią życia. To także powieść o sztuce i o Paryżu.

————————————

723 Gracz Basia:

” Krystyna córka Lavransa ” / Undset Sigrid- laureatka Nagrody Nobla w 1928 r / Bardzo, bardzo dawno czytałam tę książkę, ale pozostała w mojej pamięci. Surowa norweska przyroda, głębokie przeżycia głównej bohaterki – kochanki, żony, matki.

—————————-

722 Gracz Basia:

” Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” / Bikont Anna, Szczęsna Joanna Poznając dzieciństwo,młodość, codzienność poetki, bardziej rozumiemy jej wiersze. M. in. mówi poetka:Przede wszystkim cenię przyjaźń To jedno z najpotężniejszych i najpiękniejszych uczuć.Ktoś powie: dobrze, poetko, a miłość Tak, ale przyjaźń ma pewne dodatkowe cechy. Jest może nie tak podatna na zmiany czasowe. Urok miłości polega też trochę na jakimś stałym zagrożeniu. Natomiast przyjaźń daje chyba większe poczucie bezpieczeństwa.

——————————————–

721 Gracz Basia:

” Elementarz Księdza Twardowskiego…”
Przeważnie niepokoją ludzi wielkie sprawy, a przecież życie jest pełne małych radosnych, zabawnych niespodzianek, tyko trzeba umieć je dostrzegać-to przesłanie tej książki.

————————————-

720 Gracz Lucky:

“Sny bogów i potworów. Część 1” Laini Taylor to książka, która pokazuje, co może się stać, gdy swoimi najwięksi wrogowie próbują się złączyć i współpracować dla osiągnięcia wspólnego celu. Miłość, walka, strach, apokalipsa aniołów… To wszystko sprawia, że lekturę czyta się naprawdę przyjemnie.

————————————-

719 Gracz Lucky:

“Dni krwi i światła gwiazd” Laini Taylor są przyjemną opcją dla lubiących fantastykę. Przedstawiona tu jest wojna między dwoma rasami: aniołami i potworami (chimerami), która trwa bez końca… A w tle tej wojny mamy do czynienia z historią niczym z “Romea i Julii”, gdzie dwoje przedstawicieli zwaśnionych “rodów” zakochało się w sobie…

————————————

718 Gracz Lucky:

Polecam “Córkę dymu i kości” Laini Taylor. Jest zachwycająca książka, pochłaniająca mrocznym klimatem i swoją tajemnicą. Oczywiście z wątkiem miłosnym w tle. Przez całą lekturę najbardziej jednak intryguje tożsamość głównej bohaterki.

——————————–

717 Gracz Basia:

” Smażone zielone pomidory”  Fanie Flagg – historie życia zwykłych ludzi. Pełne dramatyzmu, opowiedziane z humorem.

————————————-

716 Gracz rabitka:

Patrick Süskind i jego książka “Pachnidło”. Historia XVIII-wiecznego Paryża, w którym żyje Jan Baptysta Grenouille. Człowiek, którego talent i pasja jest zarazem błogosławieństwem i przekleństwem. Dzięki rewelacyjnemu zmysłowi węchu, produkuje on perfumy, którymi zachwyca się każdy. Ma genialne, ale i zarazem okrutne pomysły. Które prowadzą go do wielu zbrodni. Przejmująca akcja, przez którą przebiega się bez pośpiechu, fascynująca i odrażająca. Jedno jest pewne, warta przeczytania. Na podstawie książki powstał film, jednak ciut odbiegający od książki.

———————————

715 Gracz rabitka:

Książka dla ludzi kochających fantastykę. Klasyk. “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. Piękna, czytana z zapartym tchem historia wyprawy Thorina i jego kompani do góry zamieszkałej przez smoka Smauga. Niesamowita sceneria, przejmująca akcja, opisy podkręcające wyobraźnię na najwyższy poziom. Powieść rozpoczynająca cykl przygód. Koniecznie musi się znaleźć w zbiorze osób kochających świat fantasy.

———————————–

714 Gracz rabitka:

Polecam “House od Cards” Michaela Dobbsa. Książka na podstawie której powstał głośny serial “House of Cards”. Znakomita opowieść o ludziach na najwyższym szczeblu władzy, o jej mechanizmach, korupcji, strachu, o osiąganiu celów wszelkimi dostępnymi środkami. Autor świetnie wprowadza w klimat powieści, przedstawia ją bardzo realnie. Książka wciąga całkowicie.

————————————

713 Gracz rabitka:

Polecam książkę Vladimir Wolffa “Stalowa Kurtyna”. Książka opowiada o wojskowej inwazji Białorusi na Polskę. Historia wykreowana, ale im dalej się czyta tym bardziej wciąga. Bardzo intrygujące rozgrywki polityczne, wartka akcja. Polecam wszystkim, którzy lubią batalistyczne klimaty.

———————–

712 Gracz Arystea_:

O czym opowiada ta powieść? Książka opowiada o młodym chłopaku, który przez sztorm trafia na Ocean Spokojny w towarzystwie hieny, rannej zebry oraz tygrysa, zwanego Richard Parker. Między tygrysem, a chłopakiem powstaje niesamowita, niezwykła i nieprzewidywalna więź…

Wow! To chyba najkrótszy opis powieści jaki pisałam 😉 Dłuuugo musiałam się zbierać, aby napisać tą recenzję, ponieważ nie wiedziałam co myśleć o tej książce. Nie umiałam zebrać swoich myśli.
Życie Pi to świetna lektura dla starszych, jak i dla nastolatków. Książka ma wiele mądrości; czasem prawie niedostrzegalnych! Chwilami Życie Pi przyprawiało o mdłości :/ Podczas gdy chłopak zabijał ryby, żółwia itp. Dla wrażliwych nie jest to dobry fragment powieści, ale wierz lub nie warto się pomęczyć 😉 Powieść jest podzielona na 3 “działy”, moim zdaniem najlepszy jest 1 “dział”, bo to tam poznajemy umysł dorastającego chłopaka. W tym dziale zamieszczone są rozmyślania czy refleksje głównego bohatera, które skłaniają do przemyśleń i zmiany naszego trybu myślenia oraz funkcjonowania.
Przejdźmy teraz do fabuły oraz bohaterów. Taka surrealistyczna historia, a przedstawiona realnie z wątkami nie do uwierzenia. Świat wykreowany przez autora… Ahhh… Pan Martel potrafił przekazać nam piękno Ziemi w najmniej oczywistych i najbardziej dostępnych rzeczach dla chłopak.
Podsumowując; książkę polecam wszystkim! Bez wyjątku! Jednym słowem C-U-D-O-W-N-A♥ Pewnie wiesz lub nie wiesz jest film na podstawie tej powieści i moja przyjaciółka (Miłośniczka filmów i kina. Ja nie wiem jak my się dogadujemy :D) gorąco poleca. Ja jak to ja nie obejrzę, ale musisz jej zaufać 😉

—————————————-

711 Gracz ironlady:

Polecam Ci serię książek o Harrym Potterze autorstwa Joanne Kathleen Rowling, gdyż pokazuje ona, że pomimo, iż świat nie jest idealny i jest w nim dużo zła, to jednak istnieją dobrzy ludzie, którzy uczą nas, jak to zło eliminować. Dodatkowo książki te pokazują problemy dojrzewającego człowieka, jakim jest tytułowy bohater i jego przyjaciele.

——————————-

710 Gracz Decannelle:

Książka, którą mogę zdecydowanie polecić, to “Łowcy głów” Jo Nesbø. Jest to typowy skandynawski kryminał, więc poza wątkiem sensacyjnym skupia się również na problemach i psychologii bohaterów, a poza tym czyta się ją bardzo lekko. Dzięki temu wydaje mi się, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie.

————————————-

709 Gracz marzeeena:

“Następczyni”- Kiera Cass
Czwarta część cyklu “Selekcja” Kiery Cass, opowiada o córce Americi i Maxon’a- Eadlyn.
Z powodu problemów z państwem rodzice Eadlyn namawiają Ją by ta wzięła udział w kolejnych eliminacjach, by skupić uwagę mieszkańców na czymś innym niż rebelianci.Eadlyn uważa ten pomysł za głupi, ponieważ nie chce męża, pragnie sama panować nad państwem po przejęciu korony ojca.
Książka tak samo jak trzy poprzednie jest bardzo wciągająca, choć sama główna bohaterka jest bardzo irytująca i bardzo rozpieszczona przez co znielubiłam Ją już na pierwszych stronach.Polecam książkę wszystkim fanom “Selekcji” i osobom, które lubią marzyć o zamku, pięknych sukniach, wystawnych daniach, ale i także o problemach z jakimi zmagają się głowy państwa.

———————————

708 Gracz marzeeena:

“Kosogłos” Suzanne Collins
Ostatnia część trylogii “Igrzyska śmierci”.W ostatniej części Katniss staje na czele rewolucji złamania źle panującego państwa Panem.
Książka ta według mnie jest najlepsza z całej trylogii, bardziej wciągająca i wydaję mi się że bardziej ambitna.W trakcie czytania było naprawdę wiele wzruszeń i wątków akcji.

—————————–

707 Gracz marzeeena:

“Papierowe miasta”- John Green
Książka opowiada o dwójce nastolatków, którzy znają się od małego, lecz już w czasie liceum praktycznie nie rozmawiają.Kiedy Margo zaprasza Quentin’a do wspólnych żartów odnawiają kontakty, lecz zaraz na następny dzień Margo znowu znika.Quentin stara się rozgryźć zagadki Margo, gdzie może się znajdować.
Książka jest naprawdę wspaniała mówi o tym jak ciężko jest odnaleźć prawdziwego siebie i jak ciężko znaleźć swoje miejsce na ziemii, mówi o porzuceniu przez drugą osobę, i o ciężkim rozstaniu.

————————————–

706 Gracz Edik:

Jeśli ktoś chciałby przenieść się do Barcelony z pierwszych dekad dyktatury Franco i przekonać się jak książka może wpłynąć na losy człowieka, to ta książka jest dla niego – Cień wiatru – Zafona. wyraziste postacie, wciągająca fabuła, niekonwencjonalna stylistyka.

————————-

705 Gracz marzeeena:

“Misja 100”
Książka ta opowiada o dalekiej przyszłości w której ludzie opuścili ziemię i żyją w kosmosie przez bakterię, która rozprzestrzeniła się na Ziemi przez co nie można było tam żyć.
Po pewnym czasie wysyłają 100 młodych przestępców na planetę by Ci sprawdzili czy Ziemia nadaje się do “użytku”. Książka momentalnie wciąga, więc polecam wszystkim co lubią Science Fiction…

————————————–

704 Gracz marzeeena:

“Fangirl”- Rainbow Rowell
Książka ta opowiada o dziewczynie, która jest totalnie wciągnięta w fandom książkowy o Simonie Snow-młodym czarodzieju.Pisze fanfiki, posiada ubrania z jego wizerunkiem, figurki, plakaty i wiele innych rzeczy, które powinna posiadać typowa fangirl.
Cath główna bohaterka posiada siostrę bliźniaczkę Wren, która także lubi książkę o Simonie, lecz różni się od siostry.Cath-najchętniej nie wychodziłaby z pokoju tylko pisała fanfiki pod kocem, a Wren uwielbia imprezy, towarzystwo i po prostu dobrą zabawę.Kiedy siostry wyjeżdżają do college’u praktycznie tracą kontakt.
“Fangirl” to idealna książka dla dziewczyn, ale i także dla chłopaków którzy jak Cath uwielbiają być w fandomie i nie wstydzą się tego!

———————-

703 Gracz marzeeena:

“Gwiazd naszych wina”- John Green
Kolejna książka którą polecam opowiada o dziewczynie, która wzmaga się z rakiem.Matka Hazel zapisuję ją na spotkania grupy wsparcia gdzie poznaje Augustusa Waters’a, który także cierpi na poważną chorobę.Obydwoje starają się żyć tak jakby choroby wcale nie było.Mimo wszystko zakochują się w sobie, Augustus pomaga spełnić marzenie Hazel i wyjeżdżają do Amsterdamu by ta mogła poznać swojego ulubionego pisarza.
Książka mimo że jest dla młodzieży opisuje wiele ciężkich tematów, o których my staramy się nie myśleć…Ciężkie do uleczenia choroby, opieka rodziców, śmierć….Polecam książkę dosłownie wszystkim!No, może poza dziećmi typu 8 lat, ale reszcie na pewno się spodoba oraz da do myślenia.

——————————-

702 Gracz KropeczkaPanieneczka:

Polecam książkę ,,Trusia”. Jest ona o królikach i opowiada o przyjaźni.

