Warto przeczytać III


W tej Galerii można przeczytać polecenia graczy przysłane do gry w kolejności od numeru 1001 do numeru 1500. Poprzednie zgłoszenia znajdują się w Galerii Warto przeczytać 1 (numery 1-500) oraz w Galerii Warto przeczytać 2 (numery 501-1000).

——————————————————————————————————–-

1211 Gracz IolaDruga:

“W księżycową jasną noc” – William Wharton. Opowieść o II wojnie światowej, książka opowiada o zawieszeniu broni przez niemieckich i amerykańskich żołnierzy, podczas świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie się jednoczą, składają sobie życzenia, zauważają do siebie wzajemną sympatię. Jednak potem pojawia się brutalna rzeczywistość i obrzydliwa władza polityki…

————————

1210 Gracz IolaDruga:

“Schronienie” – Jim Grace. Powieść, która dzieje się w nieokreślonym czasie, nieokreślonym miejscu. Książka opowiada o ludziach, którzy poszukują szczęścia – wędrując jako emigranci do lepszego świata. Jednak po drodze spotyka ich samo zło i okazuje się, że tak naprawdę ten świat, który opuścili był im najbliższy.

—————————–

1209 Gracz IolaDruga:

“Milion małych kawałków” – James Frey. Powieść o ludziach uzależnionych od narkotyków i alkoholu, przebywających w ośrodku. Próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, walczą ze swoimi demonami przeszłości. Próbują odnaleźć nową, lepszą drogę – w przyjaźni i miłości.

——————————-

1208 Gracz IolaDruga:

“Tato” – Williama Whartona. Wzruszająca powieść sentymentalna, opowiadająca o miłości w rodzinie. Jest to klasyka literatury, więc warto zajrzeć między stronice tej książki. Przypomniałam sobie o tej książce opisując poprzednią “Dom sióstr”, ponieważ w obu pozycjach pokazane są losy kilku pokoleń. W tej jednak główny bohater próbując odnaleźć siebie, odkrywa, że te dawne, tradycyjne wartości są dla niego jednak najważniejsze.

————————

1207 Gracz IolaDruga:

Mariusz Szczygieł – “Gottland”. Zbiór reportaży opowiadający o Czechach, a właściwie wtedy Czechosłowacji, w okresie socjalizmu. Można naprawdę dowiedzieć się dużo o kulturze naszych sąsiadów, poznać ich specyficzne poczucie humoru i zwyczaje. Wszystko napisane jest w przystępny, humorystyczny sposób.

—————————-

1206 Gracz IolaDruga:

“Dom sióstr” – Charlotte Link. Książka, która opowiada o losach wielu pokoleń rodziny, a mimo to trzyma w niesamowitym napięciu. Napisana jest w ciekawy sposób – używając efektu retrospekcji – łączy przeszłość z teraźniejszością. Jest to opowieść o kobietach, ale niekoniecznie tylko dla kobiet.

————————–

1205 Gracz IolaDruga:

“Lot nad kukułczym gniazdem” – Kena Keseya. Oh, co to za książka! Rzadko komuś udaje się stworzyć tak negatywną postać, że aż człowieka ściska ze złości. Ledwo doczytałam tą książkę do końca, płacząc niesamowicie. Ale jest to przepiękna pozycja i będę myśleć o niej bardzo długo. Naprawdę wszystkim polecam.

—————————

1204 Gracz tekin:

Studium w szkarłacie. Arthur Conan Doyle. Pierwsza powieść o Sherlocku Holmesie. Z dziennika doktora Johna Watsona, weterana wojny afgańskie dowiemy się w jaki sposób poznał prywatnego konsultanta detektywistycznego Sherlocka Holmesa i jak wyglądał początek ich współpracy.

—————————

1203 Gracz MonaKSZ89:

Gayle Forman ,,Zostań jeśli kochasz”. Książka jest naprawdę prześliczna. Opowiada o miłości silniejszej niż śmierć. Nie polecam jedynie czytania jej w szare, jesienne dni, bo może wywołać całe morze łez.

————————–

1202 Gracz KSZ89:

Meg Cabot ,,Pamiętnik księżniczki”. Jest to seria książek, którymi dosłownie zaczytywałam się, gdy byłam nastolatką. Książki te pisane są w formie pamiętnika przez Mię Thermopolis – dziewczynę, która pewnego zwyczajnego dnia dowiedziała się, że jest księżniczką małego europejskiego państewka. Co zabawne, Mia wcale nie ma ochoty być księżniczką i wypełniać związanych z tym obowiązków.

————————–

1201 Gracz KSZ89:

C. Ahern ,,P.S. Kocham cię”.

Książka jest naprawdę śliczna. Ogromnie wzrusza, wywołując całe potoki łez. Jest to historia kobiety, która po śmierci męża otrzymuje pisane przez niego

————————–

1200 Gracz KSZ89:

Isaac Marion ,,Ciepłe ciała”. Jest to książka o zombie, ale pisana z perspektywy… zombie :) Moim zdaniem jedyna, przynajmniej jak do tej pory, w swoim rodzaju. Opowiada o ,,życiu” codziennym zombie i nagłym pragnieniu czegoś więcej. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule.

————————–

1199 Gracz KSZ89:

Lauren Beukes ,,Zoo City”. Jest to książka, którą mogę szczerze polecić miłośnikom fantastyki. Przedstawia ona niepokojącą wizję świata, w którym za każde przestępstwo spotyka człowieka naprawdę surowa kara. Mianowicie, przestępca zostaje napiętnowany, a może raczej jak to jest określane w książce – zanimalizowany. Ale już nie będę psuła zabawy i zachęcam do przeczytania książki :)

————————

1198 Gracz KSZ89:

,,W śnieżną noc” J. Green, M. Johnson, L. Myracle. – Jest to zbiór trzech opowieści o wyjątkowym klimacie. Mimo że każde z nich zostało napisane przez innego autora w pewien sposób się ze sobą łączą. Polecam jak najbardziej wszystkim miłośnikom książek Johna Greena :)

————————

1197 Gracz Mona:

Mona
Anna Karenina Lew Tołtoj to jedna z najsłynniejszych opowieści o nieszczęśliwej miłości , miłości Anny do Aleksego. Ich uczucie nagle objawione, przynosi Annie ogromną radość, nareszcie zaznała uczucia którego tak pragnęła – prawdziwej miłości. Z drugiej strony bycie kochanką jest dla nie źródłem cierpień. Jest wykluczona z towarzystwa, nie może widywać kochanego syna i otrzymać rozwodu. Jedyne wyjście widzi w śmierci. Anna jest postacią tragiczną, nie pasująca do czasów, w których żyje.

————————–

1196 Gracz Mona:

Mona
Rodzina Borgiów Mario Puzo
to historia napisana ze smakiem. Puzo w sposób dosadny a zarazem interesujący zaprezentował pierwszą włoską mafię. Papież Aleksander VI w swej pysze wychował na oczach Rzymu swoje dzieci, późniejsze pionki potrzebne w zdobyciu wpływów. I mamy kardynała Cezare czy zabójczą Lukrecję. W dziejach świata te postacie są pozbawione ludzkich cech. U Puzo mamy cale studium życia bohaterów. Stają się nam bardziej ludzcy, rozumiemy ich działania, niekoniecznie się z nimi zgadzając.

————————-

1195 Gracz Mona:

Wicehrabia de Bragelonne Aleksander Dumas to już ostania część historii o trzech muszkieterach. Przez te lata wiele się zmieniło w życiu przyjaciół, nawet silne więzi przyjaźni mogą się rozluźnić jeśli chodzi o wyższy cel. W tym tomie mamy niezwykłą historię brata bliźniaka zwanego człowiekiem w żelaznej masce. Wielką politykę, do której mieszanie się nigdy nie niesie nic dobrego, oraz śmierć wielu bohaterów. Tu nie ma takiej radości jak na początku historii, bohaterowie są ludźmi doświadczonymi przez los, mają swoje ambicje i brak im entuzjazmu. Zakończenie ma gorzki wydźwięk.

————————-

1194 Gracz Mona:

W dwadzieścia lat później Aleksander Dumas to dalsze losy trzech muszkieterów. Bohaterowie rozstali się, każdy żyje swoim życiem. Tylko D’Artgnane pozostał na służbie u królowej, jednak to się zmienia, okoliczności zmuszają go do odnalezienia przyjaciół i wciągnięcia ich w kolejną awanturę. Tym razem stawka jest o wiele wyższa.

————————

1193 Gracz Mona:

Trzej muszkieterowie Aleksander Dumas
to jest fantastyczna powieść płaszcza i szpady. Motyw męskiej przyjaźni jest najważniejszą częścią książki. Dzięki niej czterech bohaterów ma szansę na prawdziwe przygody i możliwość wzbogacenia się. Czterech młodych mężczyzn Atos, Aramis, Portos i D’Artagnane lojalnych wobec króla Francji musi stoczyć walkę z knującym kardynałem. W książce nie brakuje szpiegów, pościgów, niebezpiecznych pojedynków. Jest też miejsce na kiełkujące uczucie. Do tej historii bardzo chętnie się wraca.

————————

1192 Gracz Mona:

Czarny tulipan Aleksander Dumas jeśli ktoś obejrzał film o tym tytule był na pewno zaskoczony po sięgnięciu po te lekturę. Tam mamy jakby Zorro, a ty niekoniecznie. Wątek romansowy jest, spisek jest, walka z niesprawiedliwością jest, jak to u Dumasa pełna akcja, ale najważniejszy jest czarny tulipan. Nie jakiś super bohater, ale bohater trochę “roślinny”, za którego poleje się krew. Dumas potrafił sprawić, że nawet hodowla tulipanów, mogła być pasjonującą przygodą.

—————————

1191 Gracz Mona:

W 80 dni dookoła świata Juliusz Verne to książka, która traktuje o szalonym zakładzie – wyprawie dookoła świata. Pełna niezwykłych miejsc i prawdziwych przyjaźni tworzy prawdziwie podróżniczy klimat. Jest to o tyle niezwykłe, że autor nielubiący podróżowania bardzo dobrze odtworzył realia, jak prawdziwy obieżyświat. Powieść była wielokrotnie ekranizowana, jednak nie oddaje stylu wielkiego pisarza.

————————-

1190 Gracz Mona:

Pan Samochodzik i niesamowity dwór Zbigniew Nienacki to świetna książka dla młodzieży o Tomaszu właścicielu niezwykłego auta. Książka wciąga od pierwszych stron jak najlepsze książki przygodowe. Pan Tomasz niczym Indiana Jones poszukuje ukrytych skarbów i rozwiązuje zagadki narażając życie walcząc z odwiecznym rywalem Batutą. W tym tomie odkrywa tajemnicę starego XIX-wiecznego dworku.

—————————-

1189 Gracz Mona:

Pan Samochodzik i niesamowity dwór Zbigniew Nienacki to świetna książka dla młodzieży o Tomaszu właścicielu niezwykłego auta. Książka wciąga od pierwszych stron jak najlepsze książki przygodowe. Pan Tomasz niczym Indiana Jones poszukuje ukrytych skarbów i rozwiązuje zagadki narażając życie walcząc z odwiecznym rywalem Batutą. W tym tomie odkrywa tajemnicę starego XIX-wiecznego dworku.

——————————–

1188 Gracz Mona:

Afery i skandale Drugiej Rzeczpospolitej Andrzej Koper Tym razem autor skupił się na pokazaniu innego oblicza przedwojennej Polski. Myśląc o Drugiej RP widzimy roześmianych aktorów, wspaniałe przyjęcia czy filmy. Zapominamy, że jak w każdym stuleciu nie brakowało skandali i nieczystych zagrywek. W tej książce można poczytać o ciemniejszej stronie elit.

————————————

1187 Gracz Mona:

Gwiazdy Drugiej Rzeczpospolitej Sławomir Koper bardzo ciekawe wydanie Bellony o przedwojennych aktorach i kabareciarzach. Koper w zajmujący sposób opisał życie warszawskiej bohemy. Ich przedwojenne kariery oraz losy po wojnie. Dotarł do wielu ciekawostek, o których wcześniej nie wiele było wzmianek. Wspomniał takie gwiazdy jak Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo czy Loda Halama. Przypomniał dawne romanse i szaleństwa nostalgicznych czasów.

—————————————

1186 Gracz Mona:

Niedawno w moje ręce wpadło wyjątkowe wydanie oryginalnych baśni bez upiększeń, przetłumaczone wprost z oryginału Baśnie Grimm Jakuba i Wilhelma. Każdy z nas zna je bardzo dobrze. Czytali je nam rodzice czy dziadkowie. To opasłe ponad 1000 stronicowe tomisko przypomniało mi dzieciństwo, gdy bajek się nie cenzurowało bo były zbyt drastyczne. Przyjemnie było poczytać baśnie, które nabrały głębszego sensu, niż te dla dzieciaczków. Warto czasem zanurzyć się w marzeniach.