———————————-

701 Gracz marzeeena:

“Girl Online”- Zoe Sagg
Książka bardzo łatwa, fajna i przyjemna, lekka do czytania na zimne wieczory przy kubku z kakaem.Książkę polecam dla młodzieży rodzaju żeńskiego, ponieważ głównie dla takich odbiorców jest pisana.Książkę polecam po prostu, gdy nie chce wam się czytać ciężkich do zrozumienia lub czytania innych powieści…

———————————

700 Gracz marzeeena:

“Percy Jackson i bogowie olimpijscy:Złodziej pioruna”- Rick Riordan
Książka ta wciągnęła mnie automatycznie, ponieważ ma łatwy i przyjemny styl pisania.Pochłania się ją automatycznie.Książka ta wiele uczy o przyjaźni, odwadze, poświęceniu i odrzuceniu ze strony rodzica, a także o stracie jednego z nich.Polecam książkę każemy kto lubi poczytać o mitologii, herosach, bogach i wiele wiele innych! :)

————————————–

699 Gracz marzeeena:

“Bądź swoją siłą”-Demi Lovato
Ta książka bardzo mnie zainspirowała do lepszego życia, do poszukania siebie jako prawdziwej osoby,Często miałam wątpliwości do tego jak zachowywać się w życiu, lecz ta książka naprawdę mi pomogła w codzienności by więcej czerpać z życia.Polecam tą książkę każdemu kto ma problem z odnajdywaniem swojego prawdziwego Ja, i osobom którym ciężko się żyję z powodu różnych problemów.

———————

698  Gracz IolaDruga:

“Małe Zbrodnie Małżeńskie” – Érica-Emmanuela Schmitta. Jest to książka napisana w formie dramatu i występują w niej tylko dwie osoby – Mąż i Żona, oboje z wieloletnim stażem. Opowieść o miłości, oraz pewnej intrydze. Pozycja na jeden wieczór do poduszki :)

——————————-

697  Gracz IolaDruga:

A może chcecie wiedzieć “Dlaczego foteliki dla dzieci wymagane są w samochodach, a w samolotach nie?” albo “Dlaczego męskie koszule zapina się na lewą stronę, a damskie bluzki – na prawą?” Odpowiedź znajdziecie w książce Roberta H. Franka “Dlaczego Piloci Kamikadze Zakładali Hełmy? Czyli Ekonomia Bez Tajemnic”. Bardzo przystępnie napisana, ciekawa książka ekonomiczna dla każdego. Można się wiele nauczyć.

——————————-

696  Gracz IolaDruga:

“Detektywi w Służbie Miłości” – Agathy Christie. Polecam ten zbiór opowiadań, jeżeli nie macie ochoty na długie historie. Nie ma tu rozwlekania fabuły, rozwiązujemy morderstwo za morderstwem. Każde opowiadanie ma w sobie również miłosny wątek…

———————————–

695  Gracz IolaDruga:

“Autostopem przez Galaktykę” – Adamsa Douglasa to przede wszystkim zupełnie absurdalny i abstrakcyjny humor, o który warto zahaczyć w swoim czytelniczym doświadczeniu. Oczywiście przy okazji nie możecie nie skorzystać z odpowiedzi na pytanie o wszechświat i życie i całą resztę. Odpowiedź jest w tej książce.

————————————–

694  Gracz IolaDruga:

Eric Garcia, autor “Naciągaczy”, co prawda nauczył mnie kilka trików ale też sam wykiwał mnie w tej książce wielokrotnie. Bardzo lekko napisana książka, do poczytania w czasie, w którym akurat ma się ochotę na coś lekkiego z fajną historią w tle.

—————————-

693  Gracz IolaDruga:

“Demon i Panna Prym” – Paulo Coelho. Bardzo poruszająca książka, pokazująca odwieczną walkę dobra ze złem. Otwiera oczy i dobitnie pokazuje do czego prowadzi ludzka chciwość. Do kontemplacji.

—————————-

692  Gracz IolaDruga:

“Oskar i Pani Róża” – Érica-Emmanuela Schmitta. Bardzo cienka książka, a wypełniona po brzegi emocjami. Tej historii się nie zapomina. Polecam przygotować dużą paczkę chusteczek!

———————————

691  Gracz IolaDruga:

Jeżeli podczas świąt we wspomnieniach powracacie do czasów swojego dzieciństwa, może warto pogłębić te emocje za pomocą książki? Najpiękniejsza książka dla dzieci “Dzieci z Bullerbyn” – Astrid Lindgren, przeczytana po raz kolejny już za dorosłego, na nowo obudzi obrazy, które zapisaliśmy sobie będąc jeszcze dziećmi. Takie powroty są niesamowicie wzruszające i uczą oderwania się od powagi i tej znienawidzonej przez dzieci dorosłości.

——————————————-

690  Gracz karolina299:

Nigdy nie przepadałam za “Alicją w krainie czarów”. Mowa oczywiście o wielu filmowych i bajkowych adaptacjach. W końcu sięgnęłam po oryginalną książkę Lewisa Carrolla i muszę przyznać, że mój stosunek do Alicji uległ zmianie. Bardzo ciekawie skonstruowany świat, który zaskakuje na każdym kroku. Idealna dla rozwijania swojej wyobraźni.

———————————-

689  Gracz karolina299:

Bardzo podobała mi się książka “Złodziejka książek” Markusa Zusaka. Ciekawie skonstruowana powieść, w której narratorem jest śmierć. Dzieje się w czasach drugiej wojny światowej, z perspektywy niemieckich obywateli, którzy niekoniecznie popierali działania Hitlera.

————————————

688  Gracz karolina299:

Wszystkim fanom fantastyki i książek przygodowych polecam do przeczytania sagi R.A.Salvatore’a. Wspaniałe przygody Drizzta Do’Urdena. Autor jest mistrzem pisania w szczególności scen batalistycznych, za co jest chwalony nie tylko przez czytelników, ale i innych pisarzy. Najlepsze są części z cyklu “Trylogia Mrocznego Elfa” i “Trylogia Doliny Lodowego Wichru”.

——————————————

687  Gracz karolina299:

“Duma i uprzedzenie” Jane Austin to moja ulubiona książka tej autorki. Wspaniale napisana, świetnie wykreowana postaci. Bardzo łatwo można się przenieść do czasów, w których dzieje się akcja. Polecam :)

———————————–

686  Gracz karolina299:

Polecam wszystkim książkę “Oskar i Pani Róża” Érica-Emmanuela Schmitta. Jest to piękna opowieść o 10-letnim chłopcu umiejącym na raka. W szpitalu odwiedza go codziennie Pani Róża, która daje mu nadzieję i pomaga przeżyć ostatnie dni jego życia. Bardzo poruszająca książka o niewielkiej objętości, lecz wspaniałym przesłaniu.

————————————-

685  Gracz karolina299:

Gorąco polecam “Rękę Mistrza” S. Kinga. Jest to dość długa książka, ale naprawdę szybko się ją czyta. Bardzo wciągająca fabuła, ciekawie połączone wątki. Oczywiście, elementy niewiarygodnych zdarzeń, które są nieodłączną częścią prozy mistrza grozy. Częściowo bazująca na życiu autora. Dla wszystkich fanów i nie tylko.

————————————-

684  Gracz Olimpia:

Joanna Chmielewska: Zbrodnia w efekcie
W wielkim skrócie, aby nikomu nie psuć zabawy:
– na działce, na której pojawia się mnóstwo osób (zupełnie jak w mieszkaniu Alicji) młoda dziewczyna próbuje wykopać bambus, który kiedyś zasadziła, nie wiedząc tak naprawdę z jaką rośliną ma do czynienia,
– kopiąc odnajduje ludzki szkielet i wtedy zaczyna się kołomyja…
Polecam książkę ze względu na pojawiających się bohaterów, których lubię, np. Górskiego.

————————————

683  Gracz Olimpia:

Kamila Shamsie: Złamane wersety
Aasmaani zaczyna pracę w pewnej stacji telewizyjnej, gdzie ma wymyślać pytania do telewizyjnych quizów. Należy nadmienić, że jest córką sławnej zaginionej aktywistki Saminy.
W telewizji poznaje Eda, syna słynnej aktorki- przyjaciółki Saminy. To on staje się jej powiernikiem, gdy w ręce Aasmaani “wpadają” zaszyfrowane listy Omiego (Poety, którego ciało zmasakrowane, nie do poznania znaleziono 16 lat temu na jakiejś opuszczonej działce) do jej matki.
Aasmaani dzięki listom zaczyna wierzyć, że Poeta żyje i jest pilnowany przez “pachoły”.
Warto przeczytać tą poetycką powieść i poznać historię: Saminy i Omiego, Aasmaani, Eda oraz jego matki.

———————————-

682  Gracz IolaDruga:

“Cień Wiatru” – Carlosa Ruiza Zafóna. Przepięknie napisana powieść. Podczas czytania tej książki, wraz z bohaterami zwiedza się piękną Barcelonę, dosłownie wdychając jej ciepłe powietrze. Klimat miejsca przedstawiony został tu wręcz wzorowo.

————————–

681  Gracz IolaDruga:

“Baranek”, Christophera Moore’a. Bardzo podobała mi się ta książka, ze względu na sposób przedstawienia Jezusa. Jest to książka komediowa, natomiast nie wyśmiewa religii. Jezus jest przedstawiony jako cudowny człowiek, najlepszy przyjaciel głównego bohatera. Bardzo przyjemna powieść.

—————————–

680 Gracz IolaDruga:

“Przygoda fryzjera damskiego”, Eduardo Mendozy. Jest to pierwsza część trylogii o fryzjerze i ta właśnie podobała mi się najbardziej. Uwielbiam styl Mendozy, idealnie obrazuje postać głównego bohatera oraz jego charakter. Niesamowicie śmieszna, intrygująca pozycja.

——————————-

679  Gracz IolaDruga:

Trylogia “1Q84” Harukiego Murakami. Autor ten ma wyjątkowo piękny styl pisania, bardzo oryginalny, wciągający. Urzekający. Przyjemnie jest zatopić się w tak pięknie opisanym świecie.

——————————-

678  Gracz IolaDruga:

Polecam kryminały Agaty Christie. Są to książki, które czyta się ze zdumiewającą lekkością. Nie ma przesadnych, niepotrzebnych opisów. Styl jest bardzo konkretny, nastawiony na rzeczywiste rozwikłanie zagadki i właśnie dlatego tak bardzo wciąga!

————————–

677  Gracz IolaDruga:

Cykl “Świat Dysku”, Terrego Pratchetta. Dopóki nie poznałam tego autora, nie spodziewałam się, że kiedykolwiek będę w stanie płakać ze śmiechu z powodu książki. Są to pozycje, które polecam każdemu.

—————————-

676  Gracz IolaDruga:

Trylogia “Millenium”, Stiega Larssona. Są to książki zdecydowanie należące do moich ulubionych, chętnie do nich wracam. Główna bohaterka jest jedną z najsilniejszych kobiet w znanej mi literaturze, chciałabym spróbować zadomowić niektóre z jej cech, również w swojej głowie.

————————————

675  Misja tygodnia – Odwiedź forum miejskie – Gracz marzeeena:

Dotyczy 342.
W poleceniu owej książki zainteresował mnie po prostu krótki opis, ponieważ właśnie takie opisy najbardziej mnie zachęcają, a samą książkę o której mowa chciałam już wcześniej przeczytać.

————————————

674 Gracz marzeeena:

Życie siedemnastoletniej Eureki Boudreaux po tragicznej śmierci matki traci sens. Jest zagubiona, a przeprowadzka pod dach ojca i jego nowej rodziny nie ułatwia sytuacji. Nastolatka nie potrafi poradzić sobie z bólem, izoluje się dopuszczając do siebie jedynie dwójkę przyjaciół – Brooksa i Cat. Kiedy pewnego dnia na jej drodze staje Ander Eureka, nie zdaje sobie sprawy, że to spotkanie niewiele ma wspólnego z przypadkiem. Nowy znajomy intryguje ją, ale kolejne wydarzenia bardziej przykuwają uwagę…

———————————-

673 Gracz marzeeena:

“Rywalki”- Kiera Cass
“Rywalki” to książka której czas rozgrywa się w dalekiej przeszłości po IV wojnie światowej w państwie Illea, gdzie kiedyś na mapie znajdowała się Ameryka.Główną bohaterką cyklu America Singer, która należy do piątej klasy.Klasy w Illei mówią o przynależności, klasy są od jedynki-rodzina królewska aż do 8-czyli ci najbiedniejsi.Rodzina Americi zajmuję się głównie sztuką i ledwie wiążą koniec z końcem.America spotyka się z Aspenem w tajemnicy przed rodziną, ponieważ Aspen jest w szóstce, a takie połączenie nie jest dozwolone.Kiedy książę Illei ogłasza eliminację na swoją żonę rodzina Americi pragnie ją zgłosić, lecz ta początkowo się nie zgadza, ale po pewnym czasie ulega presji by pomóc wyjść rodzinie z dołku finansowego.America o dziwo wszystkim zostaje przyjęta do eliminacji i jedzie do pałacu wraz z 34 innymi dziewczętami, które starają się o koronę i Maxona.