————————————

1185 Gracz Basia:

” Zatoka Trujących Jabłuszek ” Monika Szwaja
Powieść obyczajowa; rodzina, praca i problemy z tym związane- zwykłe życie. Przkonywująca. Wciąga.

———————————-

1184 Gracz Basia:

” Dziewice do boju ” Monika Szwaja
To dalsze losy bohaterek powieści “pt. ” Klub Mało Używanych Dziewic “. Próbują one ułożyć sobie szczęśliwe życie rodzinne.

———————————-

1183 Gracz Basia:

” Klub Mało Używanych Dziewic ” Monika Szwaja
To historia 4 kobiet, których życie nie układa się najlepiej. Kiedy znajdą dla siebie nowe cele (inna praca, pomoć starszej sąsiadce czy dzieciom w szpitalu onkologicznym ) życie ich zaczyna zmieniać się na lepsze.

————————–

1182 Gracz Basia:

“Na Zachodzie bez zmian” Erich Maria Remarque
Okres pierwszej wojny światowej. Młodzi ludzie walczą przeciwko innym młodym i giną. Autor po mistrzowsku ukazuje przeżycia bohatera i bezsens wojny.

—————————————-

1181 Gracz KSZ89:

Kody Keplinger ,,Duff. Ta brzydka i gruba”. Istnieje zarówno książka, jak i film o tym tytule. Obydwa są godne polecenia. Książka bawi i zarazem uczy. Uczy poprzez wprowadzenie do języka potocznego określenia DUFF. A wbrew pozorom okazuje się, że jest to idealne słówko, którego bardzo brakowało w codziennych relacjach. A dodatkowo, jak to zwykle w amerykańskich powieściach dla nastolatek bywa, w książce pojawia się wątek licealnych przyjaźni, balu maturalnego oraz oczywiście zakochania w bardzo przystojnym chłopaku z drużyny :)

———————————

1180 Gracz KSZ89:

Rebeca Lim ,,Mercy.Miłosierna”. Lekka i przyjemna książka z nutą paranormalności. Jest to historia tytułowej Mercy – anioła stróża, który na krótki okres czasu przejmuje ciało danej osoby. Smaku lekturze nadaje ciekawie rozbudowany wątek kryminalny.

————————————–

1179 Gracz KSZ89:

Gena Showalter ,,Alicja w Krainie Zombie”. Lekka książka dla młodzieży o śmiesznym tytule. Jest to opowieść o nastolatkach, którzy decydują się stawić czoła tytułowym zombie. Aby dodać smaku tej lekturze, zombie te funkcjonują jedynie w rzeczywistości pozazmysłowej, ale mimo że są niewidoczne dla zwykłych śmiertelników, to jednak ich wpływy wcale do takich nie należą.

—————————————

1178 Gracz KSZ89:

Max Brooks – ,,Zombie Survival”. Absolutny must have miłośników fantastyki, a zwłaszcza historii o końcu świata. Jest to bowiem poradnik opisujący sposób na przetrwanie apokalipsy zombie. Co ciekawe, został on utrzymany w tak realistycznej konwencji, że czytelnik w trakcie zapoznawania się z książką, zastanawia się, czy autor na pewno jest w pełni zdrowy na umyśle. Bo cóż, jak to się mówi, co drugi Amerykanin wierzy, że porwali go kosmici, albo że nadejdzie apokalipsa zombie.

———————————

1177 Gracz KSZ89:

Sarah Lotz – ,,Troje”. Jest to książka, która pozostawiła mnie z niebotycznym zdziwieniem. Niektóre wydarzenia zostały w niej przedstawione w sposób tak realistyczny, że postanowiłam, po odłożeniu książki, sprawdzić je w internecie. Książka ta ma formę reportażu. Opowiada o czterech katastrofach lotniczych, w których zginęli niemal wszyscy pasażerowie samolotów. Z każdego samolotu uratowało się 1 dziecko. Co ciekawe, autorka zdecydowała się na napisanie kontynuacji książki, ale nie została ona jeszcze wydana w Polsce.

————————————-

1176 Gracz KSZ89:

Susan Ee – ,,Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata”. Książka zdecydowanie postapokaliptyczna. Podoba mi się w niej zupełnie odmienne podejście autorki do motywu aniołów. Otóż, w tej powieści nadejście aniołów wcale nie oznacza niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, rozpoczynają one apokalipsę.

—————————————-

1175 Gracz KSZ89:

Michael Grant – ,,Gone”. Książka, w której akcja toczy się niewiarygodnie szybko. Jest to opowieść o miasteczku, w którym pozostały tylko dzieci. Jeżeli doda się do tego stwora z kosmosu, super moce i niebezpieczne promieniowanie, powstaje mieszanka iście wybuchowa :)

——————————————

1174 Gracz tekin:

Pies Baskerville’ów. Arthur Conan Doyle. Nad rodem Baskerville’ów ciąży klątwa, wielu z nich poniosło śmierć na moczarach. Doktor Jakub Mortimer obawiając się o życie młodego spadkobiercy Henry’ego Baskerville’a, prosi Holmesa o pomoc.

——————————————

1173 Gracz tekin:

Zaginione plemię Sithów. John Jackson Miller. Omen, statek Sithów rozbija się na prymitywnej ubogiej w surowce planecie Kesh. Nie mając możliwości naprawy statku będą zmuszeni się tam osiedlić. Czeka ich wiele niebezpieczeństw.

—————————————-

1172 Gracz IolaDruga:

“Żyć w rodzinie i przetrwać” – jest to książka napisana przez Johna Cleese (czyli moim zdaniem najśmieszniejszego człowieka na świecie) – brytyjskiego komika znanego z Latającego Cyrku Monty Pythona, wspólnie z brytyjskim psychiatrą Robinem Skynnerem. Książka jest z założenia innym spojrzeniem w stronę psychologii rodzinnej – w formie dialogu obu panów, przeplatana wieloma śmiesznymi rysunkami. Wiedza nie może być przyswajana w jeszcze łatwiejszy sposób niż w tej książce.

————————————-

1172 Gracz IolaDruga:

“Krótka historia wszystkiego” – Ken Wilber. Ta książka chce przybliżyć zwykłemu śmiertelnikowi prawa fizyczne w sposób przystępny i przyjemny. Jeżeli jesteś zainteresowany fizyką, ale nie jesteś specjalistą – może warto zacząć od tej pozycji. Mi akurat nie przypadła aż tak bardzo do gustu, ale wielu znajomych mi ją polecało, więc to zależy od poziomu zainteresowania tematem.

—————————————-

1171 Gracz karolina299:

“Zapiski (pod)różne” M. Wojciechowska
Zbiór zapisków słynnej podróżniczki z jej wypraw. Pokazuje, jak się zachować w danej sytuacji, co ją zaskoczyło, a co sprawiło problem. Ciekawie przedstawione, dużo zdjęć :)

————————————————-

1170 Gracz karolina299:

Zapewne wszyscy znają tę serię, ale nie mogę nie polecić “Igrzysk śmierci” S. Collins. Bardzo mi się podobał świat wykreowany przez autorkę, postaci, choć niektóre były nieco irytujące, ale przede wszystkim dystopijny charakter i zakończenie. Rekomenduję nie tylko fanom filmów.

—————————————

1169 Gracz karolina299:

Bardzo przyjemna książka, w szczególności na leniwą niedzielę to “Bezpieczna przystań” N. Sparksa. Jak na tego autora przystało kawał porządnej historii miłosnej, przeplatanej trudniejszymi okresami w życiu bohaterów. Tym razem główna bohaterka ucieka od męża-policjanta, który się nad nią znęcał.

————————————-

1168 Gracz karolina299:

“Na końcu tęczy” C. Ahern to pozycja, którą bardzo szybko się czyta, a historia naprawdę wciąga. Napisana przy użyciu wiadomości wysyłanych przez bohaterów. Polecam, w szczególności fanom “P.S. Kocham Cię”.

————————————-

1167 Gracz karolina299:

Bardzo serdecznie polecam książkę “Rio Anaconda” Wojciecha Cejrowskiego. Humor autora w połączeniu z językiem jakim się posługuje to świetna kombinacja, także dla każdego antyfana WC. Ciekawe opowieści i świetnie skonstruowane dialogi. Szkoda, że tylko 400 stron…

———————————-

1166 Gracz karolina299:

Wszystkim fanom książek Montgomery z serii o Ani z Zielonego Wzgórza polecam inną książkę autorki – “Błękitny zamek”. Jest to historia 29-letniej panny Joanny, która wiedzie bardzo nudne życie. Do czasu, gdy dowiaduje się, że cierpi na śmiertelną chorobę i najprawdopodobniej umrze w ciągu roku. Od tej pory dziewczyna zmienia diametralnie swoje postępowanie i zaczyna żyć pełnią życia, przy okazji poznając wspaniałego mężczyznę. Czy będą razem? Czy diagnoza lekarza była błędna? A może umrze w najlepszym momencie swojego krótkiego życia? Tego dowiecie się po zajrzeniu do książki.

——————————————

1165 Gracz assassin:

assassin: Chcesz poczuć ciarki na plecach? Przeczytaj kryminał autorstwa Tess Gerritsen pt. ” Mumia”. Inna niż wszystkie, intrygujące i przerażające morderstwo, czyli numer jeden na liście obowiązkowych kryminałów.

————————————–

1164 Gracz tekin:

Tezeusz w labiryncie. Krzysztof Kowalski, Zygmunt Krzak. Kompleksowe opracowanie tematu labiryntu, jego znaczenia i symboliki w różnych kulturach, przykłady budowli z całego świata. W książce znajdziemy również analizę mitu o Ariadnie i Tezeuszu.

—————————————–

1163 Gracz assassin:

assassin: Jeśli chcesz się zatracić w innym wymiarze, to weź do ręki jedną ksiażkę z trylogii Trudi Canavan pt: ” Era Pięciorga”. Odkryjesz świat magii, która pozwala dokonywać rzeczy niemożliwych, lecz która potrafi być zmanipulowana przez ograniczonych ludzi. Historia, do której zajrzysz choć raz nie pozwoli ci odejść aż do swego końca.

——————————————–

1162 Gracz tekin:

Polecam Nasze Zdrowie. Dobre rady lekarza – praktyka. Piotr Białokozowicz. W pierwszej części książki jest krótki opis najczęściej występujących chorób, badań jakie są wykonywane oraz sposobu leczenia. Autor podkreśla ważną rolę profilaktyki i udziela rad jak żyć długo i zdrowo. Na koniec przypomina zasady udzielania pierwszej pomocy.

————————————–

1161 Gracz Elizabeth:

Henry Green – “Kochając”. Akcja książki toczy się wśród angielskiej służby przebywającej w posiadłości leżącej w Irlandii. Charley Raunce właśnie obejmuje funkcję kamerdynera i próbuje odnaleźć się w tej roli, a jednocześnie walczy o akceptację podwładnych i państwa. Mocno zabiega o poklask, szuka żony i próbuje jak najwięcej ugrać na nowo zdobytej posadzie. “Kochając” można odczytywać na różne sposoby, niekoniecznie całościowo. Na pewno nie jest to coś, co można określić mianem “opowieści”. Godna polecenia dla tych, którzy szukają w książce “czegoś więcej” niż tylko historii.

————————————–

1161 Gracz Elizabeth:

Gillian Flynn “Zaginiona dziewczyna” to nie tylko świetny thriller, ale również przerażający portret rodziny związanej toksyczną relacją, opartej na wzajemnym uzależnieniu, gdzie wszystko jest udawane. W tej książce zawarta została pewna prawda – o ludziach i o relacjach którymi są związani, o tym że intencje i relacje prawie nigdy nie są czyste.

—————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_20_bibl-SzL.jpg1160 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Spryciarz z Londynu

Krótko o książce:
Dodger żyje z tego, co znajdzie w kanałach dziewiętnastowiecznego Londynu. To gość: kocha całą swoją dzielnicę, większość swoich ziomków i bardzo niewielu policjantów. A w zasadzie – żadnego policjanta. Prawdziwy z niego Pan „nic nie wiem, nic nie słyszałem, w ogóle mnie tu nie było”.

Chłopaka zna każdy, kto jest nikim, a nie zna nikt, kto jest kimś. W zasadzie tak powinno być i jest… do chwili, gdy pewnej deszczowej nocy ratuje z rąk oprawców samotną dziewczynę. Tyle że ta samotna ma męża, jednego z tych, którzy są kimś. Odtąd świat nieznacznie przyspiesza, a Dodgera pragnie bliżej poznać wielu ciekawych ludzi: milionerzy, politycy, policjanci, książęta i zawodowi zabójcy.

 

 

——————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_19_smokiNaZamkuUkruszon150x220.jpg1159 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Smoki na zamku Ukruszon

Krótko o książce:
Ten zbiór to prawdziwa gratka dla miłośników twórczości Pratchetta!
„Smoki na zamku Ukruszon” to zbiór wczesnych opowiadań Pratchetta. Kolosalne poczucie humoru oraz wachlarz postaci są, jak to zwykle u tego autora, imponujące. Jak sam mówi: „Wystąpią w nich smoki i czarodzieje, radcy i burmistrzowie, żądny przygód żółw i potwór z jeziora, a także rozliczne spiczaste kapelusze oraz mniej liczne magiczne zaklęcia (z których tylko garstka działa tak, jak powinny)”.

 

 

 

—————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_18_kiksyKlawiatury.jpg1158 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Kiksy klawiatury

Krótko o książce:
Terry Pratchett trafił do serc czytelników na całym świecie dzięki swojemu bestsellerowemu cyklowi o Świecie Dysku. Jednak w ostatnich latach zyskał równie wielką sławę i szacunek jako zaangażowany bojownik o takie sprawy, jak problem choroby Alzheimera czy prawa zwierząt. W „Kiksach klawiatury” po raz pierwszy zebrano najlepsze przykłady niebeletrystycznych tekstów Pratchetta, zarówno poważnych, jak i surrealistycznych: od rozważań o grzybach po tłumaczenie, co to znaczy być pisarzem (i dlaczego tak ważne są bananowe daiquiri); od wspomnień pratchettowej babci po spekulacje na temat intymnego życia Gandalfa, oraz namiętną obronę spraw, które są dla niego istotne.

Z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, które zapewniło trwałą popularność jego powieściom, w tym zbiorze Pratchett wychodzi zza kulis Świata Dysku i mówi we własnym imieniu: mężczyzny i chłopca, bibliofila i maniaka komputerowego, obrońcy kapeluszy, orangutanów i godności umierania.

 

 

————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_17_bibl-ME.jpg1158 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Mgnienie ekranu

Krótko o książce:
W ciągu czterech dekad, jakie upłynęły od druku jego pierwszej książki, Terry Pratchett stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów. Tutaj, po raz pierwszy, w jednym tomie zebrane są jego opowiadania i inne krótkie formy literackie. „Mgnienie ekranu” kreśli kurs długiej kariery pisarskiej Pratchetta: od czasów szkolnych, poprzez pierwszą pracę w „Bucks Free Press”, do początków jego debiutanckiej powieści „Dywan” i dalej, po oszałamiające mistrzostwo fenomenalnego cyklu Świata Dysku.

Znajdziemy tu postacie zarówno znajome, jak i czekające na odkrycie; światy porzucone i inne, które wciąż się rozwijają; przygody, kurczaki, śmierć, disco, a także kilka dość niepokojących koncepcji Świąt, a wszystko to przesycone jego niemożliwym do podrobienia poczuciem humoru.

 

 

——————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_16_utopia_okladka.jpg1157 Gracz Elenion:

Terry Pratchett & Stephen Baxter – Długa utopia

Krótko o książce:
Wydana 02.02.2016 (czyli już pośmiertnie) – 4 część o Długiej Ziemi. Jeszcze nie czytałem ale zapowiada się wspaniała lektura.

 

 

 

 

 

 

————————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_15_DlugiMars.jpg1156 Gracz Elenion:

Krótko o książce:
Rok 2040. Długa Ziemia pogrążona jest w chaosie.
Kataklizm erupcji Yellowstone zagroził cywilizacji. Ludzie uciekają do Miriadów, relatywnie bezpiecznych światów Długiej Ziemi. Sally Linsay, Joshua Valienté i Lobsang angażują się w ryzykowne działania ratownicze.
Joshua jednak zmaga się z innym kryzysem. Ze swego długiego dzieciństwa w ukryciu na Długiej Ziemi wyłania się nowa rasa superinteligentnych post-ludzi – jednak „normalne” społeczeństwo, powodowane ignorancją i lękiem, zwraca się przeciw nim. Dla wplątanego w konflikt Joshuy dramatyczne starcie wydaje się nieuniknione.
Tymczasem Maggie Kauffman z marynarki Stanów Zjednoczonych wyrusza w niesamowitą podróż, prowadząc swój sterowiec ku niezbadanym granicom Długiej Ziemi.
Z Sally zaś kontaktuje się jej dawno zaginiony ojciec, Willis Linsay – wynalazca oryginalnego krokera. Także on planuje fantastyczną wyprawę: przez Długi Mars. Ale jakie są jego prawdziwe motywy?
Dla Joshuy, dla ludzkości, dla samej Długiej Ziemi – wszystko teraz jest inne.

 

 

————————————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_14_dlugaWojna.jpg1155 Gracz Elenion:

Terry Pratchett & Stephen Baxter – Długa wojna

Krótko o książce:
Długa Ziemia stoi otworem. Ludzkość rozprzestrzeniła się po niezliczonych światach, a flotylle sterowców łączą je, wspomagając wyprawy badawcze, wymianę handlową i rozwój kultury.
Jednak gdy cała ludzkość kształtuje Długą Ziemię, ona sama też wpływa na ludzi. A zbliża się punkt kolizji kilku ważnych kryzysów.
Ponad milion kroków od oryginalnej Ziemi Podstawowej, wyrasta nowa Ameryka – młody naród, który dość ma słuchania Podstawowego Rządu.
Trolle – pełne gracji stworzenia obdarzone świadomością zbiorową, których pieśń rozbrzmiewała kiedyś na całej Długiej Ziemi – wobec niepowstrzymanego marszu ludzkości zaczynają milknąć… i znikają.
To Joshua Valienté, który – w towarzystwie wszechwiedzącej istoty znanej jako Lobsang – przed laty zbadał te równoległe światy. I do Joshuy Valienté Długa Ziemia zwraca się teraz o pomoc. Ponieważ pojawia się całkiem realna groźba wojny, jakiej ludzkość jeszcze nie prowadziła.

 

 

 

 

 

 

—————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_13_dluga-ziemia.jpg1154 Gracz Elenion:

Terry Pratchett & Stephen Baxter – Długa ziemia

Krótko o książce:
Jest to pierwsza powieść powstała w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry’ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem. Opowieść przenosi czytelników na krańce Ziemi i o wiele dalej. Wystarczy jeden krok…

 

 

 

 

—————————————-

1153 Gracz tekin:

Polecam Medycynę Tybetańską, Elbert Bazaron. W książce przedstawiona jest historia, diagnozowanie i sposoby leczenia według założeń tybetańskiej medycyny. Obszernie opisana jest sztuka rozpoznawania chorób oraz farmakoterapia.

————————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_12_nation-okladka_m.jpg1152 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Nacja

Krótko o książce:

Druga połowa XIX wieku. W świecie, który przypomina nasz, ale jest jego alternatywną wersją, wybucha epidemia, a wielka fala powoduje ogromne zniszczenia. Większość ludzi ginie, cywilizacja się chwieje. Tymczasem na małej, zagubionej pośrodku południowego oceanu wyspie o nazwie Naród, przy życiu jako jedyny pozostaje kilkunastoletni Mau. Mau nie jest już chłopcem, ale też nie stał się jeszcze mężczyzną – kataklizm przerwał obrzęd inicjacji.

Chłopiec musi się zmierzyć z utratą najbliższych, wyrzutami Praojców, których głosy rozbrzmiewają mu w głowie, ze złością na niesprawiedliwość bogów oraz z wyzwaniem, jakim jest rozpoczęcie życia na nowo w samotności. Tylko że Mau nie jest na wyspie sam. Wkrótce też zaczną przybywać ci nieliczni, którzy przeżyli wielką falę na okolicznych wyspach. Nie wszyscy jednak mają pokojowe zamiary, zwłaszcza plemię ludożerców.

———————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_11_dobry-omen_okladka_m.jpg1151 Gracz Elenion:

Terry Pratchett & Neil Gaiman – Dobry Omen

Krótko o książce:
Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter – jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki – świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszcze dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem. I to jest główny problem Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem starego przyjaciela Azirafala (autentycznego anioła). Bo oni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru – muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad wszystko (zdaniem Azirafala: poniżej) najważniejsze jest, by zabić Antychrysta. Kłopot w tym, że ma on dopiero 11 lat, kocha swego piekielnego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

——————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_10_kot-w-stanie-czystym_okladka_m.jpg1150 Gracz Elenion:

Terry Pratchett & Gray Jolliffe – Kot w stanie czystym

Krótko o książce:
Jest to książka o prawdziwych kotach. O tym skąd się biorą, jak żyją.. Jakie są ich ulubione zabawy i przyzwyczajenia.. I o tym jak wychowały sobie ludzi…

 

 

 

 

———————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_09_dysk_okladka_m.jpg1149 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Dysk

Krótko o książce:
Prace ziemne odsłoniły szkielet plezjozaura z napisem “Skończyć z próbami nuklearnymi”. Dyrektor budowy Kin Arad nie jest zaskoczona – ma dwieście dziesięć lat i zaczynała karierę w Kompanii, kładąc warstwy geologiczne na nowo budowanych planetach. Na swoim koncie ma też uformowanie łańcucha górskiego w kształcie własnych inicjałów. Gdy jednak dowiedziała się o istnieniu – wbrew prawom galaktycznym – płaskiej planety, nawet ją to zaintrygowało. A to był dopiero początek. W książce pojawią się zalążki pomysłów, które pisarz tak świetnie rozwinął później w niezwykle poczytnym cyklu “Świat Dysku”.

 

 

 

———————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_08_ciemna-strona-slonca_okladka_m.jpg1148 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Ciemna strona słońca

Krótko o książce:
Dom Sabalos odziedziczył ogromną fortunę i ma zamiar zostać władcą całej planety. Obsługuje go olbrzymia armia robotów, jego ojcem chrzestnym jest inteligentne ciało niebieskie, a na dodatek szef ochrony Doma jest tak skrupulatny, że sprawdza nawet siebie. Mimo to komuś udaje się zamordować Sabalosa, tyle, że nie do końca…

 

 

 

——————————————–

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_07_dywan_okladka_m.jpg1147 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Dywan

Krótko o książce:
Pierwsza książka Pratchetta, która napisał jako 17-latek (w 1991 roku ukazało się jej wznowienie, odrobinę przeredagowane przez autora). Opowiada o stworzeniach zamieszkujących tytułowy dywan. Po ukazaniu się zebrała entuzjastyczne recenzje, na pewno warta przeczytania – choćby dla zobaczenia jak ewoluował styl Pratchetta na przestrzeni prawie 40 lat pracy twórczej.

 

 

 

———————————-

1http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_06_johnny-i-bomba_okladka_m.jpg146 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Johnny i bomba

Krótko o książce:
Trzeci tom cyklu o o Johnnym Maxwellu. Tym razem tytułowy dwunastolatek wraz z przyjaciółmi znajduje w zaułku nieprzytomną panią Tachyon. Okazuje się, że pani Tachyon to nie stara wariatka, lecz ktoś, kto ma klucz do przeszłości, a ściślej- do przeszłości Blackbury z roku 1941. Roku, w którym miasto zostało zbombardowane.

 

 

 

 

—————————-

1146 Gracz Elenion:

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_05_johnny-i-zmarli_okladka_m.jpgTerry Pratchett – Johnny i zmarli

Krótko o książce:
Druga część cyklu opowiadającego o przygodach Johnnyego Maxwella. Johnny widzi zmarłych ludzi. Dlatego jego przyjaciele zaczynają go podejrzewać o chorobę umysłową. Okazuje się że Johnny widzi zmarłych którzy proszą go o pomoc w misji ratowania cmentarza, który już niedługo ma zostać rozebrany. W tej sytuacji Johnny robi wszystko, by jego martwi przyjaciele nie stracili swojego domu.

 

 

 

 

—————————–

1146 Grachttp://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_04_tylko-ty-mozesz-uratowac-ludzkosc_okladka_m.jpgz Elenion:

Terry Pratchett – Tylko ty możesz uratować ludzkość

Krótko o książce:
Jest to pierwsza książka z cykl o Johnnym Maxwellu – nastoletnim chłopcu mieszkającym w małym angielskim miasteczku. Johnny wiedzie spokojne życie aż do czasu, gdy kosmici z komputerowej gry Tylko ty możesz uratować ludzkość postanawiają zmienić reguły i dla odmiany zamiast walczyć, chcą się poddać. A ponieważ tylko Johnny zwraca uwagę na ich dziwaczne zachowanie i przyjmuje kapitulacje, tym samym staje się Wybrańcem i musi zapewnić kosmitom spokojny przelot przez granicę świata gry.