————————————–

672 Gracz marzeeena:

“Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins akcja książki rozgrywa się w dalekiej przeszłości w państwie Panem, którym rządzi prezydent Snow.
W państwie Panem jest 12 dystryktów (wcześniej było 13, ale zostało ono zrównane z ziemią), co roku z każdego dystryktu losuje się dwójkę młodzieńców; chłopaka i dziewczynę, którzy będą musieli walczyć na śmierć i życie z pozostałymi członkami głodowych igrzysk na specjalnie stworzonej arenie.Kiedy podczas dożynek siostra głównej bohaterki Katniss zostaje wylosowana ta zgłasza się na ochotnika za nią i tak z czasem staje się symbolem rewolucji:KOSOGŁOSEM.
Ta książka wciągnęła mnie już od pierwszego rozdziału.To nie jest książka tylko do miłego czytania, ponieważ mnie ta książka wiele nauczyła np.jak wielki telewizja może mieć na nas wpływ, pokazuje jak bardzo źle rządzą politycy i jak bardzo mogą nami manipulować, książka opowiada o odwadze w imię miłości i przyjaźni, o uzyskiwaniu wolności, próbach złamania źle panującego rządu i wiele wiele innych.To nie jest zwyczajna książka dla młodzieży i Ja jestem tego przykładem ta trylogia stała się dla mnie całym światem.

———————————-

671 Gracz Edik:

Znakomita powieść płaszcza i szpady,chyba najgenialniejsze dzieło Alexandra Dumasa. Powieść wielokrotnie ekranizowana, wspaniale skonstruowana intryga, ciężko sie oderwać od tej książki. Mowa ovczywiście o powieści Hrabia Monte Christo

—————————-

670 Gracz marzeeena:

Książkę którą pragnę ci polecić to “Powód by oddychać” Rebecci Donovan.Jest to książka o dziewczynie, która zmagała się z wieloma utrudnieniami w życiu np.śmierć ojca, matka alkoholiczka oraz znęcająca się nad nią ciotka, która musiała przyjąć ją pod swój dach, i obwinia ją o to że zniszczyła jej życie.
“Powód by oddychać” to wspaniała książka o próbach zaufaniu drugiej osobie, odnalezieniu siebie, nadziei że wszystko się kiedyś ułoży, miłości, przyjaźni, nienawiści…
Ta książka wiele mnie nauczyła że nie wszyscy w życiu mają tyle szczęścia co my.Przeczytaj ją a życie się zmieni! 😀

———————————

669 Gracz Sara:

Wspaniałą książką do przeczytania jest “Dziewczyna z pomarańczami” autorstwa Josteina Gaardera. Jest to piękna i wspaniale napisana opowieść o tym jak zmarły ojciec opowiada synowi o miłości do wyjątkowej kobiety – do Dziewczyny z Pomarańczami. Książka chwyta za serce, nie można się od niej oderwać aż do końca, choć pojawia się w niej tyle istotnych pytań, że po jej skończeniu trudno tak po prostu powrócić do rzeczywistości. Autor jak zawsze porusza podstawowe dla naszej egzystencji zagadnienia i jak zawsze pokazuje, że to co wydaje się oczywiste w danej sytuacji w innej już takie być nie musi.

————————————

668 Gracz KlaKali:

Polecam Cesarza pióra naszego polskiego mistrza reportażu Ryszarda Kapuścińskiego. Biografia etiopskiego cesarza,przez niektórych uważanego za boga, który prowadził wystawne życie, kiedy jego poddani umierali z głodu. Reportaż warty zapoznania się.

——————————

667 Gracz KlaKali:

Nie sposób nie wspomnieć o “Przeminęło z wiatrem” (Mitchell Margaret). To po prostu wspaniała książka, doskonale opisująca życie głównej bohaterki na tle wojny secesyjnej. Wiele razy wracałam do tej książki, za każdym razem odkrywałam coś nowego. No i do teraz wierzę, że Scarlett poradziła sobie również z ostatnimi trudnościami, czyli wszystko skończyło się dobrze :)

——————————–

666 Gracz hibou:

Gorąco polecam przeczytanie “Niebezpiecznych związków” Choderlos de Laclos. Historie poszczególnych bohaterów, ich związki i zależności to kapitalny portret ludzkich namiętności i zależności.
Pomimo trudnej formy (listy) i specyficznego języka XVIII wiecznej Francji – to genialny obraz namiętności, miłości i zdrady.

————————

665 Gracz KlaKali:

Z literatury “typowo” sensacyjnej (szpiedzy, wojna, walka) polecam książkę “Tylko dla orłów” (M. Alistair). Do końca trzyma w napięciu, trudno przewidzieć zakończenie – co w tym rodzaju literatury jest dużym plusem.

———————–

664 Gracz KlaKali:

Jeśli miałabym podać swoją ulubioną serię z nastoletnich lat, to na pewno byłby to cykl o Panu Samochodziku (Zbigniew Nienacki). A najlepsza książka z tej serii to “Wyspa Złoczyńców”! Do dzisiaj pamiętam (przerażające jak na tamte czasy) opisy zbrodni. Przy tej historii wyobraźnia pracuje jak szalona 😉

——————————-

663 Gracz Deserte:

1q84. Nie, to nie szyfr. To tytuł książki, którą napisał Murakami. Umożliwia spojrzenie na świat z perspektywy innej kultury. Zdecydowanie sprawia, że możemy zrozumieć pewne rzeczy od nowa. A przy okazji czyta się ją niezmiernie przyjemnie.

—————————————

662 Gracz Deserte:

Proszę, przeczytaj Sagę o Wiedźminie, Andrzeja Sapkowskiego. Jeśli istnieją opowieści, które sprawiają, że zapominam o całym świecie, jest nią właśnie opowieść o wiedźminie, którego milczenie jest złotem.

——————————–

661 Gracz zosia:

Rykiem silników, hukiem wystrzałów i głośnym: BANGARANG! – tak zwiastują swoje przybycie Zagubieni Chłopcy, najbardziej niezwykły gang motocyklowy na świecie. Niegdyś wierni towarzysze Piotrusia Pana, dziś odziane w skórzane kurtki zakapiory pod wodzą zabójczo seksownej Dzwoneczek. Zrobią wszystko, by przetrwać… i dobrze się przy tym bawić. Bez względu na cenę. Jakub Ćwiek powraca z nową…

———————————

660 Gracz wiki:

Powieść Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” po raz pierwszy ukazała się w 1937 roku i szybko zyskała uznanie młodych czytelników. Do dziś równie chętnie sięgają po nią kolejne pokolenia młodzieży, przenosząc się dzięki niej w świat przygody, by wraz z głównym bohaterem utworu rozwiązywać tajemnicę starego dworu rodziny Gąsowskich.

———————————-

659 Gracz wiki:

“Kamienie na szaniec” to książka o losach ludzi ? harcerzy w czasie II wojny światowej. Byli bardzo młodzi, mieli swoje domy, rodziny, przyjaciół, kochali, a mimo to poświęcili wszystko dla Polski. Mieli piękne plany na przyszłość, jednak okrutna wojenna rzeczywistość nie pozwoliła im ich zrealizować

——————————-

658 Gracz Edik:

Polecam piękną książeczkę o tym, jak rozmawiać i podchodzić do śmierci. Oskar i Pani Róża Emmanuela Schmitta. Moim zdaniem lepsza od Małego Księcia.

———————————-

657 Gracz Olimpia:

“Dawidowy.
Błogosław, duszo moja, Pana,
i całe moje wnętrze – święte imię Jego!
Błogosław, duszo moja, Pana,
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!
On odpuszcza wszystkie twoje winy,
On leczy wszystkie twe niemoce,
On życie twoje wybawia od zguby,
On wieńczy cię łaską i zmiłowaniem,
On twoje dni2 nasyca dobrami:
odnawia się młodość twoja jak orła2.
Pan czyni dzieła sprawiedliwe,
bierze w opiekę wszystkich uciśnionych”.

Biblia, Psalm 103, s. 662

————————————

656 Gracz mafia:

E. B. Sledge “Piekło Pacyfiku”

Jeśli chodzi o II wojnę światową, to zapewne lepiej jest nam znana
historia, która toczyła się w Europie. Dzięki książce E. B. Sledge’a,
uczestnika walk na Pacyfiku, możemy choć trochę lepiej poznać to, co
działo się w odległych dla nas zakątkach.

————————————

655 Gracz mafia:

Roma Ligocka “Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”

Kolejna książka, dzięki której poznamy niełatwe oblicze wojny.
Dzięki tej książce nie tylko poznamy kolejne spojrzenie na wojnę,
ale poznamy też nieco lepiej samą Romę Ligocką.

———————-

654 Gracz mafia:

“Pianista” Władysław Szpilman

Jeśli ktoś interesuje się literaturą wojenną, to tej pozycji nie może
pominąć. Obok biografii Władysława Szpilmana nie można przejść
obojętnie.

————————————————-

653 Gracz Deserte:

Polecam Ci książkę Madame, Antoniego Libery . Wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jest pisana przez ucznia, zakochanego w swojej nauczycielce Francuskiego, a wszystko dzieje się w Polsce, dając spojrzenie na ustrój tamtych lat.

——————————–

652 Gracz mafia:

“W księżycową jasną noc” William Wharton

Jedna z ciekawszych powieści Williama Whartona. A znajdziemy w niej
opowieść o młodych chłopakach, którzy, niestety, spędzają święta na
wojnie.

——————————-

651 Gracz Ginny Potter:

“Kamienie na szaniec” to książka o losach ludzi ? harcerzy w czasie II wojny światowej. Byli bardzo młodzi, mieli swoje domy, rodziny, przyjaciół, kochali, a mimo to poświęcili wszystko dla Polski. Mieli piękne plany na przyszłość, jednak okrutna wojenna rzeczywistość nie pozwoliła im ich zrealizować.

———————————-

650 Gracz Ginny Potter:

Hipnotyczna, uzależniająca, iskrząca seksem i erotyką powieść, której nie sposób odłożyć. Studentka literatury Anastasia Steele przeprowadza wywiad z młodym przedsiębiorcą Christianem Greyem. Niezwykle przystojny i błyskotliwy mężczyzna budzi w młodej dziewczynie szereg sprzecznych emocji. Fascynuje ją, onieśmiela, a nawet budzi strach. Przekonana, że ich spotkania nie należało do udanych,…

—————————————–

649 Gracz Ginny Potter:

Znacie Dziennik cwaniaczka? Jestem niemal pewien, że widzieliście go gdzieś w księgarni na półce, kojarzycie tytuł, a może nawet oglądaliście film. Być może rzuciliście okiem na okładkę i pomyśleliście: a, jakaś książka dla dzieci. Tymczasem Dziennik cwaniaczka to całkiem dobra rozrywka, niekoniecznie dla najmłodszych.

——————————

648 Gracz Ginny Potter:

Powieść Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” po raz pierwszy ukazała się w 1937 roku i szybko zyskała uznanie młodych czytelników. Do dziś równie chętnie sięgają po nią kolejne pokolenia młodzieży, przenosząc się dzięki niej w świat przygody, by wraz z głównym bohaterem utworu rozwiązywać tajemnicę starego dworu rodziny Gąsowskich.

—————————

647 Gracz Ginny Potter:

Książka Doroty Terakowskiej, która stanowi kolejny krok w poszukiwaniach przez autorkę odpowiedzi na najistotniejsze pytania egzystencjalne. Fabuła rozwija się w dwóch przenikających się poziomach: pierwszy ziemski, gdzie rozgrywa się historia dziewczynki, która utraciła swego Anioła Stróża i stara się go odzyskać. Drugi kosmiczny, gdzie Anioł Stróż walczy ze swym ciemnym bratem bliźniakiem i…

——————————-

646 Gracz zosia:

Książka pt. “Tajemniczy Ogród” podobała mi się. Przygody bohaterów: Mary Lennox, Colina Cravena, Dicka Sowerby, są związane z tajemniczym ogrodem i uczą prawdziwej przyjaźni. Pokazuje ona, jak pod wpływem przyrody, Mary stała się szczęśliwym dzieckiem, osoba sympatyczną i lubiana przez rówieśnikow i nie tylko.

——————————–

645 Gracz zosia:

Harry Potter i Kamień Filozoficzny jest pierwszą częścią z siedmiotomowego cyklu. Opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harry’go Pottera

——————————

644 Gracz zosia:

Książką, którą ostatnio przeczytałam był „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Pisarz ten, uważany za jednego z najlepszych filologów swych czasów, wybrany został przez czytelników „Timesa” pisarzem XX wieku. Tolkien jest jednym z tych nielicznych artystów, o których można powiedzieć, że stworzył własny gatunek literacki. Znajduje on wielu naśladowców i od lat inspiruje autorów fantasy. Sukces wydanego w 1937 roku „Hobbita” zachęcił literata do kontynuacji opowieści o Śródziemiu. Czytelnicy musieli jednak długo czekać, bo pierwszy tom trylogii „Władca Pierścieni” ukazał się dopiero w 1954 roku.