 

 

 

——————————-

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_03_nomow-ksiega-odlotu_okladka_m.jpg1146 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Nomów Księga Odlotu

Krótko o książce:
Trzeci i ostatni tom sagi o wiekopomnych wyczynach nomów, mylonego z krasnoludkami ludu przybyłego dawno temu na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego. Jak się okazuje, ów statek ciągle czeka na orbicie, by zabrać ich do domu, gdziekolwiek by on był. Jak się z tym statkiem skontaktować, wie tylko jeden Masklin. Trzeba się mianowicie udać na Florydę – gdziekolwiek by to było – i dostać się na satelitę telekomunikacyjnego – cokolwiek to jest – który ma właśnie zostać wystrzelony. Niemożliwe? Zapewne, tylko że Masklin o tym nie wie…

 

 

 

———————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_02_nomow-ksiega-kopania_okladka_m.jpg1146 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Nomów Księga Kopania

Krótko o książce:
Drugi tom przygód Nomów, dla których po opuszczeniu sklepu, zaczął się nowy czas w kamieniołomie. Wkrótce zaczęły się dziać się dziwne rzeczy: najpierw z nieba spadła zamarznięta woda, potem wiatr przyniósł Wieść, a w końcu pojawili się ludzie i wszystko się ogromnie pokomplikowało. Uparli się oni otworzyć stary kamieniołom i nomy nie miały już innego wyjścia, jak się bronić. Tylko jak długo dwa tysiące maleńkich istot może stawiać czoło grupie zdecydowanych ludzi? Nawet przy pomocy potwora Jekuba?

 

 

 

 

——————————

http://planeta-zk.pl/wp-content/uploads/2016/02/ELENION_01_nomow-ksiega-wyjscia_okladka_m.jpg1146 Gracz Elenion:

Terry Pratchett – Nomów Księga Wyjścia

Krótko o książce:
Pierwszy tom cyklu o Nomach. Tysięcy maleńkich istot (nomów) żyjących pod podłogą dużego sklepu nie istnieje inny świat. O takich zjawiskach jak dzień czy noc, słońce czy deszcz mówią już tylko stare legendy. Spokojne życie nomów burzy hiobowa wieść: sklep ma być zlikwidowany. Masklin, jeden z pozasklepowych nomów, organizuje zupełnie niewiarygodną ucieczkę swych pobratymców z ich zagrożonego świata…

 

 

 

 

——————————

1145 Gracz tekin:

Narodziny filozofii. Giorgio Colli. Autor w ciekawy i przystępny sposób omawia starożytną grecką “mądrość”. Dobra książka na początek przygody z filozofią.

———————————

1144 Gracz Elizabeth:

Impresjonista – Hari Kunzru. Czy każdy z nas jest tylko aktorem odgrywającym rolę, którą można zmienić i własną osobowość kształtować do woli? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor. Przeczytaj i sprawdź czy bohater osiągnął swój cel i polubił swoje nowe wcielenie. Psychologiczny portret bohatera przechodzącego przemianę pobudza do refleksji nad własnym życiem i wyborami, które dokonujemy każdego dnia.

—————————–

1143 Gracz Elizabeth:

Szczygieł – Donna Tartt. Pisarka jest mistrzynią pisania powieści bez wartkiej i spektakularnej treści. A jednak obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Historia chłopca, a potem mężczyzny rozpoczyna się traumatycznym wydarzeniem, a potem toczy się zwykłe życie. 800 stron niezapomnianej historii, która mogła zdarzyć się każdemu.

————————–

1142 Gracz Elizabeth:

Mark Twain Pamiętniki Adama i Ewy. Czy kobieta z mężczyzną może się porozumieć? A może to porozumienie pozorne? Każdy z nich rozumie to samo w inny sposób. Jak sobie z tym radzić? Czy odpowiedź znajduje się w książce? Sprawdź sam i szybko przeczytaj. Polecam, bo zabawa gwarantowana.

—————————

1141 Gracz Elizabeth:

Manitou – horror autorstwa Grahama Mastertona. Dobrze napisana powieść z elementami humorystycznymi. Lektura gwarantuje rozrywkę i nie pozwala zasnąć. Szybko się czyta, ponieważ nie można się od niej oderwać. Mały rozmiar książki ułatwia czytanie w podróży.

—————————

1140 Gracz Elizabeth:

Szczepan Twardoch – Wieloryby i ćmy. Dziennik pisarza, razem z nim spacerujemy ulicami Krakowa, spotykamy się z Łukaszem Orbitowskim, poznajemy kulisy powstania powieści Drach oraz wiemy co pisarz lubi czytać i jaka literatura go zachwyca. W końcu pisarz jest zawsze w pracy.

——————————

1139 Gracz Elizabeth:

Konstanty Ildefons Gałczyński – Poezje. Poeta intryguje, rozśmiesza, wzrusza. Kiedy chcę być silniejsza i łatwiej radzić sobie z przeciwnościami losu, sięgam po ten tomik poezji. Ulubionym moim wierszem jest Ballada o trzęsących się portkach. Życzę, aby każdy z Was znalazł jakiś wiersz dla siebie.

———————————

1138 Gracz Elizabeth:

Bułeczka Jadwiga Korczakowska – Tę książkę każdy powinien przeczytać w młodości. Sierotka, którą życie już doświadczyło i bogata dziewczynka, która ma wszystko. Czy uda im się dojść do porozumienia? Jak zmieni się ich życie i dalsze losy. Książka uczy i wzrusza. Warto przeczytać.

———————————-

1137 Gracz Elizabeth:

Uprawa roślin południowych metodą Miczurina Weronika Murek – opowiadania, w których poznajemy nietypowych bohaterów: Matka Boska robi na drutach, dziewczyna nie wierzy we własną śmierć, a chłopki łapią spojrzenia mężczyzn i ostrożnie zanoszą do domu. Polecam wszystkim, którzy mają dość szarości i wierzą w przenikanie się miejsc, czasów i zdarzeń.

——————————

1136 Gracz Elizabeth:

Mała zagłada – Anna Janko Refleksje o okrucieństwie ludzi na przykładzie konkretnych historii z okresu II wojny światowej. Okrucieństwo wobec bezbronnych dzieci i ich wspomnienia opowiadane swoim córkom, synom i wnukom. Czy można normalnie żyć po traumatycznej stracie rodziców, rodzeństwa, znajomych?
Poetycki język zachwyca a fabuła nie daje się zapomnieć.

———————————-

1135 Gracz Elizabeth:

Inna dusza Łukasza Orbitowskiego – historia znajomości trzech chłopców. Czy sami mogą decydować o swoim losie, a może decyduje o wszystkim przeznaczenie? Trzymająca w napięciu fabuła, która zmienia życie chłopców i ich rodzin. Dobre napisana powieść, za którą autor otrzymał Paszport Polityki. Polecam czytelnikom i zachęcam do refleksji.

———————————–

1134 Gracz tekin:

Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga: Egipt, Babilonia, Indie, Chiny, Meksyk, Peru. Jürgen Thorwald. W książce przedstawione są poglądy na temat chorób i sposoby ich leczenia, jakie występowały w dawnych cywilizacjach. Opisy zabiegów uzupełnia bogaty zbiór ilustracji przedstawiający operacje i narzędzi jakich używano.

———————————

1133 Gracz Elizabeth:

“Czarci most” – Anna Bichalska. Ogromnym atutem tej powieści jest świat przedstawiony. Autorka uczyniła z niewielkiego miasteczka, sennego i nudnego, miejsce, w którym magia spotyka się z rzeczywistością. Czarci most to przyjemna lektura na jesienny wieczór. Wykreowany przez Annę Bichalską świat ma też niesamowity klimat, który dodatkowo podkreśla nawiązania do przeróżnych legend, podań oraz baśni.

——————————–

1132 Gracz karolina299:

“Śniadanie u Tiffany’ego” T. Capote
Klasyk. Wypada znać. I naprawdę warto.
Obraz dziewczyny, która stała się bywalczynią drogich kawiarni. Nie ma pracy, ale utrzymuje się dzięki zamożnym mężczyznom.
Co z tego wyniknie dla jej przyszłości? Jak potoczą się losy jej i narratora?
Z pewnością warto zajrzeć do książki, żeby się tego dowiedzieć :)

————————-

1131 Gracz karolina299:

Dającą dużo do myślenia książką jest z pewnością “Pokuta” I. McEwana. Powieść o wielowarstwowej fabule poruszająca tematy miłości, wojny, grzechu i odkupienia. Kawał wyśmienitej prozy przez wielu krytyków uznany za arcydzieło, odkrywający meandry ludzkiej świadomości. Bardzo gorąco i serdecznie polecam tę pozycję.

———————————–

1130 Gracz karolina299:

“Rok 1984” G. Orwell to chyba jedna z najbardziej znanych książek w dziejach. Jest to futurystyczna antyutopia o licznych podtekstach politycznych. Autor napisał ją pod wpływem kontaktu z praktyczną stroną systemu stalinowskiego, do jakiego po raz pierwszy doszło w Hiszpanii w 1936 roku (w czasie wojny domowej), gdzie pojechał jako dziennikarz i sympatyk strony republikańskiej.
Wydaje mi się, że każdy powinien znać tę książkę, dlatego polecam.

—————————–

1129 Gracz karolina299:

“Busem przez świat: wyprawa pierwsza” K. Lewandowskiego to lekka, podróżnicza książka.
Opowieść o spełnionych marzeniach oraz o tym, że jeśli bardzo czegoś pragniemy to wszystko jest możliwe, nawet jeśli cała reszta sądzi inaczej. Książka jest świadectwem podróży pięciu młodych ludzi, którzy busem kupionym za grosze przejechali Europę. A to dopiero początek…

—————————–

1128 Gracz karolina299:

Zabójstwo Rogera Ackroyda A. Christie

Książka ta jest jednym z najświetniejszych i najbardziej znanych dzieł autorki. Żeby nie zdradzać zakończenia – na pewno zaskoczy każdego. Choć wyjątkowo podejrzewałam, kto jest zbrodniarzem. Nic więcej nie zdradzę, książkę bardzo dobrze się czyta, jak każdą autorstwa królowej kryminału :)

———————-

1127 Gracz karolina299:

“Życie Pi” Y. Martel to opowieść o losach rozbitka Piscine „Pi” Patela i tygrysa Richarda Parkera, ocalałych z katastrofy statku i dryfujących przez 227 dni po wodach Pacyfiku. Sięgnęłam po nią po obejrzeniu świetnie zrobionego filmu. Żałuję jedynie, że nie jest to historia oparta na faktach. W dalszym ciągu godna polecenia.

——————————

1126 Gracz karolina299:

“Byle dalej: W 888 dni dookoła świata” M. Owczarek, B. Skowroński
Ciekawa książka turystyczna o podróży dookoła świata. Polecam każdemu, kto marzy o wyjeździe :)

———————————

1125 Gracz karolina299:

Polecam wszystkim książkę pt. “Charlie St. Cloud” B. Sherwooda. To opowieść o chłopcu, który w młodym wieku stracił jeszcze młodszego od niego brata i nie umie się z tym pogodzić. Po wielu latach spędzonych na cmentarzu, gdzie Charlie przekonał się, że widuje duchy, w jego życiu pojawia się dziewcyzna. Charlie nie podejrzewa, że rozmawia z duszą dziewczyny, która ciągle żyje…
Bardzo wciągająca, czyta się jednym tchem. Zachęcam.

———————————–

1124 Gracz Elizabeth:

Hector Tobar “Ciemność” Czyta się tę książkę jednym tchem, trudno odstawić ją nawet na chwilę. Choć książka ma ponad 400 stron, to fabuła jest bardzo wciągająca. Jeżeli szukacie reportażu, który chwyta za serce, to powinniście przeczytać właśnie ten. „Ciemność” to książka opowiadająca historię 33 chilijskich górników, którzy po zawale wielkiego bloku skalnego w jednym z chodników kopalni San Jose zostali odcięci od świata 700 m pod ziemią.

——————————

1123 Gracz Elizabeth:

Polscy pisarze “Nieobcy”. Na książkę składa się 21 historii, które na różne sposoby dotykają tematu o uchodźcach z Bliskiego Wschodu, jednakże nie jest całkowicie temu poświęcona, co pomaga spojrzeć na tę sprawę z różnych stron. Książka napisana jest przez różnych autorów, zatem możne być też inspiracją do prywatnych literackich poszukiwań.

—————————–

1122 Gracz Elizabeth:

Steve Sem-Sandberg “Wybrańcy”. Książka jest próbą zbadania, gdzie leży granica pomiędzy sumiennym wykonywaniem obowiązków, a służbą chorej ideologii, która prowadzi do zła, a nawet aktów zbrodni. „Wybrańcy” nie są łatwą książką, bo dotykają najciemniejszych stron ludzkiej psychiki. Daje jednak do myślenia i zastanowienia się nad ludzkim postępowaniem.

————————————–

1121 Gracz Palma:

Polecam opowiadania ZZ Packer Pijąc kawę gdzie indziej. Wydawnictwo – seria z miotłą.
Każda z opowieści nie pozostawia człowieka obojętnym -uwrażliwia na problem rasizmu, alkoholizmu, homoseksualizmu. Niezwykły zbiór, ciekawie wydany.

—————————————

1120 Gracz Basia:

“Pan od poezji” Joanna Siedlecka
To książka o Zbigniewie Herbercie. Zdumiewa ogromna ilość zgromadzonych materiałów z życia poety. Pokazuje wiele twarzy Herberta i nie ogranicza się tylko do cech pozytywnych.

——————————————–

1119 Gracz karolina299:

“Jak Zachód utracił Boga” to dobrze napisany esej autorstwa M. Eberstadt. Stara się w nim przedstawić problematykę “utraty wiary” przez Europę Zachodnią, prawdopodobne przyczyny oraz możliwe konsekwencje. Jednocześnie zwraca uwagę, że problem istnieje i nie należy go bagatelizować. Bardzo dobrze napisany, autorka korzystała z wielu różnych źródeł, co przekłada się na wartość merytoryczną książki. Polecam każdemu zainteresowanemu tematyką.

———————————

1118 Gracz karolina299:

“Cień wiatru” Zafona to jedna z lepszych i najbardziej wciągających książek jakie czytałam.
Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie w drugiej połowie XX wieku i lat poprzedzających ten czas, tzn. dzieciństwo głównego bohatera. Jest nim Daniel Sempere, który w młodym wieku zostaje zaprowadzony przez ojca na Cmentarz Zapomnianych Książek. Daniel próbuje odkryć tajemnicę zawiązaną z autorem jednej z zapomnianych książek – Julianem Caraxem, którego książki zostały spalone. Ostatnia, w której posiadaniu jest Daniel również jest zagrożona, ponieważ ktoś najwidoczniej próbuje ją zniszczyć. Kim jest i co ma na celu? To i wiele innych pytań udaje się rozwiązać. Niesamowity klimat utworu Zafona sprawił, że sięgnęłam po następne jego dzieła. Jestem pewna, że każdy czytelnik będzie miał tak samo.

————————————–

1117 Gracz tekin:

Polecam: Tarantulę. Thierry Jonquet. Główny bohater sławny chirurg plastyczny porywa i przetrzymuje mężczyznę, który brutalnie zgwałcił jego córkę. Wymierza mu okrutną karę.

————————————-

1116 Gracz Elizabeth:

“Czarny ptasior” Joanna Siedlecka
Autorka ukazuje, jakie były rzeczywiste losy młodego Kosińskiego-Żyda w okupowanej Polsce. Książka jest także świadectwem odwagi prostych ludzi na wsi, którzy pomagali Żydom.

————————————

1115 Gracz Basia:

“Jaśnie panicz” Joanna Siedlecka
Lubię książki biograficzne i odpowiada mi sposób, w jaki pisze je autorka. W tej poznajemy Gombrowicza- człowieka, wrażliwego, który pozował tylko na chłodnego.

———————————-

1114 Gracz Elizabeth:

„Jedenaście godzin” Paullina Simons. Główną bohaterką jest Didi – szczęśliwa żona i matka dwojga dzieci, która spodziewa się kolejnego potomstwa. Kobieta jest już w dziewiątym miesiącu ciąży a rozwiązanie ma nastąpić lada dzień, gdy nagle zostaje porwana. Książka łatwa w przekazie, czyta się ją szybko i z przyjemnością.

——————–

1113 Gracz Elizabeth:

„Desperacja” Stephen King to powieść, którą czyta się bardzo szybko i z nieustającym zainteresowaniem. Jest to horror, który wydaje się być tylko koszmarnym snem. Strach i poczucie bezradności bohaterów bardzo szybko udzielają się czytelnikowi. Dobra książka dla stalowych nerwów.

—————————–

1112 Gracz Elizabeth:

“Obłęd serca” Chelsea Cain. Opisana historia w tej książce składa się z przeplatających się ze sobą rozdziałów, odpowiednio pokazanych z punktu widzenia policjanta oraz różowowłosej dziennikarki. Dzięki temu odbiorca ma możliwość lepiej poznać te dwie przewodnie postacie, zrozumieć powody, dla których postępują w taki, a nie inny sposób. Wykorzystany przez Chalsea Cain język jest lekki i prosty, a stopniowo rozkręcająca się akcja, urozmacona kolejnymi wątkami pobocznymi, zachęca czytelnika do kontynuowania lektury.

——————————-

1111 Gracz tekin:

Polecam: Cień Hipokratesa. Tajemnice Domu Medycyny. Dawid H. Newman. Autorem jest lekarz z oddziału ratunkowego, który na przykładach z własnego szpitala przedstawia niedoskonałości współczesnej medycyny. Pokazuje jak lekarze skupiają się na łagodzeniu objawów choroby a nie leczeniu jej przyczyn oraz stosują procedury i terapie o niskiej skuteczności.

———————————–

1110 Gracz tekin:

Polecam: Zbrodnię prawie doskonałą. Rose G. Mandelsberg. W książce znajdziemy opis dwudziestu pięciu autentycznych zbrodni. W przeprowadzonych śledztwach ustalono, że morderstwa te popełniali lub zlecali ich wykonanie przedstawiciele służby zdrowia. Byli wśród nich: lekarze, farmaceuci i pielęgniarki.

———————————–

1109 Gracz Elizabeth:

“Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej. Autorka bardzo rzetelnie zebrała materiały dotyczące Simony Kossak i to nie tylko te pozytywne. I mimo, że ujawniały się konflikty i upór naszej bohaterki – to i tak fascynuje i wzbudza podziw. Na książkę składają się relacje rodziny, znajomych i wieloletniego partnera Lecha Wilczka. Niewątpliwym walorem książki są wyjątkowe zdjęcia Simony wraz z przyrodą.

—————————–

1109 Gracz wojkur06:

wojkur06, Sapkowski Andrzej – Wiedźmin – cały cykl (7 tomów). Świetnie napisane, dobrze się czyta i potrafi naprawdę nieźle wciągnąć. Dwa pierwsze tomy to zbiór opowiadań, niestety niepoukładanych chronologicznie, więc tylko dla wielbicieli gatunku. Tak na dobrą sprawę można zacząć od tomu 3 i wtedy całość do tomu 7 daje nam spójną całość. Polecam.

———————————-

1108 Gracz KSZ89:

Virginia C. Andrews ,,Kwiaty na poddaszu”. Książka jest zdecydowanie pokręcona, przypominając nam literacką wersję mody na sukces. Ale trzeba jej przyznać, że mega wciąga. Jest to historia rodzeństwa, które po śmierci ojca, przenieśli się do domu dziadków. W międzyczasie pojawia się temat niedozwolonej miłości, nienawiści i sekretów rodzinnych, którymi mało kto chciałby się podzielić.

—————————-

1107 Gracz KSZ89:

N. H. Kleinbaum ,,Stowarzyszenie umarłych poetów”. Książka z gatunku tych rewelacyjnych. Jest to historia nauczyciela literatury, który nie chciał podążać za sztywno ułożonym programem nauczania, lecz chciał sprawić, że jego uczniowie pokochają książki tak mocno jak on sam. Na bazie powieści powstał również godny polecenia film.

——————————–

1106 Gracz KSZ89:

J. Gaarder ,,Dziewczyna z pomarańczami”. Książka ta stanowi zbiór listów napisanych do syna przez jego dawno zmarłego ojca. Opowiada mu w nich historię poznania z jego mamą, opisując to w tak magiczny sposób, że w oczach nie wiadomo kiedy pojawiają się łzy.

———————————

1105 Gracz KSZ89:

Irena Jurgielewiczowa ,,O Chłopcu, który szukał domu”. Książka dla dzieci, ale także dla tych starszych czytelników. Jest to opowieść, w której zwyczajne życie przeplata się z magią, a śmiech z łzami. Mały chłopiec pomaga odnaleźć pewnej kobiecie zaginione w trakcie wojny córki.

——————————–

1104 Gracz karolina299:

Polecam zbiór opowiadań mistrzyni kryminału Agathy Christie pt. “Wczesne sprawy Poirota”. Intrygujące przypadki, śmieszne sytuacje i oczywiście niezawodne wąsy Poirota! To propozycja w sam raz na weekend.

————————————

1103 Gracz karolina299:

Serdecznie polecam powieść Murakamiego “Na południe od granicy, na zachód od słońca”. To książka o sensie życia, o tym, że warto doceniać to, co się ma. Nie należy natomiast szukać wrażeń i rzucać dla nich całego swojego dotychczasowego życia, włącznie z osobami, które się kochało. Haruki Murakami pisze ciekawie, jego powieści mają swoisty klimat, który tak wciąga, że nie można się od książki oderwać. Dobrze, że nie jest ona zbyt rozwlekła, zajmuje parę godzin :)

———————————

1102 Gracz Basia:

” Świat według Boba” James Bowen
To ciąg dalszy historii ukazanej w książce “Kot Bob i ja”. Właściciel kota sprzedawał na ulicach gazety, był także ulicznym grajkiem. Później zainteresowała się nimi prasa i zaproponowano napisanie książki, co zupełnie odmieniło ich los.

 

1101 Gracz Basia:

“Kot Bob i ja” James Bowen
Autor książki przez ponad 10 lat był narkomanem i mieszkał na ulicy.Znalazł bratnią duszę w rudym kocie, który pewnie też miał bolesną przeszłość, i zaczął wychodzić na prostą.

———————————-

1100 Gracz Lucky:

Polecam książkę “Posłaniec strachu” Michaela Granta. Jest to naprawdę ciekawa książka z intrygującą historią. Gdy po nią sięgałam, spodziewałam się czegoś zupełnie innego, ale i tak jestem zadowolona z zapoznania się z jej treścią. Co prawda mniemane istnienie “Posłańca strachu” wydaje się dosyć przerażające, ale też w jakiś sposób uczciwe. Dlaczego? Żeby dowiedzieć się tego, najlepiej sięgnąć po tę pozycję.

—————————–

1099 Gracz Kirifuda:

Kirifuda Pollywood Andrzej Krakowski – nie każdy wie, że bez polskich wpływów nie powstałby w takim kształcie jakim znamy dziś – Hollywood. Ta książka wspomina o Polakach lub osobach polskiego pochodzenia, które tworzyły światową kinematografię. O jednych świat pamięta, inni odeszli w zapomnienie i tylko czasami przypadkiem ktoś odkurzy ich istnienie.Ta książka jest o jednych jak i o drugich. Nie łatwe miał zadanie autor by odnaleźć tych zapomnianych przegrańców, historia nie lubi przegranych i zamiata ich pod dywanik.

———————————-

1098 Gracz Kirifuda:

 

 

Kirifuda Odwaga i gorycz Mark Ryan – To kolejna biografia wojenna, tym razem bohaterem jest Tommy Sneum, Duńczyk z pochodzenia, oddał bezcenne usługi aliantom, przekazał tajne plany systemu radarowego, które chroniły północne Niemcy i południową Danię przed alianckimi samolotami. Uciekł z okupowanej Danii, by wrócić doń i przeprawić się brawurowo po lodzie do Szwecji. Był prawdziwym szpiegiem z klasą, roztaczał wokół siebie nieodparty urok, kobiety go ubóstwiały. Dla wrogów był nieprzejednany. Zdawałoby się, że taki człowiek będzie żyć w chwale glorii. Tak się nie stało. Po wojnie został aresztowany i zniesławiony, groziła mu kara śmierci. Potraktowano go jak zdrajcę, a nie patriotę walczącego o wolność. Warto zapoznać się z tym odważnym człowiekiem.

———————————

1097 Gracz Kirifuda:

Kirifuda Uciekinier William Ash – Są to wspomnienia niezwykłego człowieka, pilota spitfire’a z Royal Canadian Air Force. William zaczynał jako zwykły robotnik, bez perspektyw na przyszłość, dopiero decyzja o zostaniu pilotem zmieniła jego monotonne życie. Wysłany do Europy nie przypuszczał, że stanie się kimś wyjątkowym. Od momentu w którym został zestrzelony na terenie wroga i wzięty do niewoli, nie był już tym samym człowiekiem. Podejmował ucieczkę i to z dobrym skutkiem z każdego więzienia do którego trafił. Gestapo posiadało pokaźną teczkę z danymi o aktywnym uciekinierze. Ash był tak dobry w organizowaniu ucieczek, że pomagał innym współwięźniom. Po wojnie odznaczono go za niebywałą odwagę i walkę z wrogiem. Życie, które opisał obfituje w niezwykłe szczęście i determinację.

———————

1096 Gracz Basia:

Polecam: Królestwo herbaty – Jane Pettigrew. Książka jest bogatym źródłem wiedzy na temat typów i odmian herbaty. Można się dowiedzieć jak ocenić jakość herbaty, w jaki sposób ją przechowywać. Znajdziemy też porady na temat doboru akcesoriów i sposobu parzenia herbaty.

—————————

1095 Gracz tekin:

Polecam: Królestwo herbaty – Jane Pettigrew. Książka jest bogatym źródłem wiedzy na temat typów i odmian herbaty. Można się dowiedzieć jak ocenić jakość herbaty, w jaki sposób ją przechowywać. Znajdziemy też porady na temat doboru akcesoriów i sposobu parzenia herbaty.

——————————–

1094 Gracz Basia:

“Dobry” Waldemar Łysiak Akcja jej toczy się w latach 70-80 w w-wskiej pradze, czyli w siedlisku cinkciarzy i gangsterów.. Daje obraz Polski tamtych lat: kolejki, warszawskie podwórka, kto kombinuje, ten żyje.