———————————-

643 Gracz zosia:

Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę autorstwa Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Jest to opowieść o jedenastoletniej Ani, która miała bardzo ciężkie dzieciństwo, ale z czasem wszystko w jej życiu zaczyna się układać i zmieniać na lepsze. Czytając czujesz, że jesteś jednym z uczestników tej fantastycznej przygody. Razem z bohaterką, jej opiekunami i przyjaciółmi, przeżywasz smutki i radości, bierzesz udział w ich życiu, razem tworzycie historię. Twoja wyobraźnia pracuje, widzisz wszystko, to co oni widzą: zielony krajobraz ciągnący się po horyzont, wzburzone fale morza, czerwone niczym cegła uliczki. Tę książkę zabrałabym z sobą wszędzie, nawet na koniec świata.

————————-

642 Gracz zosia:

Książka “Ten obcy” zrobiła na mnie duże wrażenie. Choć to lektura, to wbrew pozorom świetna. Pełna przygód i niespodzianek. Jest ona doskonałym przykładem dla wielu osób. Opowiada o czwórce przyjaciół którzy znaleźli śpiącego pod leszczyną “Obcego” czyli Zenka, który był w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej jak i fizycznej.

—————————-

641 Gracz zosia:

Polecam książkę “Dom nad rozlewiskiem”. Dla mnie jest to bardzo fajna książka, poniważ lubię książki smutne.

————————————-

640 Gracz lolaDruga:

“Mistrz i Małgorzata, Michaiła Bułhakowa. Wszyscy namawiali mnie do przeczytania tej książki, a teraz ja namawiam innych. Niesamowita, bajeczna opowieść, napisana z wyjątkowym humorem, która na długo zostaje w pamięci.

——————————–

639 Gracz lolaDruga:

“Kroniki Jakuba Wędrowycza” – Andrzeja Pilipiuka. To dla mnie duże zaskoczenie. Jest to książka, która potrafi doprowadzić człowieka do łez. Pilipiuk zabija swoim genialnym poczuciem humoru, wplecionym w wiejskie realia. Wielokrotnie nawiązuje on również do znanych nam opowieści, bajek, mitów, ukazując je w krzywym zwierciadle.

————————————

638 Gracz lolaDruga:

“Bezsenność w Tokio”, Marcina Bruczkowskiego, to genialny spis wspomnień Gajdzina mieszkającego w Tokio. Ta książka zupełnie wciągnęła mnie w Japoński klimat i kulturę. Wiele informacji zupełnie mnie zaskoczyło i poza świetną rozrywką, Marcin Bruczkowski dostarczył mi dużą dawkę wiedzy.

———————————-

637 Gracz lolaDruga:

Saga o Wiedźminie, Andrzeja Sapkowskiego, jest według mnie zbiorem jednych z najlepszych książek Polskiego autorstwa. Każdy powinien przeczytać te pozycje i myślę, że nikt się nie zawiedzie. Jest to piękna opowieść o przyjaźni, miłości, lojalności. Z wielkim poczuciem humoru, łapiąca za serce i zostawiająca człowieka już na zawsze z jakąś cząstką tego świata w sercu.

—————————————-

636 Gracz KlaKali:

Polecając hiszpańskich autorów, takich jak Llosa czy Marquez, warto wspomnieć również o Isabel Allende i jej świetnej książce: Dom duchów. Życie Estebana Trueby i jego kobiet na tle rewolucji, dyktatury i rodzinnych kłopotów. Wbrew obiegowej opinii to nie jest smutna książka – wręcz przeciwnie! Opowiada o umiłowaniu życia, takim jakim jest.

——————————————

635 Gracz lolaDruga:

Książka pt. “Pamiętnik znaleziony w wannie”, Stanisława Lema, wywarła na mnie ogromne wrażenie. Ukazuje ona chaos współczesnego roboczego świata, pełnego maszyn, bezimiennych pracowników, którzy beznamiętnie wyrabiają swoje normy. Główny bohater gubi się w kompleksie wojskowym, błądząc wciąż takimi samymi korytarzami i próbując uratować swój umysł przed paranoją.

—————————

634  Misja tygodnia – Odwiedź forum miejskie – Gracz wiki:

Dotyczy 496.
Bardzo lubię tę książkę i również ją polecam . Jest bardzo fajną przygodową książką.

—————————-

633 Gracz karolina299:

Do książek A. Szklarskiego mam sentyment, od kiedy w podstawówce sięgnęłam po pierwszą część przygód Tomka. Ostatnio czytana przeze mnie “Tajemnicza wyprawa Tomka” jak zwykle wprowadziła mnie w nastrój przygody i zachciało mi się podróżować. Jeżeli pominąć niekiedy przydługie opisy geograficzne, książkę czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo sympatyczni bohaterowie, wartka akcja.

————————

632 Gracz karolina299:

“Feblik” Małgorzaty Musierowicz to kolejna książka z cyklu Jeżycjada. Przyjemna w czytaniu, krótka, ciepła, momentami zabawna. Szczególnie na leniwe niedzielne popołudnie, dla osób, które nie wymagają skomplikowanej fabuły.

——————————

631 Gracz Lucky:

“Ukryta Brama” Evy Voller to trzeci część z serii “Poza czasem”. Jest to niezwykła książka, z wciągającą fabułą. Kontynuowanie przygód z bohaterami to sama przyjemność. Poza tym pani Eva pisze naprawdę przystępnie – niezwykle łatwo oddać się lekturze. Nie pozostaje więc nic innego tylko polecić jej książki. Mimo, że czytałam je już dobry jakiś czas temu.

————————-

630 Gracz Lucky:

“Złoty most” Evy Voller jest kontynuacją “Magicznej gondoli”, jednak wydarzenia w tej książce nie odbywają się już w Wenecji. Poza tym w zasadzie wszystko zdołało się w niej zmienić – wraz z rolą głównej bohaterki. Tym razem jako jedna z grona tajnych podróżników w czasie, dziewczyna ląduje w siedemnastowiecznym Paryżu i muszę powiedzieć, że naprawdę ciekawie się o tym czyta. Zostałam wciągnięta przez tę książkę. Polecam!

——————————-

629 Gracz Lucky:

Polecam książkę z serii “Poza czasem” Evy Voller. Mianowicie chodzi mi o “Magiczną gondolę”. Jest to piękna opowieść z wplecionymi wątkami fantastycznymi. Skupia się ona wokół podróży w czasie… Co pozwala zobaczyć w przypadku tej konkretnej książki – Wenecję z innej perspektywy.

—————–

628 Gracz bibułka:

A.D. Mizielińscy “Dawno temu w Mamoko” – kilka stron pełnych obrazków, historia, którą można opowiadać na milion sposobów. W dodatku każdy bohater ma swoją historię. Książka, która długo się nie nudzi.

————————-

627 Gracz bibułka:

Kasdepke G. “Wielka księga detektywa Pozytywki” – tytułowy detektyw Pozytywka jest mistrzem rozwiązywania zagadek. Czy w Turcji pije się kawę po turecku? Kto popsuł latawiec? Jak to jest z podlewaniem kaktusów?… wystarczy zgłosić się do agencji Różowe okulary… Ogromnym plusem są piękne ilustracje.

——————————–

626 Gracz bibułka:

Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza – cudowne krótkie bajeczki, które teraz odkrywam na nowo. Szkoda trochę poprzedniej formy – małych kwadratowych książeczek, ale dobrze, że ktoś wpadł na ich powtórne wydanie. Polecam całą serię :)

—————————–

625 Gracz zosia:

Polecam wszystkie tomy “Pana Gumy”. Gdy ktoś lubi żarty to w tej książce znajdzie jeszcze śmieszniejsze żarty od swoich.

———————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-W-s.jpg624 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Wiedźmikołaj. Dwudziesty tom cyklu Świat Dysku. Zapadła noc przed Nocą Strzeżenia Wiedźm.
I jest zbyt spokojnie.
Jest też śnieg, latają rudziki i gile, stoją ubrane drzewka, ale daje się wyraźnie zauważyć brak grubego osobnika, który przynosi zabawki…
Susan musi go odnaleźć przed świtem. Inaczej nie wzejdzie słońce. Niestety, do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów i o boga kaca. Co gorsza, ktoś wsuwa się jednak przez komin. Tym razem niesie worek zamiast kosy, ale jest w nim coś nieprzyjemnie znajomego…
HO. HO. HO.
To prawda, co mówią: „Lepiej uważaj…”.

—————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-NGN-s.jpg623 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Na Glinianych Nogach. Czternasty tom cyklu Świat Dysku. Kryminalna zagadka w świecie Dysku.
Kto morduje nieszkodliwych staruszków? Kto próbuje otruć Patrycjusza? Kiedy jesienne mgły spowijają Ankh-Morpork, Straż Miejska musi schwytać mordercę, którego nie może zobaczyć. Może golemy coś wiedzą – ale poważni ludzie z gliny, którzy pracują całe dnie i noce, i nigdy nikomu nie wadzą, nagle zaczęli popełniać samobójstwa. Zresztą straż ma także własne problemy. Pewien wilkołak cierpi na syndrom napięcia przedpełniowego.
Kapral Nobbs zaczyna bywać wśród jaśniepaństwa, a u nowego rekruta-krasnoluda można dostrzec pewne bardzo dziwne cechy – zwłaszcza kolczyki i cienie do oczu. Komu można zaufać, kiedy motłoch krąży po ulicach, spiskowcy kryją się w mroku, a wszystkie ślady wskazują niewłaściwy kierunek?
W nocnych ciemnościach komendant straży, sir Samuel Vimes, przekonuje się, że gdzieś tam, być może, wcale nie ma prawdy. Prawda może być wśród słów w jego głowie.

—————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-MA-s.jpg622 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Maskarada. Osiemnasty tom cyklu Świat Dysku. Przedstawienie trwa, póki nie zaśpiewa gruba dama!

Upiór grasuje w budynku Opery w Ankh-Morpork. Nosi maskę białą jak kość
i terroryzuje cały zespół, w tym nieśmiertelnego Enrico Basilicę, który je bez przerwy, nawet kiedy śpiewa. Głównie spaghetti w sosie pomidorowym.
Czy jest lepszy sposób na pozbycie się upiora niż czarownica? Na scenę wkracza najnowsza operowa diwa, Perdita X. Nitt, o takiej skali głosu, że może śpiewać chórem sama ze sobą. I robi to.
Aby bardziej skomplikować sytuację (bo czemu nie), za sceną pojawia się kot, który czasami zmienia się w człowieka tylko dlatego, że to łatwe. Nie wspominając już o starym przyjacielu babci Weatherwax, Śmierci, którego od zbyt częstego używania boli już ostrze kosy. I który także niekiedy wkłada maskę…

—————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-CC-s.jpg621 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Ciekawe Czasy. Siedemnasty tom cyklu Świat Dysku. Obyś żył w ciekawych czasach – starożytna klątwa

Kiedy kurierski albatros przybywa z żądaniem przysłania „Wielkiego Maga”, Rincewind zostaje wezwany do trapionego niepokojami Imperium Hongów, Sungów, Fangów, Tangów i McSweeneyów, gdzie decydują się losy tronu.

Rincewindowi pomaga Cohen Barbarzyńca, a także napędzany mrówkami komputer HEX, fraktalny motyl pogody ze skrzydełkami Mandelbrota oraz przerażająca, choć dość powolna armia, złożona z sześciu staruszków – Srebrna Orda.

Ich misją jest albo obronić, albo zdobyć Zakazane Miasto Hunghung. Niestety, instrukcje nie są jasne…

———————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-MD-s.jpg620 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Muzyka Duszy. Szesnasty tom cyklu Świat Dysku. Inne dzieci dostawały w prezencie cymbałki. Susan musiała tylko prosić dziadka, żeby zdjął kamizelkę…

Tak. Ma Śmierć w rodzinie.
Trudno jest normalnie dorastać, kiedy dziadek jeździ na białym koniu i dzierży kosę – zwłaszcza gdy trzeba przejąć rodzinny interes, a jedyny pomocnik mówi tylko po szczurzemu.
A już szczególnie wtedy, kiedy ma się do czynienia z nową, uzależniającą muzyką, która pojawiła się w Świecie Dysku.
Jest bezprawna. I zmienia ludzi.
Nazywana jest „Muzyką z wykrokiem”.
Ma rytm i można przy niej tańczyć, ale…
Jest… żywa.
I nie chce ucichnąć.

———————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-Z-s.jpg619 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Zbrojni. Piętnasty tom cyklu Świat Dysku. „Zostań prawdziwym mężczyzną w Straży! Straż Miejska potrzebuje ludzi!” Ale ci, których naprawdę dostaje, to m.in. kapral Marchewa (formalnie krasnolud), młodszy funkcjonariusz Cuddy (naprawdę krasnolud), młodszy funkcjonariusz Detrytus (troll), młodsza funkcjonariusz Angua (kobieta… na ogół) i kapral Nobbs (wykluczony z rasy ludzkiej za faule). Przyda im się każda pomoc. Bo zło unosi się w powietrzu, mord czai za progiem, a coś bardzo paskudnego na ulicach. Dobrze by było, gdyby wszystko udało się załatwić do południa, ponieważ wtedy właśnie kapitan Vimes oficjalnie przechodzi w stan spoczynku, oddaje odznakę i się żeni. A że wszystko to dzieje się w Ankh-Morpork, wiele rzeczy może się wydarzyć w samo południe.