————————————

1093 Gracz Basia:

“Lato przed zmierzchem” Doris Lessing
To książka o samotności, o upływającym czasie i o próbie spełniania się. Tylko życiowa stabilizacja nie wystarczy do szczęścia.

————————————-

1092 Gracz Basia:

“Lato przed zmierzchem” Doris Lessing
To książka o samotności, o upływającym czasie i o próbie spełniania się. Tylko życiowa stabilizacja nie wystarczy do szczęścia.

————————————-

1091 Gracz Weuniany:

Polecam “Kompanię braci” Stephena E. Ambrose’a. Książka opowiada o żołnierzach elitarnej jednostki piechoty spadochronowej armii amerykańskiej z okresu II wojny światowej. Na tle działań wojennych autor przedstawił rodzące się więzi przyjacielskie pomiędzy żołnierzami, które nie zostały rozerwane do ich ostatnich dni. Na podstawie książki został nakręcony dziesięcioodcinkowy serial dla telewizji HBO.

—————————–

1090 Gracz Basia:

Basia
“Dziedzictwo na Bjoerndal” Trygwe Gulbrnssen
Powieść ukazuje dalsze losy bohaterów książki “A lasy wiecznie śpiewają” Ludzie ci zmagają się z surową norweską przyrodą, są silni fizycznie, mają dumne serca i to podoba mi się w nich.

————————-

1089 Gracz Basia:

“Ale lasy ciągle śpiewają” Trygwe Gulbransseen
Powieść ukazuje życie mieszkańców na dalekiej północy Norwegii. Widzimy tam ludzi walczących o przetrwanie w surowym klimacie, o zdobycie bogactw, ale także zastanawiających się nad głębszym sensem życia.

————————–

1088 Gracz Edik:

Polska historia w tle, wojna, miłość i dobra proza. Idealna książka na wieczór przy kominku – polecam Ogniem i mieczem. Bardzo mi się podobała.

——————————–

1087 Gracz KSZ89:

Kendare Blake ,, Anna we Krwi”. Opowieść ta jest połączeniem historii o duchach i romansu. Opowiada o nieracjonalnym uczuciu, które pojawiło się pomiędzy przerażającą zjawą a pogromcą duchów. Książkę czyta się jednym tchem.

—————————-

1086 Gracz KSZ89:

Robert O Brien ,,Z jak Zachariasz”. Książka z gatunku antyutopijnych. Przejmująca opowieść o 15 letniej Annie, której wydaje się, że jest ostatnim człowiekiem, który przetrwał na Ziemi. Książka pokazuje, że w sytuacjach kryzysowych, zdarza się, że lepiej jest działać na własną rękę i żyć samemu.

——————————–

1085 Gracz Mona:

Gracz Mona
Gdzie u diabła jest Osama bin Laden Morgan Spurlock
Jeśli ktoś kojarzy reportaż o człowieku, który przez miesiąc stołował się w Macdonaldzie, ten wie, że i tu nie miał zahamowań. Tym razem na świecznik wziął międzynarodowy terroryzm. Szukał bin Ladena, ale go nie znalazł. Nie przeszkodziło mu to w zrobieniu dobrego reportażu. W sposób zabawny przedstawił swoje perypetie, najpierw uwiecznione na taśmie, a później przetworzone na dzieło pisane.

———————————

1084 Gracz Mona:

Gracz Mona
Dagerotyp Tajemnica Chopina Lucyna Olejniczak
W ciekawy sposób autorka wplotła dzieje francuskiej malarki Marie i jej miłości do tajemniczego adresata. Czy może to być młody Fryderyk Chopin? Dwójka młodych ludzi pod wpływem listu stara się dowieść jak było na prawdę. Gdy Fryderyk był młody na pewno romansował tylko czy tym razem odkryją personalia jego muzy? Poza głównymi bohaterami romansu, mamy wgląd w wiele ciekawostek z tamtego okresu.

————————————————–

1083 Gracz Mona:

Gracz Mona
Meandry Miłości Kasia Bulicz-Kasprzak
Nastoletnia szlachcianka Helena podczas nieobecności rodzicielki zaczytuje się w romansach francuskich i marzy o wielkiej miłości. Okazja ku temu nadarza się podczas przyjęcia wydanego w pałacyku. Niespodziewanie w parku urzeka ją piękny nieznajomy i przepis na burzliwy romans gotowy. Od marzeń do ich realizacji długa droga, o czym przekona się Helena, nim zazna prawdziwego szczęścia w objęciach przeznaczonego jej mężczyzny.

—————————-

1082 Gracz Mona:

Gracz Mona
Tata@home Elke Ahlswede To jest opowieść o tym, że robiąc karierę trzeba mieć męża na oku, bo nie wiadomo na jakie sąsiadki się trafi. Przekonuje się o tym ambitna żona, realizująca się zawodowo i jak to w nowoczesnych związkach bywa, na męża spadają obowiązki domowe i opieka nad dziećmi. Mąż staje się pierwszym “gosposiem” w sympatycznej dzielnicy zamieszkałej przez samotne mamusie.

———————————-

1081 Gracz Edik:

Polecam szkolną lekturę Lalka Bolesława Prusa. Książkę sie super czyta, momentamj jest tak zabawna że nie można się przestać śmiać i bynajmniej nie należy sie jej bać tylko dlatego, że jest na liście lektur szkolnych.

————————————–

1080 Gracz Aleutka:

Matka Polka Zuzanny Orlinskiej opowiada (jak sam tytuł wskazuje) historię matki chłopca o imieniu Polek. Jest to bardzo niezwykła matka, zaprzyjaźniająca się z potworami w grze komputerowej, walcząca ze strzygami w reklamach i organizująca bitwę z piratami (czekoladą zawsze wygrasz, wiadomo nie od dziś). Doskonała lektura dla dzieci i matek 😉

—————————-

1079 Gracz Edik:

Polecam reportaż z wojny widziany oczami walczących kobiet – Wojna nie ma w sobie nic z kobiety.
Jest to zupełnie inne niż standardowe podejście do tematu, bardziej emocjonalne i codzienne.

——————————

1078 Gracz tekin:

Polecam:Templariusze i Asasyni. Wassermann James. Autor w ciekawy sposób opisuje historię zakonu Templariuszy, ich działalność w Ziemi Świętej i Europie oraz przyczyny ich upadku. Drugim opisanym stowarzyszeniem jest tajna sekta asasynów. Możemy poznać historię powstania, strukturę organizacji i motywy jakimi się kierowali.

—————————-

1077 Gracz tekin:

Droga do Woodbury. Robert Kirkman. Kolejna powieść po “Narodzinach Gubernatora”, której akcja toczy się w świecie opanowanym przez zombi. Ludzie, którzy ocaleli, szukają bezpiecznego miejsca. Takim wydaje się być Woodbury.

————————–

1076 Gracz tekin:

Polecam: Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów. Antoni Ferdynand Ossendowski. To opowieść o podróży (ucieczce przed bolszewikami) przez Syberię, Tybet i Mongolię. Autor szczegółowo opisuje przemierzane tereny oraz napotkanych mieszkańców i warunki ich życia.

——————————

1075 Gracz tekin:

Chiny, kuchnia …, tajemnice medycyny.Claude Diolosa. Książka przybliża założenia tradycyjnej chińskiej medycyny, która w głównej mierze zajmuje się profilaktyką zdrowia. Możemy dowiedzieć się jak dużo informacji o stanie zdrowia można uzyskać badaniem tętna, w którym chińscy lekarze są specjalistami.

———————————–

1074 Gracz tekin:

Polecam: Narodziny Gubernatora. Robert Kirkman, Jay Bonansinga. Głównym bohaterem powieści jest Brian Blake, późniejszy Gubernator Woodbury z serii komiksów “Żywe Trupy”. Brian razem z bratem i bratanicą przemierzają kraj, szukając bezpiecznego schronienia. Ta podróż zmieni go w zupełnie innego człowieka.

—————————–

1073 Gracz Imbir:

Polecam “Zatrute pióro” A. Christie. Kolejny świetny kryminał. W Lymstock mieszkańcy otrzymują anonimy. Sprawa staje się poważna, gdy jedna z mieszkanek zostaje znaleziona martwa.

——————————-

1072 Gracz Kirifuda

Masaż leczniczy Te Sanri Zawiera dużo rysunków, ułatwiających stawianie pierwszych kroków w naturalnej walce z bólem. Masaż odpręża, leczy, hartuje cierpliwość i wolę. Warto spróbować, by nie stosować tylko medycznych specyfików. Metody opisane w książce nie szkodzą, a w wielu przypadkach są w stanie pomóc. Mogę polecić, kilka technik było testowanych na mojej skórze.

—————————–

1071 Gracz Imbir:

Polecam “Życie wypuszczone z rąk” Roberta Enke. Autobiografia bramkarza, którego życie i karierę zniszczyła depresja.

——————————

1070 Gracz Kirifuda:

Kompostowanie Jerzy Woźniak, dobra książka dla posiadaczy własnego skrawka ziemi, którzy są w stanie docenić naturalne metody nawozu. Prosta i czytelna pozycja dla każdego, by móc cieszyć się zdrowymi zbiorami.

—————————

1069 Gracz Kirifuda:

Elżbieta Dzikowska Groch i Kapusta, to ciekawie napisany przewodnik po Polsce. Autorka nie skupia się na typowych zabytkach i atrakcjach znanych z przewodników. Szuka ludzi z pasją, miejsc nie typowych i mało znanych. A wszystko w stylu telewizyjnego pieprzu i wanilii. Przewodnik jest podzielony na 3 części, dzięki czemu łatwiej się go nosi na wycieczki.

—————————-

1068 Gracz Imbir:

Polecam “Wakacje Rachel” Marian Keyes. Książka zawiera historię Rachel, która zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Pokazuje wszystkie etapy wychodzenia z nałogu.

———————————-

1067 Gracz Lucky:

“Tak blisko…” Tammary Webber to poruszający romans, który wbija czytelnika w fotel. Genialna historia, która wciąga w zasadzie o pierwszych stron. Jest to świetna książka, naprawdę dobrze napisana. W końcu nie ma to jak czasem odpłynąć w świat romantycznej obyczajówki.

——————————–

1066 Gracz Lucky:

“Próba uczuć” Tiny Reber jest kontynuacją “Miłości bez scenariusza”, która zdecydowanie zapadła mi w pamięci. W tej części mamy do czynienia z wieloma problemami, jakie dotykają człowieka, który postanowił złączyć się w parę z gwiazdą kina. Taryn nie ma łatwo, ale czego się nie robi dla miłości? Niesamowita, wciągająca opowieść. Książka, która sprawia, że zapomina się o przemijającym czasie. Warto przeczytać :)

——————————-

1065 Gracz Lucky:

“Miłość bez scenariusza” Tiny Reber to genialna książka na miłe spędzenie wolnego czasu. Co prawda mamy w niej do czynienia z powielanym scenariuszem, w którym to aktor zakochuje się w zwyczajnej dziewczynie, ale mimo tego utartego schematu w tej książce jest coś wyjątkowego. Na pewno wyjątkowo wciąga. Poza tym główna bohaterka nie należy do roztrzepanych nastolatek, uganiających się za swoim idolem. W zasadzie to jest kobietą, posiadającą własną firmę. Osobiście wciągnęłam się w tę historię i jak najbardziej ją polecam. Mam wrażenie, że te prawie 700 stron, na które się ta pozycja składa, pochłonęłam w jeden wieczór (w rzeczywistości jednak dwa).

———————————-

1064 Gracz Lucky:

“Bunt bogini” to finał trylogii “Spętani przez bogów”. Jest to emocjonująca i równocześnie romantyczna książka o przeznaczeniu, które przejęło losy bohaterów. Wiele się tu dzieje, wiele wyjaśnia i wiele rzeczy sprawia, że z chęcią się czyta tę książkę. Polecam!

——————————–

1063 Gracz Lucky:

“Wędrówka przez sen” Josephine Angelini to druga część serii “Spętani przez bogów”. Główna bohaterka Helena jest potomkinią Heleny Trojańskiej. Sprawia to, że jej życie nie należy do normalnych. Jest wręcz przepełnione mitologią. Wszystko było by piękne, gdyby tym samym nie utknęła w odwiecznym cyklu zemsty. Jest to wciągająca opowieść, którą z przyjemnością przeczytałam.

—————————–

1062 Gracz Lucky:

“Wędrówka przez sen” Josephine Angelini to druga część serii “Spętani przez bogów”. Główna bohaterka Helena jest potomkinią Heleny Trojańskiej. Sprawia to, że jej życie nie należy do normalnych. Jest wręcz przepełnione mitologią. Wszystko było by piękne, gdyby tym samym nie utknęła w odwiecznym cyklu zemsty. Jest to wciągająca opowieść, którą z przyjemnością przeczytałam.