———————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-PiD-s.jpg618 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Panowie i Damy. Czternasty tom cyklu Świat Dysku. Jest gorąca letnia noc.
Kręgi zbożowe otwierają się wszędzie, nawet na hodowli rzeżuchy Pewseya Ogga, lat cztery.
A Magrat Garlick, czarownica, rankiem ma wyjść za mąż… Wszystko powinno być jak we śnie.

Ale Lancrański Zespół Tańca Morris upija się przy magicznych kamieniach i elfy wracają, przynosząc ze sobą wszystko to, co tradycyjnie łączy się z ich czarowną, migotliwą krainą: okrucieństwo, porwania, złośliwość i złość, straszne morderstwa. Babcia Weatherwax i jej mały, kłótliwy sabat ma tym razem pełne ręce roboty…

Pełna obsada drugoplanowa: krasnoludy, magowie, trolle, tancerze morrisa oraz jeden orangutan. Mnóstwo trali-dida-nonny-nonny i wszędzie pełno krwi.

————————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-PB-s.jpg617 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Pomniejsze Bóstwa. Trzynasty tom cyklu Świat Dysku. W tym świecie istnieją miliardy bóstw. Roją się gęsto jak ławica śledzi. Większość z nich jest zbyt mała, by je zauważyć, dlatego nigdy nikt ich nie czci, w każdym razie nikt większy od bakterii, które się nie modlą i nie mają wielkich wymagań w zakresie cudów. To są właśnie pomniejsze bóstwa – duchy miejsc, gdzie krzyżują się ścieżki mrówek, bogowie mikroklimatów pomiędzy korzeniami traw. I większość z nich taka już pozostaje. Ponieważ brakuje im wiary. Garstka jednak trafia w wyższe regiony. Powodem może być cokolwiek. Pasterz szukający zbłąkanej owcy znajduje ją w krzakach i poświęca minutę czy dwie, żeby wznieść niewielki kamienny ołtarzyk w ogólnej podzięce wszelkim duchom, jakie mogą przebywać w okolicy. Albo jakieś niezwykle ukształtowane drzewo zostanie skojarzone z lekiem na chorobę. Albo ktoś wyryje spiralę na samotnym głazie. Albowiem bogowie potrzebują wiary, a ludzie pragną bogów. Często na tym się kończy. Ale czasami wydarzenia rozwijają się dalej. Dodawane są następne kamienie, układane kolejne głazy; w miejscu, gdzie kiedyś rosło drzewo, staje świątynia. Bóg wtedy nabiera mocy, wiara wyznawców niesie go w górę jak tysiąc ton paliwa rakietowego. Nieliczni sięgają aż do nieba, czasem nawet dalej.

 

 

————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-WC-s.jpg616 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Wyprawa Czarownic. Dwunasty tom cyklu Świat Dysku. Opowieść o opowieściach, o tym, co to znaczy być wróżką i matką chrzestną, ale przede wszystkim o zwierciadłach i odbiciach. Magrat Garlick dziedziczy magiczną różdżkę, która potrafi wyczarowywać dynie (i właściwie nic więcej…) i z pozostałymi wiedźmami udaje się do Genui, żeby pewne dziewczę nie poślubiło księcia. Wbrew Przeznaczeniu i Happy-endyzmowi.

W całym wszechświecie żyją prymitywne plemiona, które nie ufają lustrom i obrazom. Uważają one, że lustra kradną część duszy.
Są też inni ludzie (ci noszą więcej odzieży), którzy twierdzą, że to zwykłe przesądy. Przesądy nie muszą być jednak fałszywe.
Lustro może wessać skrawek duszy, może w kawałku nie grubszego niż tchnienie, posrebrzonego szkła, pomieścić odbicie całego wszechświata, a nawet niebo pełne gwiazd .

—————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-K-s.jpg615 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Kosiarz. Jedynasty tom cyklu Świat Dysku. Kolejny tom w którym główną rolę odgrywa Śmierć, który o zgrozo zaginął, zapewne już… gdzieś odszedł. A to prowadzi do chaosu, jaki pojawia się zawsze, kiedy ulega załamaniu ważny społecznie sektor usług. Pan Reg Shoe, aktywista Martwych Praw – Połączmy swe siły, bo inaczej leżymy – nagle ma więcej pracy, niż mógłby sobie wymarzyć. A niedawno zmarły mag Windle Poons budzi się w trumnie i odkrywa, że powrócił na świat jako zwłoki.
Ale to właśnie Windle i członkowie niezbyt przerażającej grupy nieumarłych z Ankh-Morpork muszą uratować świat dla żyjących.
Tymczasem daleko od miasta, na małej farmie, pewien mroczny przybysz okazuje się znakomitym kosiarzem. Plon czeka na żniwa… A poza tym czeka go całkiem inna walka.

—————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-RO-s.jpg614 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Ruchome Obrazki. Dziesiąty tom cyklu Świat Dysku. Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na celuloidowej taśmie. Świat Dysku odkrywa magię Srebrnego Ekranu! Nie wystarczy jednak usiąść w kinowym fotelu i z przejęciem śledzić losy bohaterów „Porwanego wiatrem”, najdziwniejszego filmu o Wojnie Domowej, jaki kiedykolwiek powstał. Przede wszystkim trzeba wyjaśnić, jaką tajemnicę skrywa wzgórze Świętego Gaju (czyli Holy Woodu), nie przejmując się tym, że Gaspode, Cudowny Pies, ma wielką ochotę na to, by uratować świat…

—————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-E-s.jpg613 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Eryk. Dziewiąty tom cyklu Świat Dysku. Słyszeliście o Fauście…

To jest Eryk.

Istnieje pewna różnica.

Eryk ma czternaście lat, mieszka na legendarnym i magicznym Świecie Dysku, a także jest pierwszym w historii hakerem demonologii. Na szczęście nie udało mu się wywołać żadnych demonów, wywołał za to Rincewinda (najbardziej niekompetentnego maga w uniwersum)oraz Bagaż (najniebezpieczniejszy sprzęt podróżny na świecie). Kiedy Eryk wypuszcza ich na niczym nie chroniony świat, oczekuje, że Rincewind spełni trzy jego życzenia.
Wiecie przecież. Standardowa trójka. Żyć wiecznie, panować nad światem, spotkać najpiękniejszą kobietę w historii. Właściwie to proste…

Dryfowanie u zarania Czasu, zmiana przyszłości i spotkanie z najbardziej kłopotliwym bogiem historii to zaledwie początek. Stworzenie życia na Dysku to drobnostka. Ponieważ Rincewind trafia w końcu do Piekła. Dosłownie. A ono nigdy już nie będzie takie jak dawniej.

—————————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-SS-s.jpg612 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Straż! Straż!. Ósmy tom cyklu Świat Dysku. Służba na Straży Nocnej bynajmniej nie należy do zajęć zapewniających splendor i powszechny szacunek, a cóż dopiero mówić o dowodzeniu tą formacją.
Niestety, kapitan Vimes nie ma wyboru, szuka więc pociechy na dnie butelki, jego dwóm podwładnym nie pozostaje zaś nic innego jak starannie unikać miejsc, gdzie może zostać popełnione jakiekolwiek przestępstwo. Wszyscy zdążyli przywyknąć do tej sytuacji, lecz pewnego dnia wybucha potworne zamieszanie: oto do Ankh-Morpork przybywa gigantyczny krasnolud Marchewa i postanawia zostać najlepszym strażnikiem w historii miasta – akurat wtedy, gdy do miasta przybywa smok.
Powieść tłumaczy, dlaczego z pewnych względów można to uznać za zdarzenie pozytywne, z innych za negatywne. Marchewa nie ma co do tego wątpliwości.

———————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-P-s.jpg611 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Piramidy. Siódmy tom cyklu Świat Dysku. Tym razem w uniwersum Dysku poznajemy historię Djelibeybi – starożytnego królestwa w dolinie rzeki… a także Teppica – powracający z dalekiego
Ankh-Morpork, by zasiąść na tronie… oraz Diosa – najwyższego kapłana… I oczywiście piramidy.

Najlepsza książka Pratchetta od czasu poprzedniej. A w niej: dlaczego matematyka rozwija się w krajach gorących, co robią piramidy oprócz ostrzenia żyletek, co rabują piraci, co myślą umarli, dlaczego żółwie nienawidzą filozofii a kozy – religii.

—————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-TW-s.jpg610 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Trzy Wiedźmy. Szusty tom cyklu Świat Dysku. Pierwszy traktujący o czarownicach. Poznajemy w nim opowieść o tym jak Król Verence, władca Lancre, został zamordowany i snuje się teraz jako duch po zamku. Czarownice ocaliły maleńkiego synka Verence’a i oddały go na wychowanie aktorom z wędrownej trupy. W Lancre objął władzę okrutny książę Felmet z jeszcze okrutniejszą małżonką. Poddani nie lubią nowego władcy. Duch Verence’a nieźle musi się nakombinować, aby zawrzeć wreszcie sojusz z wiedźmami. Wspólnie doprowadzą do powrotu prawowitej dynastii na tron.

—————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-C-s.jpg609 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Czarodzicielstwo. Piąty tom cyklu Świat Dysku. Ponownie spotykamy sympatyczną gromadkę magów z Niewidzocznego Uniwersytetu. Tym razem popadają w tarapaty gdyż narodził się Czarodziciel – czarownik tak potężny, że w porównaniu z jego mocą wszelka magia jest tylko dziecinną zabawką. Samo jego istnienie doprowadza Świat Dysku, który oczywiście jest płaski i płynie w przestrzeni na grzbiecie gigantycznego żółwia, na krawędź totalnej wojny taumaturgicznej. To niedobrze. Na jego drodze stoi jedynie Rincewind, nieudany mag, który chce ocalić świat, a przynajmniej tę część, która zawiera jego osobę. W przygodzie uczestniczą nowe postaci: Conena, barbarzyńska fryzjerka, Nijel Niszczyciel (którego matka wciąż zmusza do noszenia wełnianej bielizny) i być może pierwszy dżin-yuppie, który zajmuje się lampami jako potencjalnie obiecującym rynkiem. Los prowadzi ich na Wschód, czy też w stronę Osi czy jakoś tak.

———————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-M-s.jpg608 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Mort. Czwarty tom cyklu Świat Dysku. Tym razem opowieść o Śmierci. Najbardziej zapracowanej personifikacji tego płaskiego świata. Kościsty strażnik klepsydry życia uświadamia sobie, że tylko jedno może dać mu chwilę wytchnienia: terminator. Wybiera więc sobie Morta – chłopca gorliwie pragnącego zdobyć wiedzę, której stanowczo posiadać nie powinien.

Wprawdzie Mort szybko opanowuje tajniki przechodzenia przez ściany, jednak nauka obiektywizmu to całkiem inna sprawa. Zwłaszcza kiedy życie, po które został wysłany, należy do pięknej, młodej księżniczki. W związku ze zmianą biegu losu rzeczywistość chwieje się w posadach. A że Śmierć wyruszył w podróż, by poznać rozkosze śmiertelnych, to właśnie Mort, z pomocą niezbyt kompletnego maga imieniem Cutwell oraz adoptowanej i pełnej entuzjazmu córki Śmierci, musi naprawić przyszły tor historii – zanim Dysk się przekręci…

————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-R-s.jpg607 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Równoumagicznienie. Trzeci tom cyklu Świat Dysku. Jest to opowieść o tym, czym jest magia i dokąd zmierza, a co ważniejsze, skąd przychodzi i po co.

 

 

 

————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-BF-s.jpg606 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Blask Fantastyczny. Drugi tom cyklu Świat Dysku. Poznajemy kolejne przygody tchórzliwego maga o imieniu Ricewind. Rincewind zostaje magicznie ściągnięty z Kosmosu, by stać się obiektem polowania wszystkich ośmiu Obrządków Magicznych, próbujących odzyskać ukryte w jego umyśle Zaklęcie. W towarzystwie Dwukwiata z Bagażem i Cohena – największego i najsłynniejszego z bohaterów Dysku (choć ostatnio trochę bez formy) – po licznych przygodach powraca do Ankh Morpork, by uczestniczyć w jednym z kluczowych wydarzeń historii i kosmologii równocześnie.

—————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/bibl-KM-s.png605 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Kolor Magii. Pierwsza tom cyklu Świat Dysku płaskiego zwierciadła naszej Ziemi. Poznajemy w niej pierwszych bohaterów i nowy twór narracyjny jakim jest Dysk niesiony przez cztery słonie na skorupie żółwia płynącego przez kosmos.

 

 

 

———————————————-

604 Gracz mafia:

Mario Puzo “Ostatni don”

Tak, najbardziej znaną powieścią Mario Puzo jest “Ojciec chrzestny”.
Ale Mario Puzo pisał też inne dzieła. Jednym z nich jest “Ostatni don”.
W tej książce poznajemy rodzinę Clericuzio oraz rozległe interesy
prowadzone przez rodzinę.