————————–

1061 Gracz Lucky:

“Magia ukryta w kamieniu” Katarzyny Stachowiak to niezwykła, magiczna opowieść, która zdołała mnie szczerze wciągnąć. Główna bohaterka zostaje w niej niespodziewanie przeniesiona z XXI wiecznej wsi prosto do krainy, która wydaje się być wciąż zatopiona w mrokach średniowiecza. Po zapoznaniu się z przygodami Julii można jednak odkryć, że nie trafiła do przeszłości. Za tym wszystkim stoi magia, która sprawia, że ugrzęzłam w tej powieści. Polecam!

——————————

1060 Gracz Lucky:

“Ja, potępiona” Katarzyny Bereniki Miszczuk, czyli ostatnia część trylogii “Ja, diablica”. Gdzie zatem tym razem mogła trafić Wiktoria. Była już w piekle, które nie okazało się tak “piekielne”, jak mogłoby się wydawać, odwiedziła też niebo, które za to nie jest tak “niebiańskie”, jak każdy sobie marzy, co pozostało? Tartar – miejsce spoczynku najgorszych złoczyńców. Osobiście nie spodziewałam się tego, ale jestem zachwycona fabułą. Wciągająca, zabawna, trzymająca w napięciu pozycja. Polecam po nią sięgnąć, szczególnie jeśli ktoś ma już za sobą poprzednie części. Poza tym ma genialne zakończenie!

——————————

1059 Gracz Lucky:

“Ja, anielica” Katarzyny Bereniki Miszczuk to niesamowita kontynuacja serii o Wiktorii. Czytając ją trudno się nudzić. Beleth i Azazel sprawiają, że nie można się od niej oderwać. Tym bardziej, co zaskakujące, do tej pory przebywające w piekle diabły, tym razem trafiły do nieba. To nie może się obejść bez kłopotów i próby zniszczenia świata… Tłumaczyć o co chodzi nie będę, zamiast tego polecam sięgnąć po tę książkę 😉

—————————–

1058 Gracz Lucky:

“Ja, diablica” Katarzyna Berenika Miszczuk to książka, która mnie pochłonęła. Brnięcie przez nią i dowiadywanie się tych wszystkich szczegółów dotyczących piekła, czy też śmierci głównej bohaterki, to była przyjemność. Poza tym jestem zachwycona humorem, którym ta książka wręcz kipi. Na to wspomnienie mam ochotę ponownie po nią sięgnąć. No bo cóż? Warto przeczytać :)

————————

1057 Gracz Lucky:

Co mogę napisać o “Kosogłosie” Suzanne Collins? Niewiarygodne zakończenie tej emocjonującej serii. “Igrzyska” nabrały w niej zupełnie nowego wymiaru, i tym razem mamy z nimi do czynienia w bardziej metaforycznym znaczeniu. Podoba mi się to. Poza tym jest jeszcze to zakończenie… Cóż polecam przeczytać!

—————————-

1056 Gracz Lucky:

“W Pierścieniu Ognia” Suzanne Collins to kontynuacja “Igrzysk śmierci”. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się tego, co zostało zawarte w tej książce. Chwila oddechu po zakończeniu pierwszej części była niezbyt wskazana, biorąc pod uwagę wydarzenia, które miały miejsce w tej. Przynajmniej nie zawiodłam się po raz kolejny oddając lekturze. Jest to świetna książka.

———————————-

1055 Gracz Lucky:

Czas na polecenie dobrze znanych pozycji, a może ktoś wciąż nie czytał. Tak więc gorąco polecam “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Jest to niesamowita pozycja, która naprawdę wciąga. Zostałam uwiedziona style pisarskim autorki i może teraz już jestem przyzwyczajona do książek, w których narracja jest prowadzona w czasie teraźniejszym, ale gdy sięgałam po tę konkretną pozycję, tak jeszcze nie było. Poza tym sama fabuła i przebieg zdarzeń – nie ma co podobało mi się. Tak więc POLECAM!

——————–

1054 Gracz Lucky:

“Dar Julii” Tahereh Mafi jest ostatnią częścią cyklu o przygodach, a w zasadzie o niesamowitym życiu Julii. Uważam ją za niezwykłą, no i kompletnie zmieniającą bieg wydarzeń. Wiele faktów, które uważałam za pewne w pierwszej części, w tej robią obrót o 180 stopni i sprawiają, że zbieram szczękę z podłogi. Nie takiego zakończenia się spodziewałam. Niemniej jednak bardzo mi się podobało. Zresztą gorąco polecam całą serię!

————————–

1053 Gracz Lucky:

Polecam serdecznie kontynuację “Dotyku Julii”, czyli “Sekret Julii” Tahereh Mafi. Równie emocjonująca i naprawdę zaskakująca część cyklu. Tym bardziej, że nie mamy już do czynienia z dziewczyną trzymaną w zamknięciu. Tym razem powieść skupia się wokół innych wątków.

———————————–

1052 Gracz Lucky:

“Dotyk Julii” Tahereh Mafi to książka, zawierająca w sobie niezwykłą i wciągającą opowieść. Zanim po nią sięgnęłam, zastanawiałam się, jak autorka ma zamiar rozegrać fabułę tej powieści, skoro wykreowała bohaterkę, która w zasadzie nie może nikogo dotknąć. Według mnie wybrnęła z tego wyśmienicie i osobiście przeczytałam tą pozycję już nie raz.

—————————————

1051 Gracz Lucky:

“Wezwanie bogini: Bogini oceanu” Phyllis Christine Cast to piękna bajkowa historia, która urzeka klimatem. Jest naprawdę lekka i przyjemna, idealna na zimowy wieczór. Gwarantuje przenosiny do innego, fascynujące i na dodatek podwodnego świata.

————————————

1050 Gracz Lucky:

Tym razem polecam książkę “Aż po horyzont” Morgan Matson. Jest to dopracowana książka o podróży dwójki nastolatków. Niesamowite w niej jest to, jak naprawdę wiele rzeczy może się zmienić w ciągu zaledwie kilku dni. Poza tym doceniam to, jak autorka dopracowywała przebytą przez swoich bohaterów trasę tym, że sama wyruszyła w podobną samochodową wędrówkę. Po prostu warto przeczytać, co tu więcej mówić?

————————————————

1049 Gracz karolina299:

“Adieu” i kolejne części przypadków księdza Grossera to ciekawe powieści Grzegorczyka, w których autor łamie tabu, jakim jest życie prywatne księdza; pokazuje różnorodność postaw polskiego duchowieństwa. Bardzo przyjemna seria, czyta się jednym tchem. Polecam fanom przygód :)

——————————————-

1048 Gracz takin:

Polecam: Błędy nauki. Zapomniani geniusze- ich droga przez mękę. Luc Burgin. W książce znajdziemy długą listę wynalazków i odkryć, które nie zostały uznane przez autorytety naukowe tylko dlatego że nie odpowiadały panującym w danej dziedzinie poglądom. Przedstawiona jest też mroczna strona nauki, przykłady fałszowania wyników badań by odpowiadały założonym tezom, czy eksperymenty na dzieciach i ciężarnych, w celu sprawdzenia działanie pierwiastków radioaktywnych.

————————————————–

1047 Gracz karolina299:

“Ostatnia noc jej życia” to pierwsza z serii siedmiu książek o kanadyjskim detektywie z końca XIX wieku – Murdochu. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. W tej części zagadką jest tajemnicza śmierć młodej służącej. Detektyw William Murdoch odkrywa wkrótce, że wiele osób znających dziewczynę ma coś do ukrycia.

—————–

1046 Gracz karolina299:

„Chata” Williama P. Younga porusza problem zła i cierpienia na ziemi. To powieść o walce z samym sobą godzenia się z losem i kochania innych. Bezinteresowna miłość do Boga i człowieka stanowi ważną rzecz w życiu każdego człowieka.

—————————-

1045 Gracz karolina299:

Z książek Jane Austen szczególnie lubię “Dumę i uprzedzenie”, ale poza nią bardzo przypadła mi do gustu “Emma”. To jedna z ostatnich książek autorki i można zauważyć w niej jej kunszt. Świetnie napisana, Austen bawi się z czytelnikiem. Udało jej się stworzyć ciekawą i rzeczywistą postać Emmy, która oprócz zalet posiada i wiele wad, przez które wpada w kłopoty.

—————————–

1044 Gracz karolina299:

Historia, która chyba najwięcej dała mi do myślenia została opisana w książce “Bez mojej zgody” J. Picoult. To opowieść o dziewczynie, która narodziła się po to, aby jej siostra mogła żyć – jest dla niej idealnym dawcą organów. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy główna bohaterka postanawia przestać być dawcą… “Bez mojej zgody” to opowieść o miłości w czasach umierania, o trudnej, lecz koniecznej akceptacji śmierci bliskiej osoby, która zapewnia psychiczny komfort w tych ostatnich, krytycznych chwilach. Przystępując do lektury polecam zabrać chusteczki.

————————————–

1043 Gracz karolina299:

Jedną z moich ulubionych książek Stephena Kinga – poza sagą Mrocznej Wieży – jest “Zielona Mila”. To historia strażnika więzienia dla skazanych na śmierć, który na pewnym etapie swojego życia musi stracić Johna Coffey’a – niewinnego, ogromnego, czarnego człowieka. Powieść opisuje nie tylko przygody na bloku więziennym, ale także i egzekucje więźniów, oraz dalsze losy strażników i pozostałych bohaterów powieści, aż do czasów obecnych, kiedy jedynym żyjącym pozostaje Paul Edgecombe (strażnik).

———————–

1042 Gracz karolina299:

Wszystkim miłośnikom (a także przeciwnikom) Harry’ego Pottera polecam przeczytać inną książkę J. K. Rowling pt. “Baśnie Barda Beedle’a”. Harry i jego przyjaciele natrafiają na nią w ostatniej części przygód, przy okazji Opowieści o Trzech Braciach. Może jest to najciekawsza z zawartych opowiadań, ale pozostałym nie można nic zarzucić. Może poza tym, że Rowling mogła stworzyć ich więcej.

———————————

1041 Gracz karolina299:

“Raport Pelikana” to świetnie napisana książka J. Grishama. Bardzo ciekawie zarysowana fabuła, postacie, za które trzyma się kciuki i liczy, że zdążą rozwikłać zagadkę zanim ci “źli” ich dopadną.

——————————

1040 Gracz karolina299:

Bardzo mocno polecam książkę “Pamiętnik” Nicolasa Sparksa. Oczywiście, jak w przypadku tego autora nie obejdzie się bez romansu, który jest głównym tematem powieści. Piękna książka o uczuciach, które nie przemijają z czasem. Zachęcam nie tylko miłośników filmu i tego gatunku literatury 😉

———————————

1039 Gracz karolina299:

Dobrani (Condie Ally) to kolejna z serii sci-fi dla młodzieży. Bardzo ciekawy pomysł na świat przedstawiony, żałuję, że w Polsce nie wydano jak do tej pory kolejnych części.

——————————————

1038 Gracz karolina299:

Piaseczniki to krótkie opowiadanie G. R. R. Martina, które zawiera bardzo ciekawy morał. Historia opowiada o człowieku, który zafascynowany stworzeniami zwanymi Piaseczniki postanawia je zakupić i zająć się ich hodowlą. Nie spodziewa się następstw swoich decyzji… Polecam samemu przekonać się, jak traktowanie innych wpływa na to, czym się stają.

————————————

1037 Gracz karolina299:

Gorąco polecam książkę Ojca Adama Szustaka pt. “Plaster miodu”. Co prawda napisana jest przede wszystkim dla ludzi próbujących odszukać swoją wiarę i odnowić ją przed świętami Bożego Narodzenia, a obecnie jesteśmy już po tym okresie roku. Jednak wydaje mi się, że prawdy w niej zawarte są aktualne na co dzień, nie tylko od święta. Bardzo ciepła, przyjemna lektura, szczególnie polecana do czytania wieczorem, przed snem, z kubkiem gorącej herbaty z miodem w ręce.

——————————–

1036 Gracz agjak:

“Dziewczyny, które zabiły Chloe”- historia dwóch jedenastolatek, które poznały się jednego dnia, by zabić. Wywodzące się z dwóch różnych światów mają już nigdy się nie spotkać. Jednak niefortunny zbieg okoliczności doprowadzi po 25 latach do ponownego spotkania tych dwóch dziewczyn. Za nimi ciągnie się krwawy ślad, którym podąża morderca..

—————————–

1035 Gracz agjak:

“Kochać mocniej” to kolejna książka, opowiadająca o pracy nieustępliwej pani komisarz D.D. Warren. Tym razem musi dowiedzieć się czy funkcjonariuszka policji zabiłą swojego męża i co się stało z jej sześcioletnią córeczką? Pościg za prawdą może okazać się zabójczy, zwłaszcza gdy podejrzana prowadzi własne poszukiwania.