—————————————————-

603 Gracz mafia:

Aleksander Dumas “Hrabia Monte Christo”
Klasyka. I to niejednokrotnie ekranizowana. Nie zmienia to faktu, że
najlepiej poznać losy Edmunda Dantesa czytając książkę. Czy jakiś film
to odda?

————————————————–

602 Gracz mafia:

Rob Scotton “Kotek Splotek”

Bardzo urocza książeczka dla najmłodszych czytelników. Poznajemy w niej
Kotka Splotka, który po raz pierwszy idzie do szkoły. Czy szkoła jest straszna?
Może nie aż tak.

Książeczka niedługa, ale może się spodobać. :)

——————————————-

601 Gracz mafia:

Colleen McCullough “Ptaki ciernistych krzewów”
Wielu zna albo kojarzy ekranizację powieści. W książce poznajemy rodzinę
Cleary i śledzimy romans Meggann z księdzem. Książkę zawsze warto poznać.

————————————————–

600 Gracz karolina299:

Stephen King, jak wiadomo, to mistrz gatunku, w którym pisze. Wydaje mi się jednak, że największe wrażenie zrobiła na mnie jego magnum opus – seria “Mroczna wieża”. Każda kolejna książka jest coraz lepiej napisana, fabuła ma spójną całość, a zakończenie jest moim zdaniem idealne – choć pewnie przez część osób rozczarowujące, ale polecam samemu przeczytać (chyba, że satysfakcjonuje Was zakończenie napisane przed słowami Kinga: NIE CZYTAJ DALEJ, wtedy naprawdę radzę nie zagłębiać się dalej). W “Mrocznej Wieży” podoba mi się chyba wszystko – począwszy od wspomnianego zakończenia i fabuły, przez bohaterów (bardzo wyraziści, realistyczni i gotowi do zamieszkania w naszych sercach na bardzo bardzo długo), a kończąc na stylu i tego jak wszystkie wątki zostały ze sobą powiązane. Z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po tę serię w przyszłości. UWAGA! – pozycja OBOWIĄZKOWA dla wszystkich fanów Kinga.

—————————————

599 Gracz karolina299:

“Miasto dla ludzi” Jana Gehla nie jest może powieścią, ani żadnym popularnym gatunkiem literackim, ale jest to książka nie tylko dla ludzi zajmujących się przestrzenią. Moim zdaniem to książka, po którą warto sięgnąć, niezależnie od naszych zainteresowań i zawodu, ponieważ większość z nas (już) żyje, a jeszcze więcej będzie żyć w miastach. Gehl pokazuje jak ważne jest kształtowanie miast ze względu na skalę człowieka, w końcu to my tworzymy te miejsca. Ciekawa merytorycznie książka, zachęcająca do refleksji i rozejrzenia się wokół otaczającej nas rzeczywistości, a także pokazująca, że mamy na nią wpływ.

———————————-

598 Gracz karolina299:

Serdecznie polecam kolejną książkę Pratchetta – “Ciekawe czasy”. Zabawny Rincewind powraca i jak zwykle czekają go niesamowite i niebezpieczne przygody. W tej książce autor powraca także do Dwukwiata znanego z pierwszych części cyklu. Bardzo ciekawa fabuła, pełno nawiązań do współczesnego świata i jak zwykle niesamowity kunszt pisarski Pratchetta. Humorystyczna i pełna akcji trzystu stronicowa książka, od której – przynajmniej mi osobiście – ciężko było się oderwać.

——————————————–

597 Gracz zosia:

Polecam wszystkie książki wojskowe ponieważ gdy ktoś lubi takie rzeczy to na pewno w książce wojskowej znajdzie to wszystko.

———————————

596 Gracz Ginny Potter:

Polecam również serię książek ,,Kroniki Archeo”. Naprawdę świetna i poruszająca książka.

—————————————-

595 Gracz Ginny Potter:

Bardzo gorąco polecam serię książek ,,Kroniki Białego Królika”. Bardzo mnie ona poruszyła. Zachęcam was abyście przeczytali.

——————————————-

594 Gracz zosia:

Polecam wszystkie części “Baśnioboru”, ponieważ jest to bardzo fajna książka na zabicie nudy.

———————————————

593 Gracz Barbara:

Nigdy nie mów “mam pecha”,
Mów “mam szczęście”, a ono się uśmiecha!
Piórka, Jan Sztaudynger, str.26.

——————————————-

592 Gracz Dominika:

Nie troszczcie się zbytnio o życie, co macie jeść, ani o ciało, czym macie się przyodziać. Życie bowiem więcej znaczy niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie. Przypatrzcie się krukom: nie sieją ani żną; nie mają piwnic ani spichlerzy, a Bóg je żywi. O ileż ważniejsi jesteście wy niż ptaki! Któż z was przy całej swej trosce może choćby chwilę dołożyć do wieku swego życia? Jeśli więc nawet drobnej rzeczy [uczynić] nie możecie, to czemu zbytnio troszczycie się o inne? Przypatrzcie się liliom, jak rosną: nie pracują i nie przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, o ileż bardziej was, małej wiary! I wy zatem nie pytajcie, co będziecie jedli i co będziecie pili, i nie bądźcie o to niespokojni! O to wszystko bowiem zabiegają narody świata, lecz Ojciec wasz wie, że tego potrzebujecie. Starajcie się raczej o Jego królestwo, a te rzeczy będą wam dodane.
Łk 12, 22-32
Biblia Tysiąclecia

—————————————–

591 Gracz KlaKali:

Dobry kryminał trzyma w napięciu, zwodzi czytelnika, ujawnia swoje tajemnice powoli i zaskakuje czytelnika w finale. Czasem jednak zawiera w sobie coś jeszcze. Taką właśnie historią jest “Noc i ciemność” Agathy Christie. Rewelacyjny portret psychologiczny, wciągająca gra a zakończenie… nie będę nic zdradzać, ale nie spodziewałam się tego ani trochę :)

—————————————

590 Gracz KlaKali:

Polecana przez wielu książka “Imię Róży” (Umberto Eco) jest naprawdę warta przeczytania :) Zwłaszcza dla czytelników, bo tłem jest dysputa właśnie o książkach. Niezwykle urozmaicona historia: trochę kryminał (bo morderstwa i poszukiwania zabójcy), trochę historyczna (barwnie opisane tło rozgrywek inkwizycji), trochę filozoficzna (rozbudowane dyskusje na wysokim poziomie na temat moralności). Godna pozycja :)

——————————————

589 Gracz monii:

Książka jaką chciałabym Ci polecić jest “Rok 1984” George’a Orwella. Przestawia ona losy Winstona Smitha, żyjącego w totalitarnym państwie Oceania. Realia tam pokazane są bardzo przygnębiające, bowiem jest to rzeczywistość, w której każdy obywatel jest stale inwigilowany i kontrolowany przez aparat państwowy. Jest to powieść, która niewątpliwie daje bardzo dużo do myślenia, ponieważ wizja takiego takiego państwa jest wciąż bardzo realistyczna (dziś przykładem może być Korea Północna), przypomina nam o tym, że wolność nie jest nigdy dana raz na zawsze i do jakich potworności prowadzą systemy totalitarne.

——————————————

588 Gracz KlaKali:

Bardzo lubię horrory (ale tylko te pisane!) :) Wszystkim fanom tego gatunku polecam książkę: Smętarz dla zwierzaków (King Stephen). Jak to u Kinga bywa, trudno cokolwiek w opowieści przewidzieć :). Dobrze skonstruowany wątek, fabuła trzyma w napięciu, a zakończenie nie rozczarowuje. 😉

—————————–

587 Gracz KlaKali:

Są takie książki, o których myśli się długo po odłożeniu na półkę. Historia opisana w książce “Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki” (Vargas Llosa Mario) jest właśnie taką historią. Składnia do refleksji, przemyśleń. Na pewnie nie jest to łatwa pozycja do poduszki, przed zaśnięciem. Niemniej, jest to jedna z “tych książek”, które trzeba przeczytać.

——————————–

586 Gracz KlaKali:

Książka: Dziwny John: Historia pół żartem, pół serio (Stapledon Olaf) zawiera w sobie najczarniejsze elementy czarnego humoru – co jest dużą zaletą tej opowieści :). Zabawne sytuacje opisane w poważny sposób rozśmieszały mnie do łez. Świetne przedstawione postacie, a główny bohater – rewelacja! Polecam serdecznie!

——————————

585 Gracz KlaKali:

Mimo, że zwykle nie gustuję w romansach, to książka “Na południe od granicy, na zachód od słońca” (Murakami Haruki) zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Bardzo dobrze napisana! Inteligentna, z humorem, wciągająca. Uwaga: może spowodować silne wzruszenie 😉

———————————-

584 Gracz Edik:

Polecam Tajemnicę Filomeny. Książka opowiada o poszukiwaniach syna przez matkę. Rodzina została rozdzielona przez bezduszne zakonnice. Jak zawsze, książka lepsza od filmu.

——————————-

583 Gracz Zubr:

Polecam cykl “Oko Jelenia” Pilipiuka. W dużym skrócie – kosmici, podróże w czasie oraz hanzatycka Europa – to na pewno będzie mieszanka wybuchowa!

——————————

582 Gracz Zubr:

Dla fanów polskich wampirów polecam zbiory opowiadań “Wampir z M-3” oraz “Wampir z MO”. Przekonaj się czy grupa warszawskich wampirów poradzi sobie w czasach głębokiego PRL-u

————————————–

581 Gracz Zubr:

Dla fanów podróży w czasie polecam powieść “Operacja Dzień Wskrzeszenia” Pilipiuka. Razem z drużyną agentów-nastolatków podejmij próbę zmiany historii i zapobiegnij wojnie atomowej.

———————————-

580 Gracz Zubr:

Dla fanów literatury młodzieżowej polecam cykl “Norweski dziennik” Pilipiuka. Przed Tobą pokręcone przygody Tomasza Paczenki, który będzie próbował odkryć swoją przeszłość, a przy okazji dowiedzieć się czemu dookoła niego kręcą się agenci podejrzanych organizacji

————————————

579 Gracz Pierwszy Stron:

Każdemu fanowi sci-fi (a może nawet fantasy) polecam książkę Jacka Dukaja pt. “Lód”. Te opasłe tomisko jest niesamowitą podróżą w świat spowity zimnem, lodową technolgią i filozofią skomponowanymi w pięknie i wykwintne danie 😉

————————————————–

578 Misja Odwiedź forum miejskie – Gracz adameczek:

Dotyczy 483.
Zgadzam się z Aleutka książki Dickensa są rewelacyjne. Czytając te obyczajówki nie można się oderwać. Nie odczuwa się, że autor nie jest dzisiejszy.

——————————————————

577 Gracz Edik:

Jak ktoś miałby ochotę na trzymający w napięciu horror to polecam Lśnienie Stephena Kinga. Trzyma w napięciu już od pierwszej strony. Nowa praca w opuszczonym na zimę kurorcie. Ojciec zabiera ze sobą tylko żonę i syna, jednakże za niedługo dopadną do demony… własne czy hotelu? a może jedne i drugie. Polecam, zwłaszcza że to jedna z pierwszych książek Pana Kinga.

——————————————

576 Gracz KSZ89:

R. J. Palacio ,,Cud Chłopak”. Jest to zdecydowanie obowiązkowa lektura. Książka opowiada o chłopcu – Auguście, który od urodzenia zmaga się z chorobą objawiającą się licznymi deformacjami ciała. Chłopcu, którego ulubionym świętem jest Halloween – bo nikt wówczas nie zwraca uwagi na jego wygląd. August decyduje się na pójście do szkoły. Opowieść o tym, że inny wcale nie jest gorszy, a wygląd nie świadczy o wnętrzu człowieka.

————————————–

575 Gracz KSZ89:

S. F. Said ,,Sny kota Warłapa”. Opowieść o tym, co się dzieje z domowymi kotami, kiedy odchodzi ich właściciel. Śliczna opowiastka z morałem, dzięki której dowiadujemy się, że nie zawsze wygodne życie może być dla nas dobre i zapewnić nam wszystko, czego potrzebujemy. Książka zdecydowanie dla tych małych, jak i dorosłych czytelników.

——————————————–

574 Gracz KSZ89:

A. J. Betts ,,Zac i Mia”. Książka z gatunku YA, opowiadająca o dwojgu młodych ludzi zmagających się z ciężką chorobą – nowotworem. Opowieść ta pokazuje, że życie nie zawsze ofiarowuje nam to, czego się spodziewaliśmy i uczy nas stawiać czoła wszystkim, nawet tak śmiertelnym problemom.

———————————————

573 Gracz mafia:

“Koczownicy” Nenada Veličkovića

Czy Nenad Veličković jest znany w naszym kraju? Trudno powiedzieć. Nie
zmienia to faktu, że warto sięgnąć po jego powieść “Koczownicy”. W książce
poznajemy Maję i jej rodzinę. Trwa wojna, więc Maja z rodziną koczują w
muzeum, w którym dyrektorem jest ojciec dziewczyny. Maja opowiada nam
jak żyje się w mieście, w którym panuje wojna.