——————————

1034 Gracz agjak:

“Farma” to wstrząsająca historia o życiu, rodzinnych problemach, wzajemenych oskarżeniach i podejrzeniach. Syn musi zdecydować komu wierzyć- matce czy ojcu? Napięcie wzrasta w każda przeczytaną stroną a my do końcu nie wiemy jaka jest prawda…

—————————–

1033 Gracz agjak:

“Zrozumieć Amelię” to książka o miłości matki do dziecka, o przyjaźni i trudnym życiu nastolatków. Matka, po tragicznej śmierci swojej córki krok po kroku stara się odtworzyć ostatnie dni życia jej córki. To, czego się dowie zostawi piętno na jej życiu i pozwoli zrozumieć swoją własną córkę.

——————————-

1032 Gracz agjak:

“Opowieści z Narnii” to historia prosto ze snu. Baśniowa kraina, pełna stowrzeń
o magicznych mocach, o walce dobra ze złem. Pośród tych dzwiów zjawia się
czwórka rodzeństwa, by uratować świat przed mocą złej królowej.

———————————-

1031 Gracz Aleutka:

Polecam Wykłady o literaturze Nabokova. Są to spisane akademickie wykłady będące w gruncie rzeczy pełną czułości analizą znanych dzieł, na przykład Mansfield Park, Samotni, Doktora Jekylla i pana Hyde’a i nie tylko. Rozwiewają też wiele złudzeń. Jeśli na przykład byliśmy przekonani, że umiemy całkiem nieźle czytać czeka nas niespodzianka 😉

————————————-

1030 Gracz Aleutka:

Polecam “Astrid Lindgren. Życie i twórczość” Margarety Stromsted. Niewielu orientuje się, jak bardzo niezwykłą osobą była autorka Pippi, jak bardzo odważną, szczodrą, kontrowersyjną i pełną poczucia humoru. Lektura jej książek już nigdy nie będzie taka sama :)

———————————–

1029 Gracz tekin:

Ostatnia arystokratka – Evžen Boček. Pełen humoru pamiętnik dziewiętnastoletniej Marii Kostki, która z rodzicami przyjeżdża z Ameryki do odziedziczonego zamku w Czechach. Bohaterka opisuje starania rodziny mające na celu przywrócenie świetności zamku. Robią to w całkiem oryginalny sposób. Polecam.

——————————

1028 Gracz tekin:

Polecam: Gdy Król pokocha Damę, czyli… WRÓŻENIE z KART. Autorka Zuzanna Śliwa to praktykująca specjalistka kartomancji. Książka jest dowcipnie napisanym poradnikiem nauki wróżenia z kart, przeplatany anegdotami i historiami z życia wziętymi.

——————————————-

1027 Gracz Aleutka:

Polecam opowiadania Katherine Mansfield, wydane w zbiorach Garden Party i Upojenie. Zgadzam się z Anną Bojarską, która stwierdziła, że te opowiadania to porcjowana mgła – po pięć deko, opakowanie zastępcze. Ale przy całej swej nieuchwytności są też bardzo konkretne i dają bardzo realne poczucie bycia w określonych miejscach, z określonymi ludźmi. Usłyszeliśmy tylko kilka ich dialogów ale tyle o nich wiemy….

————————————–

1026 Gracz Aleutka:

Polecam Kiksy klawiatury Pratchetta. Autora kojarzy się na ogół z serią o Świecie Dysku, tutaj natomiast pokazuje pazur dziennikarski. Zabawnie i przekornie z początku a potem coraz bardziej kontrowersyjnie i boleśnie, kiedy Pratchett zaczyna dotykać kwestii własnego gniewu na los i życie w kwestiach nieodwracalnych.

——————————

1025 Gracz Basia:

“Wróć do Sorrento” / Anna German
To historia życia piosenkarki, jej sukcesy, wypadek, rekonwalescencja i powrót na scenę. W książce jest wiele zdjęć Anny German z różnych okresów jej życia.

————————————-

1024 Gracz Basia:

“Dom na plaży” /Sarah Jiio
To historia romantycznej miłości. Czyta się ją lekko. Książka ma zaskakujące zakończenie.

—————————————-

1023 Gracz Basia:

“Ręka, noga, mózg na ścianie” / Andrzej Zaorski
Autor przeszedł udar mózgu i w konsekwencji choroby stracił umiejętność mówienia. Lekarz zalecił mu prowadzenie dziennika wspomnień, z którego powstała później książka biograficzna pełna zabawnych anegdot.

—————————————–

1022 Gracz tekin:

Anatomia w bieganiu. Joe Puelo, Patrick Milroy. W książce przedstawione są podstawy trningu, propozycja dodatkowych ćwiczeń wzmacniających, które przydadzą się biegaczom. Znajdziemy dużą liczbę ilustracji pokazujących jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i jakie mięśnie pracują podczas ruchu. Wszystko czytelnie i przystępnie. Polecam

————————————-

1022 Gracz kabel80:

Kolejna książka, skandynawski kryminał Larsa Kepplera to “Świadek”, ale tylko dla czytelników o mocnych nerwach 😉 Książka trzymająca w napięciu do samego końca i jak zawsze to niespodziewane zakończenie.

——————————-

1022 Gracz kabel80:

Lars Keppler “Piaskun” oraz pozostałe książki autora. Kryminał mrożący krew w żyłach…

——————————

1021 Gracz bibułka:

J. Thorwald “Stulecie chirurgów” dla czytelników o stalowych nerwach. Pierwsze kroki chirurgii i anestezji opisane jak najlepsza powieść sensacyjna. Zabiegi bez znieczulenia, podstawowych zasad higieny, leków… Od razu docenimy współczesną służbę zdrowia :)

———————————-

1020 Gracz bibułka:

M. Norton “Kłopoty rodu Pożyczalskich” – Niezwykły świat małych ludzików mieszkających w starych domach pod podłogą. Przepiękne ilustracje nowego wydania. Polecam dla dzieci.

————————————

1019 Gracz Girwan:

“Przebudzenie” Dayton Arwen Elys, książka prezentująca całkiem nowe spojrzenie na obce cywilizacje i historię cywilizacji na Ziemi. Ciekawy pomysł i dobrze poprowadzona fabuła. Co ciekawe autorka podobno sama odwiedziła piramidę w Gizie by móc lepiej ją opisać. Podobno weszła do jej środka sama, wyposażona tylko w latarkę.
Chętnie sięgnąłbym po kontynuację tej powieści.

————————————

1018 Gracz karolina299:

“Miłosierdzie to imię Boga” to najnowsza książka papieża Franciszka wydana specjalnie z okazji Roku Miłosierdzia. Papież w rozmowie z watykanistą Andreą Torniellim wyjaśnia – powody ogłoszenia Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia. Słowa papieża dają nadzieję i uczą pokory, a także otwierają oczy na świat.

—————————————

1017 Gracz karolina299:

“Carrie” Stephena Kinga – świetny horror mistrza grozy! Jak na pierwszą powieść zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Bardzo dobrze napisana, ciekawa fabuła, dobrze wykreowane postaci. Jak raz się sięgnie, nie można się oderwać.

——————————–

1016 Gracz karolina299:

Wszystkim fanom literatury młodzieżowej (i może częściowo dziecięcej) polecam książkę “Nawiedzony dom”
autorstwa naszej rodaczki J. Chmielewskiej. Bardzo lekka i przyjemna, napisana z humorem. Dobrze napisana, szybko się czyta. Zachęcam.

——————————————–

1015 Gracz karolina299:

Książka “Ofiara losu” to kolejny tom z serii C. Läckberg. Tym razem historia kryminalna dotyczy kogoś obcego w mieście, a każda następna odkrywana ofiara sprawia, że zagadka staje się jeszcze bardziej tajemnicza. Tytuł może być mylący, ale nie zdradzę szczegółów, bo polecam samemu się przekonać :)

———————————–

1014 Gracz tekin:

Polecam: Grobowiec Cesarza. Steve Berry. Amerykańska powieść sensacyjna której akcja toczy się w Chinach. Ważną rolę w powieści odgrywa Bractwo eunuchów, które powstało w czasach Shi Huangdi, pierwszego cesarza. Równolegle z toczącą się akcją, przedstawiona jest historia Chin.

—————————-

1013 Gracz tekin:

Flirt herbaty z medycyną. Iwona Wawer, Renata Zawadzka. Z książki możemy dowiedzieć jak wiele jest sposobów picia herbaty w różnych stronach świata. Jaki wpływ ma ona na ludzki organizm. Jakie związki chemiczne odpowiadają za jej smak i lecznicze właściwości. Polecam wszystkim pijącym herbatę.

——————-

1012 Gracz tekin:

Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie. Olivier Lafay. Książka napisana w przejrzysty sposób, szereg tabel, różne warianty tego samego dania w zależności od zapotrzebowania kalorycznego. Autor przedstawia jak określić własny bilans energetyczny. Przepisy sprawdzone. Polecam.

————————————

1011 Gracz tekin:

Polecam Historię Brudu Katherine Ashenburg. To ciekawy przegląd metod dbania o higienę na przestrzeni wieków. Można dowiedzieć się czego używano do utrzymania czystości i jak różnie może być rozumiane pojęcie brudu i czystości.

—————————————-

1010 Gracz bibułka:

D.Doncowa “Zjawa w addidasach” Świetny kryminałek, dla miłośników gatunku, nie należy się nastawiać na śmiertelną powagę. Dawno się tak nie uśmiałam :)

———————————

1009 Gracz tekin:

Polecam: Bonsai – to może być proste. “Książka dla początkujących miłośników bonsai”. Krótki poradnik jak samemu ukształtować miniaturowe drzewko. Bogaty wybór roślin oraz zdjęcia już ukształtowanych w różnych stylach drzewek zachęcają do próby stworzenia własnego mini drzewka.

———————————–

1008 Gracz Basia:

“Los utracony” / Kertesz Imre
Książka ukazuje obóz w Oświęcimiu i Buchenwaldzie widziany oczyma piętnastoletniego węgierskiego Żyda, który nie zdaje sobie sprawy ze wszystkich obozowych potworności. Starszy jego rodak uczy go, jak należy się zachowywać, żeby przeżyć.

———————————-

1007 Gracz tekin:

Polecam Domową Pszczelą Aptekę Manfreda Neuholda. Spora porcja wiedzy o pszczołach i produktach ich pracy (miód, pyłki, propolis, mleczko pszczele i wosk) Autor podaje szereg przepisów na napoje, koktajle, kremy i maści, które można samodzielnie przygotować.

——————————-

1006 Gracz KSZ89:

,,Dziwni” Stefan Bachman. Wciągająca książka napisana przez nastoletniego chłopca. Opowiada ona o świecie, w którym obok ludzi żyją fantastyczne stworzenia – elfy, wróżki, gnomy, a także Podmieńce – dzieci zrodzone z połączenia obu ras. Między ludźmi a innymi rasami nie ma zgody. Pewnego dnia, w tajemniczych wypadkach zaczynają ginąć Podmieńce. Opowieść jest naprawdę rewelacyjna, świat przedstawiony został naprawdę szczegółowo skonstruowany, a niektóre z postaci mogą poważnie przestraszyć.

—————————

1005 Gracz KSZ89:

Wendy Holden ,,Chłopiec i pies”. Opowieść ta jest oparta na rzeczywistych wydarzeniach. Co więcej, można poznać jej tytułowych bohaterów niemalże osobiście, gdyż mają oni swój fanpage na Facebooku, który jest na bieżąco aktualizowany. Książka ta przybliża nam losy psa – Anatoliana o imieniu Haatchi, którego spotkało wiele nieszczęść z ręki człowieka, oraz jego nowego pana – Owena, chłopca zmagającego się z rzadką chorobą.

—————————-

1004 Gracz KSZ89:

Dorota Terakowska ,,Poczwarka”. Wzruszająca, a zarazem wstrząsająca opowieść o rodzinie, w której urodziło się dziecko z zespołem Downa. W książce poznajemy przebieg wszystkich wydarzeń zarówno z perspektywy dziecka – Myszki oraz jej rodziców.

———————————–

1003 Gracz tekin:

Polecam książkę Elżbiety Kotarskiej Kuchnia Egzotyczna w Polskim Domu. Na początku mamy opis przypraw wraz z propozycją zamienników, następnie 380 przepisów z podziałem na grupy np: potrawy jarskie, z drobiu, z ryb.

————————-

1002 Gracz Anomar:

Polecam książkę “Droga Królów” Brandona Sandersona. Jest to niezwykle wciągająca powieść fantasy ze świetnie wykreowanym światem. Jedyny minus jest taki, że autor jest w trakcie pisania kolejnych części i ostatnia ma być dopiero w 2021 roku.

———————————

1001 Gracz KSZ89:

Dorota Terakowska ,,Lustro Pana Grymsa”. Rewelacyjna książka, zapraszająca nas do tajemniczej krainy po drugiej stronie lustra. Do krainy, z której zniknęła czerwona barwa, ze wszystkimi konsekwencjami, które się z tym wiążą.

——————————