————————————-

572 Gracz mafia:

“Fatalne spotkanie” Anne-Lise Boge

Pierwszy tom 26-tomowej norweskiej sagi. Bohaterką sagi jest młoda Mali,
która wychodzi za mąż za bogatego gospodarza. Mali męża nie kocha, ale
ma nadzieję, że dzięki temu pomoże rodzinie. Jak sobie radziła? Dowiemy się
tego sięgając po sagę.

————————–

571 Gracz mafia:

“Kompania braci” Stepehen E. Ambrose

Kolejna pozycja dla wielbicieli historii II wojny światowej. Dzięki książce
poznamy niezwykłych i odważnych E 506. pułku piechoty spadochronowej
101. Dywizji Powietrznodesantowej.

Warto też obejrzeć serial nakręcony na podstawie książki.

————————————–

570 Gracz mafia:

“Fartowny pech” Olga Rudnicka
W przypadku Natalii Rudnickiej możemy liczyć na kryminał na wesoło. Tak
jest i tym razem. W książce możemy śledzić perypetie Dzianego,
Nadzianego i Gianniego. Spotkamy też polską mafię. I jak się to skończy?

—————————————

569 Gracz mafia:

“Bastion Polesie: Polskie fortyfikacje na Polesiu w latach 1920-1939”
Zbigniew Pruski

Książka należy raczej do literatury niszowej, ale niejeden miłośnik historii
pozycją tą mógłby się zainteresować. Zwłaszcza, ze znajdziemy w niej
całkiem sporo informacji na temat polskich przedwojennych umocnień.

———————————————–

568 Gracz Elisabeth:

Polecam książkę Raji Shehadeh “Palestyńskie wędrówki”. Jest to piękna opowieść o wpływie izraelskiej okupacji na rzeczywistość, w której przyszło żyć Palestyńczykom. Jest także mowa o tęsknocie za światem, w którym w Palestynie żyli w zgodzie Muzułmanie, Chrześcijanie i Żydzi.

————————————-

567 Gracz Lucky:

Warto przeczytać książkę Zoe Marriot “Cienie na księżycu”. Jest to piękna, przesycona magią opowieść o dziewczynie, która ucieka przed ojczymem… Jej ucieczka jest jednak spowodowana chęcią zemsty… Poza tym bohaterka posiada zdolność, która pomaga jej się ukryć.

———————————————-

566 Gracz Lucky:

Polecam trzecią część serii “Inni”, czyli “Srebrzyste wizje”. Cóż powiedzieć? Jest to idealna książka dla fanów fantastyki. Równie zaskakująca, co emocjonująca. Dzieje się w niej naprawdę wiele i przyznaję, że z chęcią poznawałam dalsze perypetie bohaterów.

——————————————

565 Gracz Lucky:

Polecam “Byłam tu” Gayle Forman. Jest to niezwykła książka. Emocjonująca, poruszająca, wciągająca… Autorka w genialny sposób przedstawiła wydarzenia, które nastąpiły po samobójstwie przyjaciółki głównej bohaterki tej historii. To odkrywanie prawdy… Trzeba o tym przeczytać.

————————————-

564 Gracz Rexona:

Polecam “Następczyni” Kierra Cass, jest to kontynuacja serii “Selekcja”, ale tym razem wyboru podejmuje księżniczka i trochę średnio jej to wychodzi oczywiście z uwagi na zmienność opinii publicznej w ich kraju :) bardzo ciekawa opowieść, jak tłum wpływa na życie jednej bardzo ważnej osoby. Mam nadzieję, że niedługo będą kolejne części :)

————————————–

563 Gracz Rexona:

Polecam “Następczyni” Kierra Cass, jest to kontynuacja serii “Selekcja”, ale tym razem wyboru podejmuje księżniczka i trochę średnio jej to wychodzi oczywiście z uwagi na zmienność opinii publicznej w ich kraju :) bardzo ciekawa opowieść, jak tłum wpływa na życie jednej bardzo ważnej osoby. Mam nadzieję, że niedługo będą kolejne części :)

—————————————————–

562 Gracz Edik:

Polecam ‘Uśpieni’ autorstwa Carcaterra Lorenzo. Jeden drobny błąd sprawia, że czwórka nastolatków trafia do poprawczaka. Ten pobyt odciśnie piętno na resztę ich życia. Każdy z nich będzie chciał się zemścić na sadystycznym opiekunie. Książka o sile przyjaźni, jak i mrocznej stronie ludzkiej natury.

————————————————–

561 Gracz Nerilka:

Magdalena Kozak “Paskuda & Co”.
Moim zdaniem książka jest warta polecenia przede wszystkim za styl i humor. Temat wydaje się bardzo prosty i dający małe pole do działania: akcja rozgrywa się w jednym miejscu, mamy księżniczkę uwięzioną w wieży, strażnika i smoczycę mieszkającą w jeziorku za wieżą.
Tę trójkę co jakiś czas odwiedzają np. rycerze pragnący uwolnić i poślubić księżniczkę.

Jest to zbiór opowiadań, ale w ich trakcie akcja posuwa się naprzód. Książka dostarczyła mi świetnej rozrywki i powodów do śmiechu.

—————————————————-

560 Gracz Edik:

Polecam trylogię Murakamiego ‘1Q84’. Wszystkie tomy czyta się jednym tchem, po skończeniu pierwszego tomu od razu chce się sięgnąć po następny, aby dowiedzieć się jakie będą dalsze losy płatnej morderczyni. Błędem byłoby sądzić, że będzie to zwyczajny ‘kryminał’…

—————————————-

559: Gracz Edik:

Polecam powieść psychologiczną pod tytułem ”Ta, którą nigdy nie byłam”. Opowieść prowadzona równolegle, do końca nie wiadomo którą osobą jest główna bohaterka a która to tylko urojenie. Doskonale oddane emocje, wręcz namacalne.

——————————————-

558: Gracz Edik:

Thriller osadzony w realiach XIX wiecznej Anglii. Dwie kobiety z zupełnie 2och różnych środowisk zamieniają się rolami. Jedna chce oszukać druga, a której się to uda i co z tego wyniknie? Sprawdźcie sami w Złodziejce autorstwa Sarah Waters.

———————————————-

557 Gracz mafia:

“O kinie wartościowym” Sławomir Wasiński

Po książkę Sławomira Wasińskiego śmiało może sięgnąć każdy miłośnik kina. W książce znajdziemy przegląd ponad 40 filmów, które są sklasyfikowane według wartości, takich jak miłość, dobro, wiara czy sztuka. Nie są to rzecz jasna jedyne wartości. Jakie są inne i jakie filmy zostały opisane? Warto zajrzeć.

—————————————-

556 Gracz bibułka:

J. Kofta “Pamiętajcie o ogrodach” – tomik wierszy, który towarzyszy mi już naście lat. Mistrzowska pointa Kofty i wrażliwość na rzeczywistość powala na kolana.

————————————–

555 Gracz bibułka:

M. Szwaja “Stateczna i postrzelona” – coś dla miłośników gór i koni. Przepis na życie dla tych, którzy pragną zmian.

————————————-

554 Gracz Ceallach:

Na sam początek polecam książkę “Marina” Carlosa Ruiza Zafona. Mimo, że większość jego książek jest przeznaczona dla młodzieży, odnajdzie się w nich również każdy dorosły. Tajemnica, którą bohaterowie starają się rozwikłać, kartka po kartce kradnie serce, tak samo jak i każda z postaci. Smutna, urzekająca, baśniowa i wspaniała – taka jak i każda inna powieść Zafona.

————————————-

553 Gracz Zubr:

Polecam cykl “Achaja” Andrzeja Ziemiańskiego. Kawał świetnego fantasy, z galerią bardzo ciekawych postaci, które w finale łączą wspólnie siły w celu obalenia cesarstwa Luan

——————————-

552 Gracz Zubr:

Polecam “Ochotnika” Marco Patricelliego – jest to biografia jednego z naszych bohaterów narodowych rotmistrza Witolda Pileckiego. Oprócz wątków rodzinnych, szeroko opisana została jego działalność konspiracyjna w Auschwitz oraz jego tragiczne losy w powojennej komunistycznej Polsce.

——————————————

551 Gracz Edik:

Książki Lisy Genovej: Motyl oraz Leva strona życia. Obydwie o losach kobiet, które zapadają na nieuleczalną chorobę, a jednak podejmują próbę by wrócić do życia i przeciwstawić się chorobie. NA podstawie książki Motyl powstał film o takim samym tytle. Polecam książki i film.

—————————————

550 Gracz Zubr:

Polecam trylogię “Władca pierścieni” J.R.R Tolkiena – błyskawicznie można wciągnąć się w rozległy i bogaty świat Śródziemia, podróżując wspólnie z drużyną pierścienia poprzez magiczne lasy i opuszczone kopalnie.

—————————————

549 Gracz Fanema:

Wroniec, Dukaj
Książka daje do myślenia, pokazuje mechanizmy panowania władzy i manipulacji. Wzrusza i przeraża.

—————————————–

548 Gracz Fanema:

Biała gorączka, Jacek Hugo-Bader
Doskonałe reportaże, w których autor nie owija w bawełnę i nie przebiera w słowach. Można się zakochać we wschodzie.

————————————-

547 Gracz Fanema:

“Życie na pełnej petardzie” ks. Jana Kaczkowskiego i Piotra Żyłki. Doskonała książka pokazująca jaki dystans można mieć do siebie i swoich ułomności.

————————————–

546 Gracz Edik:

Krótki przystanek w drodze z Auschtwitz. Książka nie tylko o życiu w Oświęcimiu, ale i o tym jak ciężko przystosować się do normalnego życia mając takie wspomnienia.

——————————————

545 Gracz mafia:

“Chłopiec w pasiastej piżamie” John Boyne

II wojna światowa to bez wątpienia okrutny i trudny czas. Jednak w tym
niełatwym czasie istniała też przyjaźń.

W książce Johna Boyne’a poznajemy dwóch chłopców: Bruna i Szmula.
Chłopcy zaprzyjaźniają się, choć tak wiele ich dzieli. Niestety ich życie
i przyjaźń nie trwają długo.

——————————————

544 Gracz hibou:

Wszystkim miłośnikom dobrej sensacji polecam książkę “Dolina umarłych” Tess Gerritsen. To kolejne spotkanie z detektyw Jane Rizzoli i doktor Maurą Isles. Książkę czyta się jednym tchem, wszystko co wydaje się w jednej chwili oczywiste, na następnej stronie przestaje takie być. Polecam.

———————————————–

543 Gracz Olimpia:

Jane Green: Babyville
Polecam książkę wszystkim kobietom, które lubią lekką literaturę o związkach, ciążach, dzieciach.
Sam (Samantha) to mężatka w ciąży, która cieszy się na każdą myśl o dziecku.
Julia, przyjaciółka Sam, to kobieta towarzyska, uwielbiająca pracę. Wraz ze swoim partnerem Markiem próbuje zajść w ciążę już od kilku miesięcy. Ich związek jest raczej byciem obok siebie niż ze sobą.
Jest też singielka Maeve, kobieta niezależna, pewna siebie, rudowłosa piękność.
Te trzy historie wciągają od razu, dlatego polecam lekturę Babyville.

————————————————

542 Gracz Olimpia:

Małgorzata Musierowicz: Feblik
Każda nowa wydana część Jeżycjady mnie cieszy. Mimo (w mojej ocenie) słabszej Wnuczki do orzechów, czekałam na 21 tom z wielkim podekscytowaniem i nadzieją. Nie zawiodłam się. W Febliku akcja rozgrywa się w ciągu kilku gorących sierpniowych dni. Na pierwszy plan p. Musierowicz wystawiła Ignacego Grzegorza Strybę, czyli syna Gabrysi. Ten dotychczas denerwujący mnie bohater- zyskał w moich oczach. Opis tych kilku wakacyjnych dni wystarczył, abym chciała wrócić do czytania wszystkich tomów książek o rodzinie Borejków. Polecam lekturę szczególnie na świąteczne dni.

————————————————–

541 Gracz Marylek:

Polecam “Przerwane milczenie” Charlotte Link.
Świetne studium różnych psychopatologii, obsesji i uzależnień. Trzy pary spędzają wakacje w starym domu w Yorkshire: trzej przyjaciele z czasów szkolnych i ich rodziny. Tymczasem przyjaźń okazuje się być budowana na fatalnym gruncie starej tajemnicy, a szczęście rodzinne – na kłamstwach i tchórzostwie. Do tego jeszcze dochodzi portret dorosłego dziecka wychowywanego bez ojca i obsesyjnie go poszukującego, konflikt pokoleń w wydaniu dziewczęcym i młodzieńczym oraz solidna porcja uzależnień, prezentowanych przez różnych bohaterów. Jedna z najlepszych książek Link, jakie czytałam. A miłośnik kryminału znajdzie tu też wielokrotne zabójstwo, którego sprawcę trudno jest wytropić. I jeszcze jeden punkt dla autorki: udaje jej się unikać ckliwości.

—————————————-

540 Gracz Zubr:

Polecam serie “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Znajdziemy w niej bardzo ciekawe pomieszanie science-fiction z klimatem fantasy, a nawet nawiązania do niderlandzkich malarzy :)

—————————————–

539 Gracz mafia:

“Był rok 1911” Jacek Kachel

Całkiem interesująca książka dla tych, którzy lubią historię.
A jaki był tytułowy rok 1911? Tego dowiemy się z tego opracowania,
w którym znajdziemy fragmenty artykułów sprzed 104 lat.

—————————————-

538 Gracz Zubr:

Polecam “Dream Team” Jack McCallum’a. Spędź Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie 1992 roku wraz z najlepszą drużyną koszykówki w historii, na czele z Michaelem Jordanem i Magic Johnsonem.

——————————————————–

538 Gracz Zubr:

Polecam zbiór opowiadań “Reputacja” Andrzeja Pilipiuka. Dostarczy kolejnych wrażeń, przygód i humoru wraz z dobrze znanymi bohaterami: doktorem Skórzewskim i Robertem Stormem

————————————————-

537 Gracz Zubr:

Polecam “Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego” Wojciecha Sumlińskiego, ponieważ można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o byłym prezydencie, oraz poznać szczegóły działań służb specjalnych

——————————————–

536 Gracz Zubr:

Polecam “Czego nie powie Masa o polskiej mafii” Wojciecha Sumlińskiego. Warto przeczytać przede wszystkim dlatego, że zawiera prawdziwe protokoły przesłuchań najsłynniejszego polskiego świadka koronnego mafii pruszkowskiej.

———————————————

535 Gracz Takeshi:

Zdecydowanie zachęcam do lektury “Gwiazd naszych wina” Johna Greena. Piękna książka, która urzeka jednocześnie swoją prostotą, ale i głębią. Książka o miłości, stracie, marzeniach i przeciwnościach owocuje w czytelniku jako pasmo refleksji. Często nie potrafimy cieszyć się tym co mamy lub doceniamy to kiedy zostaje nam już to odebrane. Książka ta pokazuje jak warte jest to, aby cieszyć się chwilą teraźniejszą!

—————————————————————

534 Gracz Edik:

Polecam książkę Elfriede Jelinek ” Pianistka”. Kontrowersyjna, napisana w przewrotny sposób opowiada o losach kobiety próbującej uwolnić się od nadopiekuńczej matki i ułożyć sobie życie. Ostrzegam, nie jest to łatwa książka …

———————————————

534 Gracz betix95:

Bardzo polecam książkę pt.: Joyland – Stephen’a King’a. Niesamowity ciąg zdarzeń przenosi nas do wesołego miasteczka gdzie zostało popełnione morderstwo. Główny bohater pragnie odnaleźć sprawcę.
Niesamowita książka

——————————————-

534 Gracz Dżidżi:

Chociaż “Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery nie trzeba nikomu przedstawiać, gorąco polecam ostatnią książkę z cyklu o Ani Shirley “Rilla ze Złotego Brzegu”.

Jest to przepiękna opowieść o kobietach, które pozostają w domach, podczas gdy ich bracia, ojcowie i ukochani idą na wojnę.

Radzę przed rozpoczęciem czytania zabezpieczyć się w chusteczki :)

——————————————

533 Gracz Dżidżi:

Z całego serca polecam książkę Aleksandra Dumasa “Hrabia Monte Christo”. Mistrzostwo w gatunku “płaszcza i szpady”.
Opowieść o zdradzie, miłości i zemście.
Oszukany Edmund Dantes trafia do więzienia, gdzie przez wiele lat planuje zemstę na swoich oprawcach. Na wolności powoli, acz bardzo skutecznie realizuje swój plan. Nie wszystko jest jednak takie jak mu się wydawało.
Gorąco polecam!

——————————————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/aaaaaaaaa.jpg532 Gracz Dżidżi:

Czytając tę książkę, kilka razy naprawdę się wystraszyłam.
Jest to przestroga, że niestety nie wszystko o czy marzymy jest dla nas dobre, i nie daj boże żeby siły wyższe postanowiły nam pomóc w osiągnięciu celu. Okazuje się bowiem, że cena jaką musimy zapłacić za spełnienie życzenia, może być za wysoka.
Powieść ma bardzo mroczny klimat, obrazy bardzo przekonywujące, postacie realistyczne.

 

 

 

 

 

——————————————

531 Gracz Edik:

Coś dla fanów biografii i malarstwa/ sztuki współczesnej. ‘Beksińscy. Portret podwójny’. Doskonała książka pokazująca losy ojca i syna, dążenia do realizacji własnych celów i marzeń i otaczającej codzienności.

———————————————————–

530 Gracz wiki:

“Mały Książę” jest to książka o małym chłopcu. Bardzo mi się ta książka podobała .

————————————————————————–

529 Gracz mafia:

Marta Kisiel “Nomen omen”

Bohaterka książki, rudowłosa Salomea Przygoda, to dość ciekawa i
bardzo sympatyczna osoba. Pewnego dnia postanawia nieco
zmienić swoje życie i wyprowadzić się z domu. Do Wrocławia. Ale
długo się nie nacieszyła wyprowadzką. We Wrocławiu zamieszkuje
u bardzo oryginalnych pań… A skoro panie właścicielki oryginalne,
to i nudy nie może być.

—————————————————–

528 Gracz wiki:

„Chłopcy z Placu Broni” jest bardzo fajną książką przygodową. Opowiada o przygodach przyjaciół. Bardzo lubię takie książki .

——————————————————–

527 Gracz wiki:

Polecam „Anię z Zielonego Wzgórza” ponieważ jest bardzo fajną lekturą  którą chętnie przeczytałam. Książka opowiada o życiu Ani .

——————————————-

526 Gracz wiki:

„Pięcioro dzieci i coś” napisała Edith Nesbit. Wprowadzi Cię ona w świat gdzie marzenia się spełniają.

——————————————-

525 Gracz Edik:

Polecam „Ocaleni z XX wieku”. Wywiady z ludźmi, którzy przeżyli Holocaust.

——————————————–

524 Gracz Edik:

Polecam wielopokoleniowa opowieść Sto lat samotności. Książka napisana dobrym językiem,  wiele wątków i postaci.

———————————————–

523 Gracz FEEona

Kolejna książka autora „Chaty”. Bohater jest egoistycznym biznesmenem. Choroba sprawia, że zapada w śpiączkę. „Budzi się” w surrealistycznym świecie, w którym przeżywa ponownie swoje wzloty i upadki. Czy będzie miał odwagę, aby tym razem dokonać innego wyboru i naprawić niesprawiedliwość, jaką wyrządził przed zapadnięciem w śpiączkę?

————————————–

522 Gracz seweryn 1009:

Polecam książkę Pierdomenico Baccarello „Ulysses Moore”. Jeśli lubisz zagadki, odkrycia i przygody, to ta książka jest dla ciebie. Niektórzy sądzą, że ona jest beznadziejna i bez gustu, ale ja sądzę inaczej.

————————————————-

521 Gracz wiki:

„Fajna ferajna” napisana przez Monike Kowaleczko-Szumorską. Wzruszające i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z powstania warszawskiego.

—————————————-

520 Gracz wiki:

Polecam wszystkie części „Emi i tajny klub superdziewczyn” napisane przez Agnieszkę Malech. Zostań jedną z nas!!!

————————————-

519 Gracz wiki:

Polecam wszystkie części „Kocha lubi szanuje…czyli jeszcze o uczuciach”. Napisane przez Grzegorza Kasdepke. Dzięki tej książce żadne uczucia nie będą wam już straszne.

————————————–

518  Gracz wiki:

Polecam wszystkie części „Braci lwie serce”, napisane przez Astrid Lindgren. To niesamowite przygody Karola i Jonatana.

—————————————–

517  Gracz wiki:

Polecam książkę „To tylko pie” utworzoną przez Suzanne Selfors. Poznaj Homera Puddinga, zwyczajnego chłopca, którego marzeniem jest zostać poszukiwaczem skarbów.

—————————————-

516 Gracz wiki:

Polecam wszystkie części „Dzienniczka cwaniaczka” utworzonego przez Jeffa Kineya. To książka dla twoich dzieci, jeżeli lubią czytać… a zwłaszcza jeśli nie lubią czytać.

—————————————–

515 Gracz wiki:

Polecam wszystkie księgi „Pamiętników Wampirów”. Jest ona bardzo fajną książką o dwóch wampirach, dwóch nienawidzących się braciach oraz pięknej dziewczynie, w której obaj się zakochali.

———————————————

514 kontroler:

Uwaga! Przypominam, że polecenia książek muszą się składać z co najmniej dwóch zdań i zawierać uzasadnienie – trzeba napisać dlaczego książkę się poleca, co się w niej podobało, zachwyciło… Maszyna przekazująca wiedzę na Planetę ZK nie może przesyłać tekstów niezgodnych z zasadami danej misji.

—————————————-

513 Gracz wiki:

Polecam wszystkie części „Zosi” napisanej przez Agnieszkę Tyszkę. Zosia to książka dla dzieci i młodzieży.

—————————————

512 Gracz wiki:

Polecam książkę „Harry Potter”. Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak , że jesteś mugolem. Harrego Poterra utworzyła J.K.Rowling.

———————————

511 Gracz Mission Possible 3:

Wojna i pokój, Lwa Tołstoja – niesamowicie wciąga, mimo obszernych rozmiarów. Pomaga ogarnąć specyfikę społeczeństwa rosyjskiego.

————————————————-

510 Gracz Olimpia:

Wojciech Mann: Fotografomannia
Ta książka na pewno przypadnie fanom pana Manna do gustu. Jest to opowieść o różnych sytuacjach z dzieciństwa i wieku dorosłego, w których autor miał robione zdjęcia lub pstrykał zdjęcia. Oczywiście autor jak zwykle ciekawie i z pewną dozą humoru opowiada różne historyjki o: środkach lokomocji (nie zawsze są to auta, czy motory), okładkach z czasopism/gazet, podróżach.

—————————-

509 Gracz Olimpia:

Natasza Socha: Rosół z kury domowej
Rosół z kury domowej to opowieść o Wiktorii, porzuconej gospodyni domowej (wykształconej, zadbanej), która próbuje się odnaleźć na niemieckiej wsi. Tam też poznaje kolejne kobiety, które nie są szczęśliwe, czegoś im brakuje w życiu jako „kury domowe”. Razem realizują dość niecodzienny pomysł.
Jeżeli macie ochotę na relaks z lekką literaturą kobiecą, jeżeli lubicie lekkie pióro Nataszy Sochy- to ta książka jest dla was.

———————————————-

508 Gracz Mission Possible 3

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell da chwilkę relaksu. A do tego ukazuje w mistrzowski sposób relacje społeczne oraz wątek miłosny.

———————————

507 Gracz mafia:

„Natalii 5” Olga Rudnicka.
Jeżeli komuś się wydaje, że kryminały są nudne, to jest w błędzie.
W książce poznajemy pięć sióstr, które (o zgrozo) mają tak samo na imię.
Poznały się dopiero wtedy, kiedy dostały spory spadek. Ale jak się dogadają?
Nudno nie będzie.

——————————————————-

506 Gracz Edik:

Z reguły czytając jakąś książkę, jest się w stanie ocenić który bohater jest dobry a który zły bez większych problemów. Jednakże Król Szczurów przeczy tej zasadzie. Warto sięgnąć po tą książkę, by samemu przekonać się, czy tytułowy król szczurów jest „dobry” czy też „zły”.

——————————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2015/12/chata-Paul-Young.jpg505 Gracz FEEona:

Książka, która podtrzymuje na duchu, wymusza chwile refleksji. Opisuje piękną historię o tym, jak Bóg przychodzi do nas wtedy, kiedy najbardziej go potrzebujemy. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym sami nie upieramy.

———————————————————-

504 Gracz bibułka:

A Klejzerowicz „List z powstania” – mroczna tajemnica z przeszłości kładzie się cieniem na losach matki i córki. Czy jednak warto ją rozwiązać?

——————————————-

503 Gracz bibułka:

H. Cygler „głowa anioła” i „Dwie głowy anioła” dla tych co nie muszą się wyspać… do łyknięcia w jedną noc. Trochę sensacji, trochę miłości.

——————————————–

502 Gracz Edik:

Trylogia „Millenium” Stiega Larssona. Mimo, że nie jestem fanem kryminałów, te książki wciągnęły mnie od samego początku. Cały tydzień wyjęty z życiorysu. Książki te można opisać sformułowaniem: Jeszcze jeden rozdział i odkładam”… :)

—————————————————

501 Gracz Edik:

Polecam wszystkie książki Khalego Hosseiniego, a zwłaszcza ‚Tysiąc wspaniałych słońc’. Chociaż ‚Chłopiec z latawcem’ jest równie dobrą książką. Ciężko się zdecydować która lepsza. Obydwie poruszają i zostają w pamięci na długo. Aczkolwiek, mnie osobiście bardzie poruszyła pierwsza książka. Na prawdę warto przeczytać i mieć na półce.